Spedica dresČeský turf potřebuje nové majitele a je proto potěšitelné, když si do něho najdou cestu noví lidé a nové společnosti. Jedním z majitelů, kteří letos budou se svým koněm vstupovat teprve do druhé dostihové sezóny, je stáj SPEDICA, s. r. o., jejíž klisna Matter For Love hned v prvním roce existence stáje dokázala potěšit své nové majitele vítězstvím.  Z rozhovoru se spolumajitelem firmy SPEDICA, s.r.o. a jednatelem společnosti Martinem Feifrlíkem zjistíte, že vidí ve spojení společnosti a dostihového sportu společné znaky.  Navíc nová aktivita zaujala i zaměstnance společnosti, kteří tak nejen rozšířili počet diváků v hledištích závodišť, ale měli možnost se také seznámit s prostředím tréninkového střediska.  

 

SPEDICA, s. r. o.
Registrace stáje od roku: 2014, počet vítězství: 1
Zaměření společnosti: mezinárodní zasilatelství
Webové stránky: www.spedica.cz 


Jak došlo k tomu, že se společnost SPEDICA, s.r.o. začala angažovat v dostihovém sportu jako majitel stáje?
S panem Petrem Sýkorou jsme v roce 2007 založili společnost SPEDICA, s. r. o. a začali podnikat v oblasti mezinárodního a vnitrostátního zasilatelství. Z vydělaných peněz jsme se rozhodli v rámci reklamy a sponzorských aktivit pomoci i v oblasti sportu, kde jsme podpořili automobilový sport, basketbal i jiné zajímavé sportovní podniky. Zároveň v oblasti kultury podporujeme různé divadelní a hudební projekty. Hledali jsme i další místa, kde bychom mohli pomoci, a napadl nás dostihový sport. Spojení naší firmy s ním nám přišlo velmi zajímavé. V dostihovém sportu je důležitá rychlost a rychlé a přesné rozhodování, a to samé je rozhodující i pro naši úspěšnou činnost v oboru mezinárodního a vnitrostátního zasilatelství.

Proč jste se rozhodli pro trenéry Ivana a Petra Kubovi?
Jsem z Plzně a Kubovi působí také na Plzeňsku, takže tu byly kontakty. Vážím si jich, jsou to lidé na svém místě. Dělají své povolání s láskou, což je velmi důležité. Doporučili nám klisnu Matter For Love s tím, že sice už není mladý dostihový kůň, ale je u ní stále naděje na dobré výsledky, což se stoprocentně potvrdilo. Dokázala pro nás i zvítězit. Líbí se mi také zapálení celé rodiny Kubovy pro dostihový sport, i jejich přátel a pomocníků. Když jsem byl v Chuchli, měl jsem pocit, že čtvrtinu tribuny obsadila rodina Kubových a jejich přátelé…

MatterForLove
FOTO: Matter For Love s ž. Havelkovou zvítězila pro stáj SPEDICA s. r. o. na podzim v Praze

Do světa dostihů jste nikdy předtím nepronikl. Jak na vás působí?
Je to úplně jiný svět a přijde mi, že je to tu vše „na rovinu.“ Doprava je jedním z nejsložitějších oborů a nic v ní nefunguje normálně. Myslím tím, že při dopravě se může cokoliv stát, co znemožní dopravit zásilku v určený čas. Dostihový sport je proto z mého pohledu odpočinkový.

S panem Sýkorou jste navštěvovali dostihy, když startovala Matter For Love, pravidelně?
Nemohli jsme bohužel být na dostizích pokaždé. Já jsem byl jednou v Praze a jednou v Karlových Varech. Ke karlovarskému závodišti máme blízký vztah, skupina SPEDICA představuje šest firem a všechny společnosti skupiny pak mají sídlo a registraci v blízkém Sokolově.

A jak jste prožívali první vítězství 19. října ve Velké Chuchli?
Paradoxně ani jeden z nás nemohl ten den být v Chuchli. Ale i tak jsme si atmosféru dostihů během roku pěkně užili. A také zaměstnanci naší společnosti, kteří šli rádi Matter For Love fandit. A nebyli jen na dostizích, Kubovi nás také pozvali do svého tréninkového střediska, kde nám umožnili poznat chod dostihové stáje a svézt se na koních.

Spedica navstevaKubovych
FOTO: Ivan Kub se zaměstnanci firmy SPEDICA s. r. o. a jejich rodinnými příslušníky na návštěvě v tréninkovém středisku 

V sezóně 2015 bude zelenoooranžové barvy vaší stáje reprezentovat pouze Matter For Love, anebo hodláte stáj rozšířit ještě o nějakou čtyřnohou posilu?
V dohledné době nechceme rozšiřovat dostihovou stáj. Vše co děláme, děláme s velkým nasazením.  Nechceme to dělat polovičatě, a na širší aktivitu v dostihovém sportu už by nezbylo více času. Angažujeme se mimo kulturní a sportovní akce také například v projektu „Život dětem“, který podporujeme už čtvrtým rokem.

Je něco, co ze své pozice majitele dostihové stáje v českém turfu postrádáte? Co by se mohlo zlepšit?
Nenašel jsem nic, co by se, na rozdíl od jiných sportů, mělo zlepšovat. Podle mého názoru funguje dostihový sport perfektně. Není to jen sportovní, ale vlastně i společenská událost. Člověk na dostizích potká lidi, které to baví, dále ty, kteří tomu rozumí, i skupinu těch, kteří na nich chtějí vydělat, a tak to má asi být.

Spedica navstevaKubovych2
FOTO: Matter For Love při návštěvě zástupců firmy v tréninkovém středisku Kubových

Co je pro vás prioritou při řízení vaší společnosti?
Pro nás je prvořadá spokojenost našich zákazníků, čili abychom jim nabídli stoprocentní servis. To je důležité i při získávání nových klientů. Konkurence v našem oboru je velká a nadnárodní společnosti omezují naši činnost. I když v současnosti snad není, s výjimkou Grónska, země, kam bychom nepřepravovali nějakou zásilku. Pro zajímavost vlastníme i lokomotivy a vagony. Vážíme si svých zaměstnanců, kterých je okolo čtyřicítky, a snažíme se s nimi jednat na přátelské bázi.

A otázka na závěr - jaké jsou ambice společnosti SPEDICA, s. r.o. v dostihovém sportu?Naše firma se od roku 2007 úspěšně rozvíjí. Obrat se nám podařilo od roku 2008 zčtyřnásobit, loni jsme dosáhli obratu 1,4 miliardy korun. Zatím jsme spokojeni, že se na dostizích pobavíme a odreagujeme v krásném prostředí, ale je možné, že s tím, jak se rozvíjí a roste naše firma, že i více rozvineme dostihové aktivity. Ale to vše ukáže čas. (mze)

Fotografie: archiv Martina Feifrlíka a Šárka Votavová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking