Memorial R Deyla dobehŠtafetu vedoucí klisny ročníku od zklamavší Dark Absolu převzala v Jarní ceně města Mostu – 45. Memoriálu Rudolfa Deyla svěřenkyně trenéra Pavla Tůmy a zástupkyně stáje Dr. Charvát Astoria, která tak zřejmě půjde za tři týdny na start Jarní ceny klisen v pozici favoritky. Astoria dnes zvítězila vůbec poprvé a totéž se povedlo na mostecké dráze i dalším třem koním. 


Ozdobou předzkoušky klasické Jarní ceny klisen, Jarní ceny města Mostu – 45. Memoriálu Rudolfa Deyla (3l. kl., I. kat., 1400 m, 150.000 Kč) byla účast loňské dvouleté šampionky Dark Absolu (Pouvoir Absolu), na jejíž skalp se ale chystalo hned devět soupeřek na čele s rovněž favorizovanými Astorií (Silver Frost) a vítězkou z nedělní Prahy Gold Memory (Havana Gold). Žokej Jaromír Šafář nenenechal v 1400 metrů dlouhém dostihu nic na náhodě a poslal Dark Absolu nedlouho po startu do čela. Bohužel ale šampionka ještě před distancí začala slábnout a 200 metrů před cílem už byla jasně v čele další bělka ASTORIA (Silver Frost), která už si nenechala první vítězství v kariéře vzít a o délku a čtvrt dominovala pod vedením ž. Jana Vernera před Gold Memory. Třetím místem se v českém turfu dobře zapsala svěřenkyně trenérky Novákové Haveyoueverseen (Literato), která doběhla na třetím místě. Čtvrté peníze brala poctivá Strassburg (Tertullian) a milým překvapením byla pátá příčka Pray For Paris (Nex Desert). Dark Absolu se v rychlém závěru propadla až na sedmé místo. Vítězství Astorie je dalším jedničkovým společným úspěchem majitele a chovatele JUDr. Jiřího Charváta a trenéra Pavla Tůmy. Žokej Jan Verner si dnes dokázal připsat double. 
Astoria je třetím potomkem vítězky dvou dostihů I. kategorie Kolymbie (Kyllachy), která běhala za stáj Jiřího Charváta. Oba klisniny starší sourozenci byli k vidění ve velkých dostizích, Korfu (Blue Coral) skončil loni pátý ve Velké jarní ceně a dokázal zvítězit ve Francii. 

Druhým magnetem mosteckého odpoledne byl 2. Memoriál Jaroslava Podolana (4+, II. kat., 2200 m, 90.000 Kč), kde v šestihlavém poli nechyběl obhájce vítězství Montjeu Third (Pop Rock). Ten také pojal dostih aktivně, a udával tempo před loni v dostihu třetím Glavalinem (Glavalcourt). V cílové rovině ale začali soupeři na Montjeu Thirda dotírat. Ten  sice neustával v tempu, ale nakonec se musel sklonit před finišem o 6,5 kilogramu méně zatíženého ORPHEA (Stormy Jail - Orphan, Zafonium), který o půl délky za asistence Michala Hroudy triumfoval. Pěkný finiš také ukázal Galis (Suteki Shinsukekun), který nakonec za Montjeu Thirdem doběhl o jeden a čtvrt délky zpět. Doběh na tabuli doplnila jediná klisna v poli Vědma (Look Honey) a pátý Glavalino. Vítězný svěřenec dnes podruhé trenérky Záhorové Orpheus dnešním pěkným výkonem připomněl svou matku Orphan, která na zdejší dráze před osmi lety získala právě pro dostihové barvy EKOFARMA Rybár vítězství v Oaks.

Úvod nové dostihové sezóny v Mostě obstaral sprintérský handicap, Cena společnosti HIPODROM MOST (4+., handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Dostih se bohužel odehrál bez Mateeska (Nex Desert), který odmítl vstoupit do startovacích boxů. Favority dostihu byli Trinis (Bully Pulpit) a Stormico (Stormy Jail), ti ale nakonec do výsledku dostihu nepromluvili.. Krátce po startu se prodrala do vedení am. Petra Florianová v sedle svěřence trenérky Voršilkové Wobull se Now, se kterým tu loni v červenci získala své první vítězství v kariéře. Na druhém místě cválala po celý dostih Cool Baby (Intense Focus), ale ani ta nenašla v cílové rovině recept na porážku stále v pohodě cválajícího nejstaršího koně v dostihu. Reprezentant stáje Zeman - Florian WOBULL SE NOW (Stormy Jail - Wotana, Areion) totiž zvítězil před klisnou o dvě délky a am. Florianová tak při desátém startu v kariéře získala své druhé prvenství. Třetí místo patřilo překvapivě lepšímu se zástupců stáje FVE - Relay JK Levín Monte Christovi (Tiger Cafe).

Favoritkou Ceny 100 let Jockey Clubu ČR (4+, handicap IV.kat., 1800 m, 40.000 Kč) byla dosud nevítězná Victoria Regina (Four Star General), která na podzim předváděla dobré výkony a v dostihu nesla příznivou hmotnost 53 kilogramů. Žokejka Andrésová ji po 400 metrech posunula do vedení a vybudovala si na osm soupeřů několikadélkový náskok. V cílové rovině ji ale donutila k boji LOCIKA (Lethal Force) s žokejem Janem Vernerem v sedle, která při svém teprve třetím startu poprvé zvítězila. Stejně váhově zatíženou Victorii Reginu porazila o půl délky. Jejich souboji přihlížela ze vzdálenosti pěti délek třetí Naděje (Bretigny). Čyřletá bělka Locika přes zimu změnila svůj realizační tým. Nyní ji trénuje pro DS Bronislav Plášek trenérka Eva Záhorová.

Splnit úlohu favorita se letos poprvé v Mostě podařilo až ve třetím dostihu, Ceně členů Dostihového klubu (4+, handicap III. kat., 2000 m, 60.000 Kč). Zástupkyně stáj MUDr. Eva Nieslaniková LA PAIX (Montmartre) tu loni v červenci poprvé v kariéře zvítězila a na mostecké dráze nezklamala ani dnes. Zpočátku ji žokej Jan Rája vedl na chvostu pole, ale před poslední zatáčkou ji zlepšoval pozici. V cílové rovině pak klisna vyhrála v pěkném souboji tří koní o půl délky před Quest Royalem (Glavalcour) a Fulmine Lunou (Holy Roman Emperor). Z prvního vítězství v sezóně se radoval trenér Miroslav Nielsanik.

Hodinu po triumfu Lociky bylo mostecké závodiště svědkem dalšího premiérového vítězství koně. Impozantně totiž vstoupil do sezóny pětiletý zástupce Stáje Success (CZ) BYRON DE VALCOUR (Brother´s Valcour), kterého od podzimu připravuje Zdeněk Mimra v Častolovických Horkách. Hnědák pod taktovkou ž. Jiřího Chaloupky po startu Ceny statutárního města Teplice (4+, handicap IV. kat., 2200 m, 40.000 Kč) převzal vedení, poté se nechal vystřídat matadorem Roonym (Rainbows For Life) a 800 metrů před cílem se znovu objevil v čele a soupeřil již jen s časem. Zvítězil o pět délek před desetiletým Marker Sunem (Mamool), který nakonec Roonyho odsunul o délku na třetí příčku.

Tři koně s přihláškami do klasických dostihů byli k vidění v osmihlavém poli Ceny primátora města Mostu (3l., III. kat., 2200 m, 60.000 Kč), ale nakonec nejúspěšnější z nich stačil jen na třetí místo. Favoritem dostihu byl nejméně zatížený kůň v poli Kristiano (Moonjaz), který absolvoval dostih v blízkosti vedoucí Josephy (Soldier Hollow). Polosestru derby-vítěze Josepha (Lando) vystřídala ve vedení při zatočení do cílové roviny do Oaks přihlášená Montalie de Cerisy (Montmartre). Neměla ale zdaleka vyhráno, protože nejprve ji zbavil vedení Kristiano a posléze se přes ni dostal také zástupce stáje Hrubý RAMSSIO (Whipper). Dosud jen jednou startující hnědák pod vedením žáka Davida Lišky mocně finišoval a prosadil se o půl délky před Kristanem. Montalie de Cerisy byla v cíli o dalších půl délky zpět. Svěřenec trenéra Ing. Václava Luky Ramssio se stal během mítinku jedním ze čtyř koní, kteří si připsali první vítězství v kariéře.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net