Přitažlivý program nabízí třetí dostihový den na závodišti ve Velké Chuchli. V centru pozornosti totiž budou nejen tříletí hřebci a valaši, kteří změří své síly v přípravném testu na jarní klasické dostihy, ale výborně je též obsazena Velká dubnová cena Erste Factoring. Derby-vítěze Cheeky Chappieho (na snímku) a Love Me vyzve mj. slovenský Kůň roku Legionar...


Velká dubnová cena Erste Factoring se odehraje na trati 1800 metrů, zatímco jak Cheeky Chappie (High Chaparral), tak Love Me (Egerton) dosáhli svých největších úspěchů na vytrvaleckých tratích. Trenér Holčák avizoval, že se jde jeho hvězdný kůň rozběhat, ale nelze opomenout fakt, že oba derbysté loni uspěli i na podstatně kratších tratích. Vzpomeňme třetí místo Love Me ve slovenské Jarní ceně a vítězství Cheekyho v Ceně trojročných žřebcov a druhé místo ve Velké jarní ceně.

Koněm, který je především "proklepne", je slovenský Kůň roku Legionar (Lateral), jehož vítězství se odehrávala na tratích od 1400 do 2000 metrů. Loni jako čtyřletý už nebyl tak suverénní, ale přesto obstál ve velkých dostizích. Mj. snadno opanoval i mosteckou Cenu Jockey Clubu ČR, kde za sebou zanechal své nedělní soupeře - Win Fronta, Dally Hit, Lysyana a Zakhar Stara, kteří se za ním v tomto pořadí srovnali na tabuli dvoukilometrového dostihu.


Vítěz Velké dubnové ceny z roku 2013 Lysyan (Byron) je nejstarším koněm v poli, téměř všichni jeho soupeři jsou o tři roky mladší. "Lysyan je v pořádku a je natěšený, v práci se mi líbí. Samozřejmě, že když jsem viděla startku a v ní mj. Cheekyho, tak jsem si říkala, že to nebude jednoduchý dostih. Navíc Lysyanovi je už sedm let. Ale věřím, že nám udělá radost a umístí se na tabuli," řekla nám trenérka Blažková.

Zajímavým koněm v poli je také Tannhaeuser (Zafeen) trenéra Tomáš Váni, který loni v první polovině sezóny předvedl velké kvality a vrací se na dráhu od nevydařeného startu v Českém derby. Své příznivce určitě bude mít i Zakhar Star (Henrythenavigator), který je ostřílený francouzskými starty a na svůj větší výsledek v Česku zatím čeká. Jeho výhodou může být i rozběhanost, i když v Listed dostihu ve Francii měl smůlu.

V nabitém poli Velké dubnové nelze podceňovat ani třetího z Rakouského derby Win Fronta (War Front) a Royal Kingdoma (Könistiger), který přinese zajímavé srovnání pro naši špičku. Poprvé v Česku startující hnědák totiž loni dvakrát vyhrál ve Francii. A startovní pole zahrnuje také loňské elitní tříleté klisny Dally Hit (Ad Valorem) a Francii (Echo of Light).

26. Memoriál profesora Václava Michala vynechává zimní favorit Sirius Shine (a spolu s ním i druhý Amadeon a třetí Valmont Ohne) a tak podle loňských výsledků je horkým kandidátem na prvenství hrdina Gerschova memoriálu Aldar (New Approach). Z trojice reprezentantů stáje Rabbit Trhový Štěpánov toho loni nejvíce dokázal dvojnásobný vítěz a pátý ze "zimáku" Rabbit Mountnelson (Mount Nelson), Mondego Bay (Egerton) zvítězil v dostihu třetí kategorie a Rabbit Lopede Vega (Lope de Vega) měl jen seznamovací start.

Savujev Aldar
FOTO: Favoritem Memoriálu profesora Michala je Aldar

Startovní pole obohacují koně, kteří byli zakoupeni v zimním období v zahraničí. Z nich se může pochlubit nejlepšími výsledky bělouš Bukhari (Dalakhani), dvojnásobný vítěz ve Francii na tratích 1400 metrů a navíc pátý z Listed. Posila stáje Red Rebels, Red Rebel (Cockney Rebel), vyhrál loni v Lingfieldu na 1540 metrů. Hvězdnými původy se pyšní svěřenci Josefa Váni, Galileovi synové Tamarind Cove a Le Cirque, kteří zahájili svou dostihovou kariéru 5. dubna v trojkové společnosti, kde doběhli třetí a pátý se ztrátou na vítězného Sanoka.

Z hlediska původu je také zajímavý polobratr Determinacji Duke (Needham´s Fort), loni jednou startující (čtvrté místo v Mostě). Lorpen (Orpen) se loni dvakrát umístil v dostizích třetí kategorie, zatímco Qualiflyer je vítězem dvojkové Simsonovy ceny. Od druhé půlky srpna ale už neběhal. Urbi et Orbi loni startoval dvakrát a jednou se umístil v trojkové společnosti. 

Dostihy v Praze začínají tradičně ve 14 hodin.

Sázkové kurzy Betino na Velkou dubnovou cenu Erste Factoring:
3:1 - Cheeky Chappie
4:1 - Legionar
6:1 - Zakhar Star
7,77:1 - Royal Kingdom, Tannhaeuser
8:1 - Win Front, Love Me
10:1 - Lysyan, Dally Hit, Francie

Sázkové kurzy Betino na 26. Memoriál profesora Václava Michala:
2:1 - Aldar
3:1 - Bukhari
6:1 - Red Rebel, Rabbit Mountnelson, Tamarind Cove
8:1 - Le Cirque
9:1 - Qualiflyer
16:1 - Lorpen, Mondego Bay, Duke
20:1 - Rabbit Lopede Vega
25:1 - Urbi et Orbi
(mze)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net