Holcak radek2Na loňskou sezónu Radek Holčák určitě nezapomene. Cheeky Chappie dokázal zvítězit v Českém derby a Saint Legeru, a extrémně úspěšné byly starty Brog Dease v Itálii, který zvítězil dvakrát v dostihu grupy jedna. A třetí velký zásah přidal na italské scéně v listopadu nadějný Marmiton. Svěřenci Radka Holčáka loni vyhráli deset jedničkových dostihů, což je nejvíce za trenérovu kariéru. Ten tvrdí, že je laťka nastavena po loňské sezóně hodně vysoko. Vzhledem k tomu, že zůstávají na dráze všechny loňské opory, do týmu se vrací několik výborných koní a do stáje přišli dva tříletí hřebci zakoupení pro klasické dostihy, tak není nemožné, že laťka popoleze zase o kousek výše… 

 

 

Tréninkové středisko: Velké Karlovice
Počet koní: 21
Odešli po sezóně: nikdo
Stájový personál: Zuzana Vokálková, Adriana Chrástecká, Pavel Orságh, Jozef Haferník, žák Adam Eliáš
První jezdec: pro překážky Lukáš Matuský a druhé šance žák Adam Eliáš, pro velké rovinové dostihy Jiří Chaloupka a do ostatních dostihů Zuzana Vokálková


Dvouletý ročník není v tréninkovém úseku Radka Holčáka letos zastoupený, ale velmi zajímavou kolekci nacházíme mezi koňmi v klasickém věku. Stáj Monte Negro pana Posáda zakoupila koncem října pro klasické dostihy Kifaayu, ale nakonec má ještě jedno želízko v ohni – vítěze listopadového dostihu v Dundalku na 1600 metrů, hnědáka Dalewariho (Desert Style - Dalataya), který dorazil na Valašsko před Vánocemi.
„Pan Posád už měl Kifaayu a nepočítali jsme ještě s dalším koněm, ale dostali jsme z Irska avízo na Dalewariho. Zalíbil se nám a pan Posád začal jednat o jeho koupi. Domluva s irskou stranou ale dlouho vázla, až jsem si myslel, že koně už mít nebudeme. Ale nakonec se to panu Posádovi povedlo,“ svěřuje trenér příběh okolo zakoupení zajímavé posily. „Dalewari je silnější kůň, spíše vyšší. Je to úplný flegmatik, moc dobře se s ním pracuje, koně takového typu má každý trenér ve stáji rád. Podle výsledků z Irska by to měl být kůň na úrovni Cheeky Chappieho. Ten se dokázal během sezóny hodně posunout, tak uvidíme, jak se totéž povede Dalewarimu. Pracujeme na objemech, takže k jeho výkonnosti zatím nemohu nic říci, ale jsem s ním spokojený.“


HolcakR-Kifaaya

FOTO: Naděje stáje Monte Negro do klasických dostihů - Kifaaya

O již zmíněném Kifaayovi (Intikhab – Juniper Girl) prozrazuje trenér, že je to takový rarach: „Pod sedlem je v pohodě, ale v boxe štípe a kouše, máme od něho každý dvě modřiny… Jeho matka byla úspěšná nad tři kilometry, otec byl mílař, tak doufám, že se jeho distanční možnosti sejdou někde na půli cesty. Ostatně Kifaaya jako dvouletý dokázal vyhrát na 2000 metrů, takže by to měl být kůň do delších dostihů a měl by se dobře vyrovnat i s menšími drahami. Na oba hřebce se moc těším, ale je samozřejmě otázka, co mají do klasických dostihů ve stáji kolegové…“

Stáj pana Posáda by mělo letos reprezentovat jedenáct koní. Nechybí mezi nimi ostře sledovaný Cheeky Chappie, tedy kůň, který přinesl trenérovi první dvě klasická vítězství včetně mety pro hodně trenérů zapovězené - derby. „To je pan kůň. Když se ohlížím za jeho sezónou, tak mě nemrzí, že ve Slovenském derby skončil až čtvrtý, protože pak dokázal vyhrát Saint Leger. Co mě ale mrzí je to, že jsme ho drželi ve formě do hlubokého podzimu, protože jsme ho chtěli poslat na start rakouského Saint Legeru, do kterého mu pan majitel platil dlouhodobé přihlášky. A tento dostih jsme vybrali i proto, aby nemusel daleko cestovat. Jenže Rakušani dostih zrušili, což nebylo fér. Zvažovali jsme totiž původně i účast v italském Saint Legeru. Ale nakonec jsme nikam nejeli,“ svěřuje trenér Holčák. „Cheeky je zdravý, už odpočinutý, a vypadá moc pěkně, ani nemá zimní srst. Je hodně natěšený. Zjara si trochu odpočine, ale měl by startovat v zahraničí.“

HolcakR-Cheeky Dalewari

FOTO: Cheeky Chappie a další tříletá naděje stája pana Posáda Dalewari

O rok starší Always on Sunday loni zvítězil ve Zlatém poháru v Praze a v jeho slovenské analogii byl druhý, ale tím pro něho sezóna předčasně skončila: „Nemá rád točení, Praha mu více pasuje. Bohužel po startu v Bratislavě měl problémy, pobolívaly ho kloubky. Teď už je v pořádku a věřím, že to bude kůň pro vytrvalecké tratě v Česku.“  Jeho vrstevníka Jovella také loni potkal zdravotní problém v dostihu. „Je to dobrý kůň, ale loni měl smůlu, moc toho nedokázal. Když se mu začalo dařit, tak si poranil v Kolesách karp, ve kterém se mu dělala voda. Dnes už je v pořádku a věřím, že ještě nepředvedl na dráze vše, co umí. Určitě patří k těm lepším koním v naší stáji.“

Dalším klasickým vítězem ve stáji Radka Holčáka je Mister Aviation, aktivní již loni na překážkách. „Podařilo se nám ho převést loni na skoky, skáče nádherně. Vyjeli jsme s ním v září do Merana, ale chytl díru za překážkou a zranil se nám. Nyní je zpět v tréninku a měl by ho čekat přechod na těžké skoky.“ Hvězdou hvězd byl loni ve druhé polovině sezóny Brog Deas. U nás zaujal vítězstvím ve Zlatém poháru a na podzim pod vedením Jana Faltejska dvakrát snadno dominoval v Meranu v dostihu grupy jedna, takže mu právem patří titul Nejlepší proutěnkář sezóny 2014. „Je to fantastický kůň a velký dříč, ten ze sebe vydá všechno a ještě 50 procent navíc. Je to extra power…,“ prozrazuje trenér o šestiletém hnědákovi.  „Měl by ho čekat zahraniční program, ale pokud by byl prostor pro Zlatý pohár, tak by se ho také mohl zúčastnit, aby se ukázal i českému publiku.“

HolcakR-BrogDeas

FOTO: Nejlepší proutěnkář sezóny 2014 Brog Deas

Kadyny měl loni jen dva starty a v tuto chvíli je nejisté, zda-li se ho podaří vrátit na dráhu. „Je známé, že ho provázejí problémy s krvácením. Pokoušeli jsme se ho léčit medikamenty, ale nemělo to ten správný účinek a tak jsme se s panem majitelem dohodli, že u takovéhle koně je potřeba vyzkoušet vše. Fantasticky skáče, takový talent už jsem dlouho v přípravě neměl… Naordinovali jsme mu přírodní léčbu, takže byl loni 24 hodin venku. Pokud by se jeho problémy nepodařilo zažehnat, tak by to byl konec jeho kariéry, ale všichni doufáme, že se to povede.“

Starosti dělal trenérovi i Handsome Jack, který ale nakonec dokázal potěšit vítězstvím v Ceně Orphee des Blins koncem v října v Pardubicích, kde porazil i účastníky Velké pardubické. „Říkáme mu rapl,"  usmívá se trenér. „Velmi dlouho s ním byla těžká komunikace, upaloval jedním tempem a nechtěl poslouchat jezdce. Ale výkonnost má. Škoda, že v Ceně Vltavy měl pád na Irské lavici, to byl už ve formě. Zatím jsme ho dostali na délku trati 4500 metrů a budeme ho posunovat dále. Pokud prokáže vytrvalost, možná s ním zkusíme i kvalifikaci ne Velkou pardubickou.“

Tříleltý Playstarabad, jehož chovatelem je sám trenér, loni potěšil dvěma umístěními při svých říjnových startech. „Je to pěkný a pracovitý koník, ale tolik třídy jako naši importovaní tříletí v sobě mít nebude. Bude to taková třetí kategorie, ale možná se dostane i výše. Ze strany maminky má překážkový původ, takže není vyloučeno, že přejde ve druhé polovině sezóny na skoky.“ V rovinové kariéře bude pokračovat bělouš Tozan, který je koněm pro mílové dostihy v Brně a ve Slušovicích, kde mu to s jeho stálou jezdkyní Zuzanou Vokálkovou svědčí nejlépe. „Měl těžkou sezónu jako tříletý, projevilo se to problémy s dýcháním a absolvoval operaci hlasivek,“ podotýká trenér.

Kvarteto koní má ve zdejší stáji pan inženýr Kochan vlastnící stáj K-K Metal a.s. Nejmladším z nich je pětiletý Saras. „Loni přešel na skoky a měl smolný rok – buďto vyhrál anebo upadl. Ladili jsme skákání, byl hektický. Ale věřím, že to bude užitečný kůň.“ Překážkové zkušenosti loni sbírala rovněž Stinga. „Na skocích jí to zatím tolik nešlo. Je to ale silná a velká klisna, až se zapracuje a získá jistotu na skocích, měla by to být klisna pro Pardubice a do oranic.“ Stefan loni nenavázal na svá dvě vítězství ze sezóny 2013, ale trenér ho hodnotí jako užitečného koně pro provinční závodiště a trojkové nebo čtyřkové dostihy. „Ale možná by se mohl posunout i kousek výš.“


Inzerce
mg inzerce



Obdivuhodný je nejstarší kůň ve stáji jedenáctiletý Shaman.  "Je úžasné, co vše dokázal. Běhal klasické dostihy, měl náročné překážkové sezóny, loni dokázal obhájit vítězství v Memoriálu kapitána Poplera, a přesto je ve svých letech zdravý jako řípa a udržuje si vysokou výkonnost.  Je to v podstatě moje vizitka a také vizitka našeho pracovního kolektivu. Shaman je specialistou na sprinterské crosy a budu rád, když se v nich opět uplatní, i když samozřejmě do těchto dostihů přijdou mladí a rychlí koně. Měla by to být jeho poslední sezóna, pak mu pan Kochan zajistí důchod.“

HolcakR-Shaman Kifaaya-Ryanica

FOTO: Shaman, Kifaaya a Ryanica při tréninku

Nový majitelem ve Velkých Karlovicích je pan Tibor Tomek, majitel stáje ELPAM, který sem umístil do tréninku dva koně. Čtyřletá Ryanica čeká na své první vítězství. „Jako tříletá toho mnoho neukázala,“ říká Radek Holčák. „Měla by být směřována do překážkových dostihů. Je u nás měsíc, pracuje dobře a bez problémů. Doufám, že se nám podaří panu majiteli udělat radost.“  Druhým koněm je dobře známý osmiletý Noem, mj. třetí ze slovenské Velké jarní ceny a umístěný v dalších jedničkových dostizích. „Naběhal toho už dost. Zaskáčeme ho a doufám, že v něm ještě něco zbylo. Uvidíme, jak mu budou překážky chutnat.“

Dva velmi zajímaví koně reprezentují stáj Elektromontáže Mička. Teprve čtyřletý Marmiton se totiž  loni dokázal stát vítězem grupy 2 v Milanu na proutěných překážkách a to dokonce desetidélkovým vítězstvím! „Na Marmitona jsme od ročka nepospíchali, nechali jsem ho vyzrát, a čekali, až si o dostihy řekne. Je to bourák, chodím kolem něho po špičkách. S pane Mičkou spolupracuji již 15 let a myslím, že v Marmitonovi mu roste nejlepší kůň, co kdy měl. Má silnou konstituci a myslím, že jednou to bude extra kůň na Velkou pardubickou. Potřebuje co nejdelší tratě, takže krátké dostihy pro čtyřleté koně pro něho nebudou.“

Devítiletý Peintre Abstrait již předloni potěšil pátým místem ve Velké pardubické a loni trenér se svým týmem vše podřídili tomu, aby ve Velké opět uspěl. „Bohužel štěstí při nás nestálo. Pátý skok a jezdec byl na zemi. Takže letos bude Velká znovu jeho cílem. Jsem rád, že se Peintre Abstrait dokázal vypracovat mezi špičku krosových koní u nás. V mládí to totiž vypadalo, že nebude moci skákat, má vše vydřené a zažité.“

HolcakR Cheeky v boxe

FOTO: Cheeky Chappie výborně přezimovává

Pro Velkou pardubickou má ale trenér Radek Holčák ještě jednu naději. Devítiletá reprezentantka černobílých barev stáje Vasury Kolesa Lingarry se bude vracet na dráhu po půldruhém roce, kdy utrpěla zranění. „Je to kvalitní klisna, jen potřebuje trochu více štěstí. Cíl je s ní jasný – síť kvalifikací a pak Velká pardubická. Moc bych si přál, aby Lingarry svému majiteli panu Sůrovi udělala ve Velké radost, zaslouží si to.“ Jediným koněm, kterého ve zdejší stáji čeká debut, je čtyřletý syn Polynésie Pol Honey (Look Honey), jehož majitelkou je Klára Ptáčková. „Neběhal, protože byl ještě zelený, čekáme na něho. Musí si o start říci.“

HolcakR trenink

Radek Holčák chystá na sezónu 2015 velmi silnou kolekci koní jak pro roviny, tak i na překážky. A co od ní čeká? „V loňské sezóně se nám podařilo vyhrát velké dostihy včetně klasických dostihů, a dařilo se nám i na překážkách, a to i v Itálii, kde jsme vyhráli tři grupové dostihy. Pro letošní sezónu je tedy laťka postavena hodně vysoko. Očekávání majitelů jsou tak vysoká, samozřejmě i ode mne a pracovního týmu. Generál bez vojáků žádnou válku nevyhrál, úspěchy naší stáje nejsou moje, ale celého pracovního týmu. Ten je obětavý a profesionální, a jsem šťastný, že mám kolem sebe takový tým. Patří mu velký dík. Hlavně si přeji, aby koně byli zdraví a vyhýbala se jim zranění a zbytek, myslím, umíme. Pro celý český turf bych si přál více loajality, ať se stanou dostihy více kamarádštějším sportem. Je bohužel doba, kdy si kdekdo prostřednictvím internetových stránek říká, co chce a to není dobře. Českým dostihům by prospělo více férovosti a přátelštějšího prostředí. Musím poděkovat také majitelům, se kterými nám to klape v dobrém i zlém.  A velké poděkování patří i mému velkému učiteli a pomocníkovi tátovi, kterému přeji hodně zdraví a doufám, že si dostihy společně pěkně užijeme s přátelskou rivalitou…“  (mze)

Fotografie: Radek Holčák









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net