Haris MeranoO víkendu byl český turf bohužel bez dostihů, ale jeho stojatými vodami dokázaly zahýbat zprávy z Merana, kde čeští reprezentanti zvítězili v pěti dostizích. O čtyři prvenství se zasloužilo tréninkové středisko Krabčice a trenér Ludvík Haris, který přivezl na krásné závodiště pod Alpami čtyři koně a všichni dokázali zvítězit. S Ludvíkem Harisem jsme mluvili nejen o tomto velkém úspěchu.


O prázdninách se vám výborně daří a vlastně posledních pět startů v Meranu, které skončily vítězstvím, je toho dokladem. Navíc Hidden Flame dokázal na zdejší dráze vyhrát dvakrát v rozmezí jednoho týdne. Předpokládám, že nedělní dostihový den v Meranu je jedním z nejlepších dnů ve vaší trenérské kariéře. A zajímalo by mne, co jste od svých svěřenců očekával před mítinkem?
Určitě to byl jeden z nejlepších dostihových dnů, které jsem zažil, vše nám vyšlo výborně. Na vítězství jsem pomýšlel u dvou koní – a to Hidden Flamea a Finiose, který se zlepšil a běžel v dostihu, kde měl příznivou hmotnost a soupeři byli slabší. Co se týče Au Pied Leve, tak ten byl zatížený vyšší hmotností a očekával jsem, že bude tak se dvěma až třemi soupeři bojovat a to se naplnilo, naštěstí ale s tím, že vyhrál. A asi nejvíce mě překvapil Galis. Handicaper ho ale trochu podcenil, což obvykle nedělá, protože většinou našim koním přidává kila více, než domácím koním. Abych to tedy shrnul, čekal jsem výborné výsledky od všech čtyř koní. Dvěma jsem věřil na vítězství a dvěma na přední umístění.

Jsou koně po dostizích v pořádku?
Ano, jsou, takže mám o to větší radost.

Oproti předchozím rokům máte letošní sezónu poněkud jinou. Neobsazujete tolik velkých anebo ročníkových dostihů a naopak máte více startů s rovinovými koňmi v Itálii. Měli bychom připomenout, že vaši svěřenci už letos vyhráli v Itálii sedmkrát a 16x se umístili na tabuli. Vydali jste se tedy spíše cestou získávání eur v zahraničí?
Ano, směřujeme většinu našich koní do Itálie, pro starty v Česku máme šest koní. Tříletí koně se neukázali v tak dobrém světle, jako v uplynulých sezónách, a většina dvouletých koní ještě nevyběhla, takže stavíme nyní na čtyřletých a starších koní. Jezdím do Itálie rád, honba za českým šampionátem není pro mne.

Merano Au Pied HiddenFlame Merano
Au Pied Leve s Janem Faltejskem Hidden Flame a Federico Bossa


Výrazné výsledky také ukazují zástupci stáje DAR na překážkách. Au Pied Leve už vyhrál v Meranu letos podruhé a Black Bard imponujícím způsobem dominoval před dvěma týdny v Pardubicích. Kolik koní v současné době chystáte v Krabčicích na překážky?

Nyní jen tyto dva, ale časem by se k nim do party mohli ještě přidat dva až tři koně. Musíme je vytipovat, chovné klisny v krabčickém chovu nebyly pořizovány pro překážkový chov.

Ještě jsme neviděli na dráze novou posilu, čtyřletého Bombdiggityho po Declaration Of War, kterého zakoupil pan Kopecký v lednu po druhém místě v dostihu na 2100 metrů v Pornichetu a který je v Krabčicích od konce března. Jak to s ním vypadá a kdy bychom ho mohli vidět na dráze?
Bombdiggity by měl vyběhnout během měsíce a pojede na první start určitě do zahraničí. Byl pořizovaný hlavně kvůli startům v cizině.

A otázka na závěr – jste zatím spokojený s letošní sezónou?
Ano, jsem. Teď v létě se nám daří a letošní sezóna ještě neskončila, chtěli bychom startovat v Itálii i v zimě.

Michaela Zemanová
Fotografie: Foto Press Arigossi

Související článek:
Trenér Haris a jeho svěřenci dobyli Merano. Zvítězili tu dnes třikrát na rovině a jednou na překážkách

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net