brno zemanPrvní mítink letošní sezóny na brněnském závodišti byl ve znamení úspěchů pořadatele tamních dostihů Josefa Vymazala v jeho ne až tak známé roli chovatele. Domácí odchovanci dnes na moravské dráze slavili tři vítězství a o všechna se postarali právě koně z chovu tamního pořadatele. Byl mezi nimi i tříletý Mike of Jape, který se stal prvním vítězem v produkci Koně roku a vítěze trojkoruny Age of Japa.


Jako první z vrcholů odpoledne přišla na řadu v půl páté Jarní moravská míle – Cena LOKO-TRANS s.r.o. (4+, III. kat., 1600 m, 45.000 Kč) se šesti účastníky. Na startu zaváhal debutující polokrevník Forban de Cotte (Lord du Sud), kterému všichni soupeři utekli. Role leadera se chopil Poker Run (Areion) před Alexandrem a dvojící reprezentantů stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rivertonem (Egerton) a Valmont Ohnem (Look Honey). Půl kola před cílem se k vedoucímu koni dotáhnul nový zástupce Stáje Těchov ALEXANDR (Approve), kterého Adam Florian poslal před Poker Runa a tím rozhodl o svém vítězství. Poker Run se sice rozhodně v cílové rovině nevzdával, ale svěřenec zkušeného trenéra Vladimíra Vinklárka o délku triumfoval. Třetí příčku získal nejvyšší hmotností 62 kg zatížený Valmont Ohne před spolehlivou Yordanou (Egerton). Zklamáním bylo až páté místo Rivertona.

Druhý magnet úvodního brněnského odpoledne, Jarní brněnská steeplechase – Pohár hejtmana Jihomoravského kraje XI. ročník (5+,steeple III. kat., 4100 m, 80.000 Kč) se sice odehrávala jen v pěti koních, ale dostih ukázal, že když ho aktivně pojme více koní, může být velmi zajímavý. O tempo se dlouhou dobu staral výborně skákající matador Bordeland se svým trenérem Pavlem Kašným v sedle, kterého sledoval ze druhé pozice Tamas. Žokej Marcel Novák před posledním kolem poslal Tamase vedle Borderlanda a společně se přetahovali o vedení. Na protilehlé rovině pak zrychlil také Lambrozini (Sholokhov) a ještě před posledním obloukem se dostal před Borderlanda. V cílové rovině dominoval zástupce stáje Vocetka a svěřenec trenérky Ing. Jany Novákové TAMAS (Royal Court) o 4 délky a získal tak své druhou výhru na brněnské dráze. Pět délek za Lambrozinimi doběhl Borderland, zatímco zbývajíci účastníci Tymian (Mind Music) a Torgon (Fly to the Stars) tempu soupeřů nestačili.

Výborně vstoupil do sezóny trenér Jan Demele a stáj TIPPLER GROUP s.r.o. Zásluhou devítiletého NIDa (Fly to the Stars) se pro ně totiž stal hned první start v novém dostihovém roce vítězný. Dva roky nevítězný polský rodák pod taktovkou ž. Martiny Havelkové v Ceně letiště Brno a.s. a Blanenských živnostníků – Memoriál Jiřího Císaře (4+, handicap IV. kat., 1400 m, 30.000 Kč) dominoval o necelé dvě délky před Ultimou (Two Twenty Two), která nosila o pět kilogramů méně. Třetí místo získala rovněž s příznivou hmotností běžící Bouřka (Mir Sada).

Svěřenec trenéra Radka Holčáka SARAS (Hurricane Run) loni startovat pouze jednou v dubnu a na zdejším ovále dokázal pod vedením ž. Zuzany Vokálkové vyhrát. Po roce se tato dvojice vrátila na místo činu a v Ceně firmy MEWOTECH CZ – z fondu Podpora 2019 (4+., IV. kat., 2800 m, 30.000 Kč) po aktivním průběhu dostihu slavila výtečný návrat. Zástupce stáje K-K Metal a.s. udržel 11. životní vítězství o půl délky před méně zatíženou Sái Féi (Tiger Cafe), za níž o dvě délky doběhla na třetím místě Princess Ryana (Ryan).

Pořadatelem dostihů v Brně je Jaroslav Vymazal, který je stále také aktivním trenérem, majitelem a chovatelem. Velkou radost mu udělala v Ceně společnosti Mikrop Čebín a.s. (4l., steeple V. kat., 3200 m, 30.000 Kč) klisna jeho chovu a v přípravě Radima Bodláka MAMBO (Bully Pulpit - Mainly Monroe, Dr Devious). Ta totiž dokázala hned při svém překážkovém debutu snadno zvítězit a přinést tak velkou radost i stáji Syndikát Dvorska - Vymazal. Na druhém místě původně proběhl cílem Ronaldo King (Stormy Jail), ale byl po protestu ex offo Dostihovou komisí diskvalifikovaný pro neodvážení se jezdce po dostihu se stejnou výstrojí, s jakou se vážil před dostihem. Na druhé místo se tak posunula s téměř devítidélkovým odstupem za vítězkou proběhnuvší cílem Silver Night (Devon), kterou rovněž připravuje trenér Bodlák. Stupeň vítězů doplnil Cesar d´Anjou (Monitor Closely).

Tříletým koním byla určena Cena Autodopravy Vlček (3l., IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč). V dostihu se blýskl svěřenec trenérky Novákové a zástupce oranžových barev stáje Vocetka MIKE OF JAPE (Age of Jape - Mainly Monroe, Dr Devious), kterému se výborně povedlo napodobit polosestru Mambo. Získal totiž své první vítězství snadno o tři délky, přičemž všem svým soupeřlům poskytoval hmotnostní výhodu. Tento další vítěz z chovu Josefa Vymazala je hlášený do Českého derby i Saint Legeru a je také vůbec prvním vítězem po plemeníkovi Age of Jape (Jape). Druhé místo patřilo Sabatonovi (Ray of Light) a třetí, ale již s odstupem, Mohanovi (Durante Alighieri).

Pořadatel zdejších dostihů Josef Vymazal zažil dvojnásobnou radost hned v následující Ceně K-K Metal (4+, steeple IV. kat., 3400 m, 50.000 Kč), kde nejen jako chovatel, ale i jako trenér, vyslal do dostihu devítiletého FLICKERa (Scyris - Fira, Laroche). A podařil se úspěšný comeback, protože naposledy před rokem startující Flicker pod taktovkou Jana Odložila dominoval o šest délek před Udine de Champfeau (Antartique), za níž s odstupem pěti délek získala třetí peníze Dunáta (Tiger Cafe). Flicker zvítězil na brněnské dráze už popáté a z posledních devíti startů zaznamenal už šesté vítěztsví!

Závěrečným dostihem prvního mítinku v Brně byla Cena firmy Amica s.ro. (4+., handicap IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) se šesticí startujících. Nedlouho po startu poslala ž. Zuzana Vokálková do čela 67,5 kilogramy zatíženého SHAHNOURa AZNAVOURa (Azamoura), který přes zimu změnil trenéra a majitele. Hnědák už téměř tři roky nevyhrál, ale v Brně se dnes našel a i přes velkou snahu o 13 kilogramů méně zatížené Heure (Scyris) už vítězství nepustil. Při svém prvním startu pro trenérku Berthier a DS Slavex & spol. dokázal vyhrát i přes mamutí zátěž 67,5 kg. Druhá Heure se nakonec musela smířit s porážkou o krk a třetí příčka patřila Lady´s Manovi (Minds Music).

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Zeman    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking