brno 5Už tuto sobotu 13. dubna vstoupí závodiště Brno - Dvorska do své 22. dostihové sezóny. Návštěvníky závodiště bude od 14 hodin čekat pestrý dostihový program čítající pět rovinových dostihů, tři překážkové a také dva dostihy pony ligy. Bohužel menší zájem byl ze strany majitelů dostihových koní a trenérů o účast v obou tradičních jarních vrcholech. Jarní moravskou míli  vybojuje jen šestice koní, zatímco Jarní brněnská steeplechase má ještě o jednoho účastníka méně.


V Jarní moravské míli - Ceně LOKO-TRANS s.r.o. na 1600 m o 45.000 Kč má dva zástupce stáj Rabbit Trhový Štěpánov, každý ale přijede z jiného tréninkového střediska. Loni v Podzimní moravské míli čtvrtý Riverton (Egerton) přijede z tradičního střediska v Pičíně, zatímco o dva roky starší Valmont Ohne (Look Honey) je již delší dobu trénovaný Ing. Havlíčkovou. Posledně jmenovaný loňský dvojnásobný vítěz na zdejší dráze před necelým rokem sváděl tuhý boj o vítězství v Letní moravské míli. Zítra ale bude poskytovat všem svým soupeřům výhodu šesti až čtyř kilogramů. Nejstarší účastnicí dostihu je častá absolventka zdejších rovinových vrcholů, devítiletá Yordana (Egerton). Loni tu v nich obsadila dvě třetí a jedno páté místo. Debut si v dostihu odbude svěřenec trenéra Kováře, francouzský čtyřletý polokrevný bělouš Forban de Cotte (Lord du Sud). Také další dva koně změnili přes zimu tréninková střediska. Často v Německu startujícího a dosud nevítězného Poker Runa (Areion) trénuje nyní Tomáš Váňa v Lysé nad Labem, zatímco Alexandr (Approve) je nově připravovaný trenérem Vladimírem Vinklárkem a má pověst spolehlivého koně.

Jarní brněnskou steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje vybojuje sice jen pětice koní, její složení je ale poměrně kvalitní. Nejvíce zatíženým koněm v poli je Tamas (Royal Court) stáje Vocetka, který tu v říjnu vybojoval vítězství v říjnové edici dostihu. Svým čtyřem soupeřům ale bude poskytovat výhodu 2,5 a ž 6,5 kg. Nejostřílenějším koněm v poli je třináctiletý matador Borderland (Fasliyev), který loni zakončil sezónu vítězstvím ve švýcarském Maienfeldu. Kvalitním překážkážem je také polokrevný Tymian (Mind Music), loni vítězný v Netolicích a v již zmíněné Podzimní brněnské steeplechase byl třetí, dvě délky za Tamasem. Pátý v Memoriálu Evy Palyzové Torgon (Fly to the Stars) se loni zúčastnil všech tří steeplechase v Brně a dvakrát v se nich  umístil, na druhém a třetím místě. Jediným dosud nevítězným účastníkem dostihu bude Lambrozini (Enjoy Plan), který také už na zdejší dráze absovoval několik dostihů. V loňském roce tu byl dvakrát pátý.

Riverton
Riverton je spolufavoritem hlavního rovinového dostihu v Brně, Jarní moravské míli - Ceně LOKO-TRANS s.r.o. V jeho sedle bude trenérův syn Nikola Petrlík. Stejně jako stájový kolega Valmont Ohne má Riverton kurz u Tipsportu na vítězství 3:1

V rovinovém programu také upoutá deseti koňmi obsazená Cena firmy MEWOTECH CZ - z fondu Podpora 2019 na 2800 m. S velkými šancemi půjde do dostihu někdejší účastník klasických dostihů Landaron (Egerton), který loni měl dobrou sezónu. Dvakrát vyhrál a čtyřikrát se umístil. Spolehlivými koňmi na vytrvaleckých tratích ale také jsou Almany (Ray of Light),  loni dokonce třikrát vítězný Wimbledon (Ryan), Saras (Hurricane Run) a Princess Ryana (Ryan), která na zdejší dráze v říjnu dokázala vyhrát i steeplechase.

Solidně je obsazena steeplechase na 3400 metrů, Cena K - K Metal. Z devítihlavého startovního pole upoutává nový reprezentant Stajňa Corinne ČR Thirteen Diamonds (Diamond Green), který poslední dva starty v loňské sezóně neprohrál (zvítězil i na zdejší dráze) a rok předtím dokázal také vyhrát ve Švédsku. Dostih rovněž přinese comeback Flickera (Scyris), který z posledních osmi startů dokázal pět vyhrát, ale před rokem byl v dostihu zadržený a od té doby nestartoval. S ambicemi také půjde na start loňská a předloňská účastnice pardubické Ceny Laty Brandisové Dunáta (Tiger Cafe), která tu v minulosti dokázala dvakrát vyhrát. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Sázkové kurzy společnosti Tipsport vypsané na dostihy v Brně

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking