IV.kvalifikace foto Milan Kricek 03wPoslednímu dílu kvalifikačního seriálu na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou dominovali svěřenci trenéra Josefa Váni staršího. Tempo hlavního dostihu dne udával Ready for Smile, pro vítězství si ale došel jeho tréninkový kolega Silver Regent. Vedl ho Josef Váňa mladší, pro kterého to bylo vůbec první vítězství v kvalifikačním dostihu. Zajímavé je, že dostih ovládli koně, kteří na přihlášce do Velké pardubické chybí.


Do závěrečné IV. kvalifikace podporované Agrární komorou ČR nastoupila dvanáctka koní, z nich polovina usilovala o vstupenky do Velké pardubické. Tohoto cíle dosáhli Cantridara, Amaragon a Speranza, trojici Frasini (ž. Marcel Novák), King of Gracie (ž. Jiří Kousek) a také Rubín se to však nepovedlo. Pro Martinu Růžičkovou v sedle Rubína se po nehodě na Irské lavici rozplynul sen o startu ve Velké pardubické, který si chtěla nadělit ke svému životnímu jubileu. Smolařem lze nazvat Frasiniho, který se o kvalifikaci letos marně pokoušel dvakrát.

synthTempo dostihu dlouho udával Ready for Smile s Michalem Kubíkem, v jehož blízkosti se držel i pozdější vítěz Silver Regent. Oba vbíhali na travnatý ovál bok po boku, Ready for Smile ale docházely síly. Silver Regent naopak nasadil k trháku a cílem prošel o šest délek před druhým Al Jazem s Josefem Sovkou. Oba, stejně jako Ready for Smile, přihlášku do Velké zatím podanou nemají. Majitel vítězného Silver Regenta Ivo Köhler ale prozradil, že o dodatečné přihlášce do Velké pardubické ještě bude uvažovat. Třetí došel benjamínek dostihu, teprve pětiletý Moula s Lukášem Matuským v sedle. Ani jeho se však letošní ročník Velké pardubické netýká, nesplňuje totiž minimální věkovou hranici pro start v tomto dostihu. Dostih dokončili ještě Speranza (ž. Thomas Boyer), Cantridara (ž. Dušan Andrés) a Amaragon (ž. Jaroslav Myška). Zadrženi byli již kvalifikovaní Imbir (ž. Josef Bartoš) a Valldemoso, kterého namísto stálého a dlouholetého partnera Dušana Andrése vedl žokej Marek Stromský. 

IV.kvalifikace foto Milan Kricek w

Z rámcových dostihů byla zajímavá Cena společnosti BARTH-media a.s., cross II. kategorie na 3300 metrů. Favority měli být slovenský Cardam, Borderland a Terebesz a tato trojice koní se skutečně „narovnala“ do první pětky. Tempo však udával Love the Win s žokejem Jaroslavem Myškou, který ale skončil pádem. Na travnatém oválu šel dopředu Kyshanty vedený žokejem Josefem Bartošem a vedení udržel až do vítězného konce, a to i přes drobné zranění na noze. Pro Bartoše to bylo desáté letošní vítězství. Druhý došel Cardam s žokejem Jaroslavem Brečkou, o nos třetí pak Terebesz s žokejem Markem Stromským. Čtvrté místo patří Shamanovi (Lukáš Matuský), páté Borderlandovi (ž. Dušan Andrés) a tabuli uzavírá Ryana (ž. Michal Köhl). Ze čtrnácti startujících dokončili ještě Ilion, Wild Danger, Virvál, Gemanus, Balerína a Eliot du Berlais.

Atraktivní obsazení měla také cross country III. kategorie na 4700 metrů, Cena společnosti France Car s.r.o. Jednoznačným favoritem měl být předloňský vítěz Ceny Labe Nikas, kterého si pro tento start i start ve Velké pardubické vybral žokej Dušan Andrés. Vyhrát ale také chtěl ryzák Jam Taki s žokejem Markem Stromským, který od počátku udával tempo. Nakrátko ho vystřídal Nikas, kterému ale zřejmě na měkké dráze došly síly. Dopředu šel bělouš Ter Mill (ž. Michal Köhl), který si vytvořil velký náskok. O jeho už téměř jisté vítězství ho ale připravil Drácula (Michal Kubík), pro kterého to bylo první vítězství na překážkách. Třetí došel další z favoritů Universe of Gracie (ž. Jiří Kousek), čtvrtý Jam Taki (ž. Marek Stromský), pátý Renard Argenté (ž. Josef Bartoš) a šestý Nikas (ž. Dušan Andrés). Z jedenácti startujících dokončilo devět koní, kromě zmiňovaných ještě Status Quo, Modena a Marl Bora.

Své síly měřili také mladí čtyřletí krosaři. V Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. startovalo osm koní. Tempo udával Sixtyseven (Michal Kubík), který ale skončil na živém plotu u hangáru. Zadržen byl další favorit Kai (ž. Josef Váňa ml.) a tak o vítězství bojovali Nadal (Josef Sovka), Reaper (ž. Jaroslav Myška) a Jantar (ž. Michal Köhl) a právě v tomto pořadí protnuli i cíl. Pro Sovku to bylo dvanácté vítězství v sezoně a v tabulce šampionátu překážkových jezdců se vyrovnal prozatím vedoucímu Dušanu Andrésovi. Dostih byl poznamenán diskvalifikací Tadease Hajka s žokejem Marcelem Novákem v sedle kvůli nedodržení kurzu dostihu.

Záštitu nad dostihovým mítinkem převzal místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.

Tisková zpráva Synthesia Parku, foto Milan Křiček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net