RedaktaOsmnáctý srpen hraje v historii českého, respektive československého chovu zcela výjimečnou roli. V tento den v roce 1985 se prvnímu a dosud jedinému koni českého chovu podařilo zvítězit v dostihu, který měl mezinárodní statut blacktype dostihu. Oním vítězem, respektive vítězkou, byla tehdy čtyřletá hnědka z chovu Hřebčína Napajedla Redakta (Dakota), která 18.9.1985 zvítězila v Grosser Preis von Hessen, listed handicapu na 2100 metrů o 70.000 marek ve Frankfurtu.


Dnes už v Evropě téměř nevidíme handicapy, které by měly statut blacktype dostihu, a Grosser Preis von Hessen už řadu let chybí v seznamu německých stakes dostihů, to však nijak nezmenšuje význam tehdejšího Redaktina triumfu. Ten navíc nebyl jediným. Ač klisna nevyhrála žádný další blacktype dostih, ještě před triumfem ve Frankfurtu doběhla třetí v dalším listed jedničkovém handicapu Grosser Karstadt-Preis v Hamburgu a v polovině záři obsadila druhé místo v Grosser Preis der International Harvester, ceně na 3000 metrů, která též nesla klasifikaci listed.

Ač tyto úspěchy napajedelské odchovankyně bývají často opomíjeny a bohužel bylo v různých médiích uváděno, že žádný kůň českého chovu v blacktype dostihu neuspěl, zvítězila česká odchovankyně Redakta v blacktype dostihu řadu let před tím, že se to podařilo kterékoliv z importovaných hvězd, trénovaných v České republice či Československu.

Nutno však na tomto místě dodat, že Redakta těchto úspěchů dosáhla v době, kdy byla trénována v Německu. Po dvou sezónách v přípravě jedné z trenérských legend Jaroslava Maška ve Velké Chuchli, během nichž mj. vyhrála Cenu zimní královny, Jarní cenu klisen, Memoriál Ing. Bohumila Tichoty (Oaks) i Saint Leger, ji Napajedla pronajala do tehdejšího Západního Německa Tomáši Mittelsteinerovi, který ji umístil do tréninku k vynikajícímu Heinzi Jentzschovi. U něj jako čtyřletá absolvovala od března do října 11 startů, 4x zvítězila, jednou doběhla druhá a třetí, vydělala 103.900 DM a byla nejlepší starší klisnou v Německu. Nejvyšší GAG, který získala, dosáhl hodnoty 98 kg, což je mimochodem jen o půl kilogramu méně než nejvyšší známka, kterou v Německu získal Darsalam.

Při svém největším německém úspěchu, vítězství v Grosser Preis von Hessen, klisna porazila i dva hřebce, kteří později u nás působili v chovu.  Třetí tehdy skončil vítěz Grosser Preis von Dortmund (Gr.3) Aquarico (Surumu), který byl počátkem 90. let importován na Slovensko, páté místo obsadil v Polsku narozený Saraganův syn Epsom, který ještě v polských službách vyhrál Velkou cenu československého turfu, v Německu zvítězil v Union-Klub-Pokal, listed handicapu na 3200 metrů a později byl plemeníkem v Albertovci. Ve výše zmíněné Grosser Karstadt-Preis zase Redakta porazila pozdějšího plemeníka JZD Březůvky Feuersturma (Lightning), v Grosser Preis der International Harvester za ní vedle Epsoma skončil i El Arco (Caracol), později působící v ZD Letohrad.

Zatímco Redakta byla výjimkou, polských odchovanců typu Epsoma, kterým se tehdy dařilo sbírat dotace v blacktype dostizích, bylo víc. V 70. letech dokonce Pawiment (Mehari) zvítězil v Grosser Preis von Europa (Gr.1) a Gran Premio del Jockey Club Italiano (Gr.1). Na počátku 90. let si v Německu velmi dobře vedl například Dakotův syn Dongo, který v Německu vyhrál 5 dostihů včetně listed Mülheimer Frühjahrs-Steher-Preis a Milka Steher-Cup a doběhl třetí v Gr.3 Oleander-Rennen. Dongo je zajímavý i z pohledu našeho chovu neboť jeho matka Danila byla dcerou zdejšího šampióna plemeníků Norberta, za kterým bába Donga Dacja (Dorpat) přijela v roce 1979 do Napajedel na připuštění.

Ale vraťme se k Redaktě. Ta se po úspěšné sezóně v Německu vrátila do Napajedel březí po německém šampiónu dvouletých Esclavo (Viceregal). S ním přivedla na svět klisnu Redakci, která doběhla třetí v Ceně Hřebčína Napajedla i v Memoriálu ing. Bohumila Tichoty (Oaks). Ovšem nejúspěšnějším z potomků Redakty byl v roce 1992 narozený Regulus (Lincoln), Kůň roku a vítěz Českého derby, které ovládl stylem zadrženě 15.

Rodina založené Redaktou je nadále aktivní, nyní především zásluhou Redaktiny vnučky, v chovu Miroslava Ševčíka působící Renaissance (High Extreme - Redmona Dara Monarch), která je vedle svých dcer Renessie (Stormy Jail) v Napajedlích a Renée (Rainbows for Life) v chovu Tomáše Duchoně jednou ze 4 klisen z rodiny Redakty, připuštěných v loňském roce. Asi není třeba dodávat, že Renaissance je matkou šampióna dvouletých Renny Storma (Stormy Jail), jehož výhra ve francouzském handicapu o 52.000 € je zřejmě největším úspěchem českého odchovance v rovinových dostizích v zemích Pattern systému od triumfu Redakty. Čtvrtou klisnou z Redaktiny rodiny působící v chovu je Regatta (Rainbows for Life - Reálka, Najoom) v chovu společnosti Kompresory Kopřiva s.r.o.

Před 32 lety se tedy zrodilo první a zatím jediné blacktype vítězství koně českého chovu. Ač jej vítěz nedosáhl v době, kdy byl trénován v ČR, nemělo by se na něj zapomínat. (miv)   

      

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking