barthesa nPrvní jedničkovou vítězkou v letošní sezóně v nejmladším dostihovém ročníku je zástupkyně růžovobílých barev stáje rodiny Dufkových BARTHESA (Alhebayeb). Bělka pod vedením ž. Tomáše Lukáška neprohrála ani potřetí za sebou a snadno triumfovala v 40. Ceně MASISE – POHÁRU STATKU BLATA ČESKÝ RÁJ (2l., I. kat., 1200 m, 135.000 Kč). Stala se tak pátou klisnou v řadě, která v tradičním prvním důležitém dostihu dvouletých zvítězila. 


Svěřenkyně dnes dvakrát úspěšné Heleny Vocáskové Barthesa odsunula o tři a třičtvrtě délky na druhé místo lepší ze dvou svěřenkyň trenéra Nieslanika Achird (Archipenko), za níž získal o půldruhé délky třetí dotaci úspěšnější z pouhých dvou startujících hřebců Torrero (Rock of Gibraltar). Také druhá klisna Nieslanikových Maverana (Grand Presidium) se dostala na tabuli. Skončila čtvrtá a poslední dotované místo si připsala Ambra (Stromy River), jejíž trenér Karel Germič měl ještě v dostihu další svěřenkyni Milušku (I Was Framed), druhou ze Simsonovy ceny. Především na zahraničních drahách působící Tomáš Lukášek slaví na české dráze třetí triumf a všech docílil s Barthesou.

Trojnásobná vítězka BARTHESA, která zvítězila rovněž v Simsonově ceně, pochází z druhého ročníku raného dvouletka a vítěze Gr. 2 July Stakes plemeníka Alhebayeb (Dark Angel), působícího v irském Tara Stud, kde připouští za 5.000 €. Její matka Rondo Alla Turca (Noverre) má velmi zajímavé sourozence. Prvním je Sina Cova (Barathea), jenž vyhrála s převahou Gr. 3 Munster Oaks Stakes a Listed Garnet Stakes a jako druhá doběhla v Gr. 2 Blanford Stakes. Druhou sestrou matky Barthesy je chovná klisna v Krabčicích Blessyourpinksox (Cadeaux Genereux). Tato matka mj. třetího z Českého derby Bonyse (Intense Focus) dokázala zvítězit v Listed Dance Design Stakes a Kilboy  Estate Stakes.

Dostihový den otevřela Cena společnosti KAREL HOLOUBEK TRADE GROUP a.s. (3+, handicap V. kat., 1400 m, 25.000 Kč), kde se poměřila jedenáctka koní. Pro první vítězství si v životě si do Dvorů přijela tříletá svěřenkyně trenéra Hlavatého NUTEKI (Suteki Shinsukekun - Nee Pour Gagner, Gold And Ivory), která tak napodobila svou o šest let starší polosestru Nee l´Amour (Egerton), která tu zvítězila během Dostihového dne šlechty. Nuteki, která také reprezentuje Stall Negra, o krátkou hlavu porazila o 6,5 kg méně nesoucí Dark Alighieri (Durante Alighieri). Třetí místo, ale již o téměř 4 délky zpět, získal poprvé za trenéra Vladimíra Vernera startující Aido (Golden Tirol). Vedoucí jezdec šampionátu Adam Florian tímto vítězstvím o dvě "čárky odskočil" Davidu Liškovi.

Svěřenkyně trenéra Zdeno Koplíka MANOLLA (Tiger Cafe - Michelinka, Marcham) dokázala v každé z předchozích tří sezón potěšit stáj MUDr. Dagmar Dostálová jedním vítězstvím. To letošní přišlo v dobře obsazené Ceně CENTRA REHABILITACE KONÍ (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), kde šestiletá odchovankyně Jaroslava Kunčara pod vedením ž. Petra Foreta dokázala o třičtvrtě délky triumfovat před o 5 kg méně zatíženým matadorem Echo Rulesem (Aussie Rules). Ze souboje tří koní o třetí peníze vyšla nejlépe Sherancally (Arcano), která za sebou o nos a délku zanechala Like a Trinity a 68 kg zatíženého Tropical Bonda (Forever Bond). Trenér Koplík si zapsal do tuzemského šampionátu čtvrté prvenství a žokej Petr Foret třetí.

V Ceně GALERIE UMĚNÍ Karlovy Vary (3+, III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) potvrdila roli favoritky šestá z Oaks TULARKA (Toronado), která právě na zdejší dráze získala dosud nejvýznamnější úspechy své kariéry, kterými byly druhé místo v Ceně Masise a třetí v Jarní ceně. Pro stáj Statek Blata Český ráj docílila pod taktovkou ž. Jana Vernera snadného více než dvoudélkového vítězství před spolehlivým Galiosem (Bully Pulpit) a matadorem Charlesem Quatrieme (Motivator). Pro trenérku Helenu Vocáskovou a tým střediska Němčice Tularčino vítězství bylo letošním jubilejním dvacátým na rovině. 

Role favorita se zhostil na výbornou také DOMINIQUE (Motivator) v 2. Ceně společnosti LOKOTRANS (3+, II. kat., 2400 m, 100.000 Kč). Trenérem Tůmou pro stáj Dr. Charváta připravovaný pětiletý hnědák při svém vůbec prvním triumfu na české dráze porazil o necelou délku účastníka Českého derby Dalandiho (Alandi), který ale nosil o 6,5 kg méně. Třetí příčku získala královna ultradlouhých tratí Raviella (Pop Rock). Dosud neporažený tříletý Svenson (Blame) se tentokrát musel spokojit se čtvrtou příčkou. Pátý skončil vítěz dvou velkých vytrvaleckých zkoušek Eskerkhan (Elnadim), který naposledy startoval loni v červnu. Pavel Tůma slaví během prázdnin už osmé vítězství. Žokej Verner získal dnes double a zapsal si tak do šampionátu už šestnácté prvenství. 

Druhý dostih určený dvouletým koním, Cena EBF (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč), potvrdil výborné letošní výsledky koní stáje MUDr. Eva Nieslaniková. Za 3.000 euro pořízený bělouš JOGANVILLE (Rajsaman) na zdejší dráze už minule bojoval o vítězství a dnes už si ho nenechal vzít. Pod taktovkou ž. Jana Ráji o délku a čtvrt porazil Sterli (Intense Focus) a Albatrose (Ruler of the World) bojující o druhé místo. Trenér Miroslav Nieslanik tak zaznamenal desátý triumf v letošní sezóně, stejně jako majitelka MUDr. Eva Nieslaniková. Ta si stále drží prvenství mezi majiteli na rovině podle počtu vítězství.

V letošní sezóně se také hodně daří trenérům Kubovým a závěrečná Cena společnosti HOLOUBEK PROTECT (3+, handicap IV. kat.,1600 m, 40.000 Kč) toho byla dokladem. Čtvrté vítězství pro tréninkové středisko Mladý Smolivec zařídila pod taktovkou dnes podruhé vítězného Adama Floriana čtyřletá ALHAMRA (Cat Junior) stáje CK Martin Tour, která tak triumfovala podruhé v rozmezí tří týdnů. Klisna po tuhém boji porazila o krátkou hlavu Opinion Makera (Zoffany) a La Sommeru (Sommerabend).

Michaela Zemanová
Foto: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net