V neděli v tradičním Memoriálu Rudolfa Deyla, který se premiérově odběhne na mostecké dráze, vstoupí do sezóny vítězka Ceny zimní královny Dark Absolu (Pouvoir Absolu). Zopakovat formu z vrcholu pro dvouleté klisny i v následující sezóně nebývá snadné a jen část klisen v tomto testu uspěje. Kolik z nich v naší historii dokázalo stát se i královnou klasického ročníku?


Asi to pro Vás nebude nijak velké překvapení, ale zimních královen, které by dokázaly kralovat tříletému ročníku, tedy alespoň jeho slabšímu pohlaví, najdeme v historii českého a československého turfu jen pár. Cena zimní královny se běhá nepřetržitě od roku 1982. Neznáme však 37 vítězek, ale jen 36, neboť v roce 2016 sice Hessoesse proběhla cílem jako první a to dokonce v rekordním čase, ovšem dostih byl pro neotevření startovacího boxu Polyanty anulován. Mezi 36 vítězkami najdeme jména dobře známá, ale i pár těch, na které si dnes vzpomene jen málokdo, skutečných královen mezi nimi není ani desetina. 

Kdo je královnou tříletého ročníku, na to mohou existovat různé pohledy a názory, my jsme jako bernou minci vzali hodnocení v Generálním handicapu či Klasifikaci. Z tohoto pohledu se jen třem zimním královnám podařilo být nejlépe hodnocenou tříletou klisnou, jedna z nich dokonce kralovala celému ročníku. Onou klisnou nebyl nikdo menší než napajedelská odchovankyně ve službách PP Topoľčianky Arva (Scottish Rifle), která mocným závěrem vyhrála 11. října 1987 Cenu zimní královny, 3 3/4 délky před svým stínem Silistrou a následující sezónu ovládla české dostihové dění, získala trojkorunu a po zásluze byla oceněna titulem Kůň roku.

O 4 roky dříve úspěšná Redakta (Dakota), klisna též napajedelského chovu a běhající i v jeho barvách, také dokázala ve třech letech kralovat, ale jen slabšímu pohlaví. Vítězka Jarní ceny klisen, Memoriálu Ing. B. Tichoty (Oaks) a Saint Leger byla nejlépe hodnocenou klisnou ročníku, půl kilogramu nad druhou Creací (Sirano), na celkového vládce ročníku Kleóna (Behistoun) však ztrácela 3,5 kilogramu.


Redakta na snímku s Miroslavem Hruškou, foto Eduard Ziebiker

Že právě Arva s Redaktou byly prvními zimními královnami, které o korunku nepřišly ani ve třech letech a dodnes jedinými českého chovu, je svým způsobem symbolické. Právě tyto dvě klisny, obě zásluhou působení v Německu, totiž dokázaly něco, co se žádnému jinému koni v novodobé historii českého turfu nepodařilo. Redakta, která ve čtyřech letech běhala v Německu v péči Heinze Jentzsche, se stala historicky prvním a dodnes jediným koněm českého chovu, který zvítězil v blacktype dostihu. Arvě se v Německu, kde pár let působila v chovu, podařilo založit rodinu, která dodnes produkuje koně blacktype třídy.         

Přehled vítězek Ceny zimní královny a pořadí v hodnocení v GH tříletých klisen

rok dráha vítězka umístění v GH 3l. klisen
1982 VCH Narenta 10.
1983 VCH Redakta 1.
1984 VCH Granda 15.
1985 VCH Katty Fisher 11.
1986 VCH Ostrea 7.
1987 VCH Arva 1.
1988 VCH Fudžijama 16.
1989 VCH Carotida 1.
1990 KV Wichita nehodnocena 
1991 VCH Resita 25.
1992 VCH Superb Investment nehodnocena
1993 VCH Půlnoc 3.
1994 VCH Bajka 16.
1995 VCH Idylle de la Barre 2.
1996 VCH Philadelphia Film 6.
1997 VCH Sun Shine Clare 6.
1998 VCH Irská Šipka 8.
1999 Most Immortalis 35.
2000 Most Abba 35.
2001 Most Věrná 27.
2002 Most La Magnifica 21.
2003 Most Cathy Dancer 23.
2004 Most Sara 9.
2005 Most Chennai 13.
2006 Most Divoká Šárka 12.
2007 Most Divoká Orlice 9.
2008 Most Magma 11.
2009 Most Linda 4.
2010 Most Rabbit Motivator 7.
2011 Most White Angel 7.
2012 Slušovice Purple Rose 17.
2013 KV Miss Kruk 11.
2014 KV Zamira 11.
2015 KV Skara nehodnocena 
2016 KV dostih anulován  
2017 KV Love Connection 11.
2018 KV Dark Absolu ???


Třetí a poslední zimní královnou, která ovládla i tříletou scénu klisen, je vítězka z roku 1989 Carotida (Muscatite). Šamorínem z Irska importovaná klisna ovládla zimní královnu rozdílem třídy, když zvítězila s náskokem 7 délek před Gordonou (Donald). Ve třech letech vyhrála Jarní cenu klisen (Gd3) i Memoriál ing. B. Tichoty - Oaks (Gd2) a dokonce startovala v derby, ve kterém obsadila sedmé místo. Později se úspěšně etablovala na kratších distancích a kariéru zakončila triumfem v Československé ceně ve čtyřech letech. V chovu působila krátce a stopu nezanechala, její chovná kariéra však spadá to turbulentního počátku 90. let, který zvláště těžce postihl její domov - PP Šamorín.

Rok po Carotidě se zimní královnou stala Wichita (Chiavari), která vyhrála první nechuchelský ročník dostihu - kvůli bourání starých tribun se dění tehdy přesunulo do Karlových Varů. Wichita do dostihu odskakovala jako dvoudesetinová favoritka, k čemuž přispělo její druhé místo v předchozím startu v Gerschobě memoriálu, v němž podlehla jen pozdějšímu vítězi derby Lykeionovi (Long Meadows). Slibná klisna však ve třech letech v ČR neběhala - Napajedla jí po vzoru Redakty poslala do Německa opět k Jentzchovi, kde hájila barvy H.W. Muellera. Její německá kariéra ale netrvala dlouho - pouhých 6 týdnů. 21. dubna zahájila ambiciózně v listed dostihu Schloss Roland Stutenpreis na 1600 metrů v Düsseldorfu, kde však v poli 12 klisna obsadila 11. místo. Poté doběhla pátá ze sedmi na 1600 m v Hoppegartenu, následně opět pátá ze 6 koní v dostihu na 2000 metrů v Mnichově a německou anabázi zakončila 2. června posledním místem v Badenu-Badenu. Pak se vrátila do rodných Napajedel kde mj. dala dvojkovou vítězku Widamu (Dara Monarch) svého času nejúspěšnější chovnou klisnu v českém chovu.

Článek byl sestaven za pomoci dat projektu 100 let českého turfu


V GH nebyla hodnocena ani vítězka z roku 1992 Superb Investment (Hatim), která ve třech letech  vyhrála slovenskou Cenu trojročných kobýl a poté z našeho regionu odešla. Neztratila se však docela, v irském chovu si vedla velmi slušně, když se jí podařilo dát několik vítězů. 

Velmi dobře si vedla vítězka v roku 1993 Půlnoc (Shy Groom), které sice zůstalo odepřeno velké vítězství v klasickém věku, pravidelná umístění ve velkých dostizích včetně třetích míst v Jarní ceně klisen u nás i na Slovensku a také v Oaks ji vynesly třetí místo v hodnocení tříletých klisen za Vadarou (Dara Monarch) a The A La Menthe (Hellios), stejně jako ona byla hodnocena Miss Ballad (Ballad Rock). Ještě lépe si vedla Idylle de la Barre (Shining Steel), která v klasickém ročníku nestačila jen na Ned's Special (Faustus). Nositelka tehdy velmi úspěšných barev stáje Centrotex posléze skončila v chovu na území bývalé Jugoslávie, kde založila dodnes fungující rodinu. 


Kam se zařadí Dark Absolu?

Od té doby se žádná ze zimních královen nedostala do trojice nejlépe hodnocených tříletých klisen. Vliv jistě měl svého času nikoliv nevýznamný import dvouletých klisen po sezóně, větší vliv však podle mého názoru mají změny v angažování dvouletých koní a jejich opatrnější exponování ve dvou letech, zvláště u koní s klasickými ambicemi, kvůli čemuž se dvouleté hvězdy obecně, tedy nejen klisny, významně méně než v minulosti uplatňují ve velkých zkouškách tříletých. Podíváme-li se na tabulku, nelze si nevšimnou rapidního zhoršení výsledků zimních královen ve třech letech poté, co se dostih přemístil z Velké Chuchle do Mostu. Mostecká dráha jistě není jedinou příčinou toho, že výsledky tamějších zimních královen jsou méně výrazné, jsem však přesvědčen, že špičkový dostih pro nejmladší ročník a slabší pohlaví je přesně tím typem dostihu, kterému specifické mostecké podmínky vyhovují nejméně.

Inzerce


Od roku 2013 se ale zimní královna přesunula do Varů a ač z krátké historie nelze mnoho vyčíst, zdá se, že zimním královnám se nyní daří o něco lépe. Nedělní mostecký vrchol naznačí, kam se mezi dosavadními vítězkami zařadí úřadující zimní královna Dark Absolu.

Miloslav Vlček  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net