Most4Dalším ze závodišť, které mezi prvními zahájí letošní sezónu, bude mostecký hipodrom. Ten vkročí do sezóny zítra ve 13:30 hod. podstatnou změnou. Jeho prvním hlavním dostihem totiž bude předzkouška Jarní ceny klisen, 45. Memoriál Rudolfa Deyla, který byl až doposud, stejně jako zmíněný klasický dostih, spojený s pražským závodištěm. Dostih, který se koná až na samotný závěr programu v 16:30 hod, přilákal na start desítku klisen, mezi kterými nechybí Nejlepší dvouletá klisna sezóny 2018 Dark Absolu (Pouvoir Absolu), kterou povede žokej Jaromír Šafář. 


Klisna bude všem svým soupeřkám poskytovat v Jarní ceně města Mostu - 45. Memoriálu Rudolfa Deyla na 1400 m o 150.000 Kč hmotnostní výhodu 1 až 1,5 kilogramu. Na mostecké dráze ještě neběžela, ale tak je to se všemi klisnami v dostihu. Na start ji doprovodí stájová kolegyně Motivator Lady (Durante Alighieri), jež ji sice dokázala porazit při debutu počátkem června, ale pak už byla výrazně lepší Dark Absolu. Do širšího orkuhu favoritek řadíme také Astorii (Silver Frost). Ta dosud startovala dvakrát a v Ceně zimní královny ji dokázala porazit jen Dark Absolu. Zajímavá klisna přijede také z tréninkového střediska u tušimické přehrady. Moon Shot (Rajsaman) v nejdůležitěším testu pro dvouleté klisny doběhla čtvrtá a své ambice pro novou sezónu potvrdila i třetím místem v Pražském zimním favoritovi, kde byla v dostihu nejúspěšnějších z klisen. Jako jediná z desetihlavého startovního pole má už letos start v nohách polosestra dvouletého šampiona Sirius Shine (Sir Percy) Gold Memory (Havana Gold), která před týdnem v Praze vybojovala vítězství v dostihu třetí kategorie. Byla ale výrazně méně zatížena mež její soupeři. Se zástupci němčického tréninkového střediska je ale třeba vždy počítat. Za pozornost také stojí loni nejpilnější klisna ze všech startujících. Strassburg (Tertullian) potěšila na závěr sezóny soubojem o vítězství v bratislavaské Listed Velké cene BBAG Baden - Baden, kde nakonec zaostala za vítězkou o třičtvrtě délky. Zvědavi budeme také na výkon páté bělky v dostihu Haveyoueverseen (Literato). Ta byla dovezena z Polska, kde loni patřila do širší špičky ročníku mezi dvouletými klisnami. Avant Tout (Rajsaman) je polosestrou na dráze výtečných Avereho (Black Sam Bellamy) a Al Bustana (Medecis), ale vždy ji v dostihu něco na nejlepší chybělo. Pokud se bude chtít zařadit mezi nejlepší tříleté klisny, bude muset ukázat hodně zlepšený výkon. To samé platí o zatím jednou startující Pray For Paris (Next Desert) a Olince (Alaska River). 

DarkAbsolu
O osm délek loni dokázala Dark Absolu zvítězit v dostihu seriálu Fitmin Cupu. Sázkové kurzy Tipsportu ji pro Memoriál Rudolfa Deyla řadí do role spolufavoritky dostihu s kurzem na vítězství 3,75:1. Stejný kurz rovněž mají druhá z Ceny zimní královny Astoria a vítězka z nedělní Chuchle Gold Memory

O půl hodiny dříve se uskuteční 2. ročník Memoriálu Jaroslava Podolana na 2200 metrů o 90.000 Kč. V dostihu pojmenovaném po významném chovateli a trenérovi, který se zasloužil o vybudování hipodromu, se sejde šestice koní na čele s obhájcem vítězství Montjeu Thirdem (Pop Rock). Ten se na hipodromu obvykle cítí jako ryba ve vodě, a i přes vysokou hmotnost 65 kg je velmi pravděpodobné, že v dostihu znovu uspěje. Mostecká dráha také loni svědčila Glavalinovi (Glavalcour), ostatně v loňské edici dostihu skončil na třetím místě.  Výhodu rozběhanosti má ze dvou startů v Trevisu Galis (Suteki Shinsukekun). Zajímavé také bude sledovat, jak se staršími soupeři porovnají oba zástupci loňského klasického ročníku, sedmý z Velké jarní ceny Orpheus (Stormy Jail) a sedmý ze Saint Legeru a loni třikrát vítězný Orson (Egerton). Jedinou klisnou na startu je Vědma (Look Honey), která loni zakončila sezónu sedmým mistem v Ceně prezidenta reoubliky. 

Z trojice dostihů třetí kategorie vybíráme Cenu primátora města Mostu na 2200 metrů o 60.000 Kč. Dostih je určeným tříletým koním a jsou mezi nimi také tři klisny figurující na přihláškách do našich i českých klasických dostihů. .Jsou jimi vítězka z Bratislavy a polosestra vítěze derby Josepha (Lando) Josepha (Soldier Hollow), Montalie de Cerisy (Montmartre) a Boruvka (Casamento), který loni dokázala při svém debutu zvítězit na pražské dráze. V osmihlavém poli jsou ale i další jména, která stojí za pozornost. Jedná se také o oba svěřence trenérky Vocáskové. Westernerka (Westerner) dokázala zvítězit při svém debutu a to dokonce na zdejší dráze. Páté místo pak obsadila v tradičním slovenském dostihu pro dvouleté, Karpatské ceně. Druhý zástupce němčického tréninkového centra, účastník Ceny Masise Kristiano (Moonjaz) ponese nejnižší váhu v poli a oproti vítězným klisnám tak má výhodu šesti kilogramů. Zajímavý je také druhý hřebec ve startovním poli Ramssio (Whipper), který loni koncem září debutoval ve Francii a nyní se chystá ke svému druhému startu.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Sázkové kurzy Tipsportu na dostihy v Mostě 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking