devoir rienDen poté, co se klasické dostihy rozeběhnou v Bratislavě a stejný den, kdy je na programu i Jarní cena klisen v Maďarsku, začne sezóna klasických dostihů i u nás. Nedělní mítink v Mostě bude ale hostit nejen 73. Jarní cenu klisen města Mostu (L, 3 kl., 1600 m), ale i 25. Memoriál Vlastimila Smolíka (I.k., 4+, 2400 m). Na programu, který začíná už ve 13 hodin a opět proběhne bez diváků, je celkem 9 dostihů, přenos z něj opět nabídne Jockey Club ČR na Dostihy.tv.

 
Je to už evergreen. Každý rok se před Jarní cenou klisen píše, že vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla, tedy její hlavní předzkoušky, klasický dostih nevyhrávají, pravidelně však odskakují jako favoritky. Ani letos to zřejmě nebude jiné: v pátek dopoledne Devoir Rien (Olympic Glory) bezpečně sázkové nabídce vládla. V dosavadních třech startech neporažená svěřenkyně Pavla Tůmy je dcerou Dumnonie (Silver Frost), která Jarní cenu klisen, tehdy však ještě konanou v Chuchli, vyhrála před šesti lety. Subtilní klisnu Jiřího Charváta povede opět Jan Verner, aktuálně vedoucí muž jezdeckého šampionátu a jistě bude chtít navázat na 14 let staré vítězství Hanover Lady, poslední klisny, která po trialu vyhrála i klasiku.

O pozici druhých favoritek se v jednom z nejméně početných polí novodobé historie dostihu dělí druhá a pátá z trialu Sparkle Shout (Red Jazz) a Muguruza (Footstepsinthesand). Sparkle Shout minule musela hodně obíhat a přišla s pěkným závěrem, rozhodně má na to favoritku hodně potrápit. Do jejího sedla se vrací Milan Zatloukal, který při minulém klisnině startu jezdil v Miláně Ponntose a zaskakoval za něj Jiří Palík. 

Nepřehlédněte: Favority obou slovenských klasik čeští koně. Podaří se potřetí v historii český double?

Muguruza sice skončila v trialu až pátá, vítězce i druhé v cíli ale dávala 2 kilogramy. Překvapit může třetí z trialu Giannina, dcera vítěze Epsom Derby Sir Percy (Mark of Esteem), ale vypadá více jako klisna do Oaks než do Jarní ceny klisen. Vyrovnané výkony podává Rabbit Coulsty (Coulsty), ale plným zásahem v klasickém dostihu by hodně překvapila, jediná zástupkyně domácího chovu Solemeena (Shamalgan) v dostihu letos debutuje.  

Kurzy na vítěze Jarní ceny klisen. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy jck21 
Hodně zajímavá sestava se sejde i v Memoriálu Vlastimila Smolíka, v němž změří své síly řada koní, kteří se spolu dosud nesetkali. Trojice z devíti účastníků nastoupí s nevýhodou absence startu v nohách. Jedním z nich je ale třetí z loňského Derby Francimor (Free Eagle), který s Jaromírem Šafářem plní roli favorita. Sezónní debut čeká i ostříleného Bonyse (Intense Focue), který se po dvou letech, kdy běhal jen v Meranu, vrací na české dráhy, a také přední klisnu loňského klasického ročníku Faliraki (Zazou), která svou třídu poprvé srovná se staršími hřebci a valachy. Nepovedený vstup do sezóny z Velké dubnové bude jistě chtít napravit jinak spolehlivý Darkolva (Dark Angel), který z 18 startů po příchodu do českého tréninku jen 3x nebyl za peníze. 

Z ultravytrvaleckých tratí míří na klasických 2400 metrů Cacophonous (Cacique) s dvěma francouzskými starty v nohách a zúročit dobou formu i afinitu na mostecká specifika bude chtít zúročit vítěz Memoriálu Jaroslava Podolana Orpheus (Storm Jail). Při českém debutu v trojce v Lysé minulý týden sice Edremi (Raven's Pass) skončil až sedmý, ale na začátku cílové roviny měl kolizi a jeho francouzská forma ukazovala na výrazně vyšší třídu, mohl by tudíž překvapit. (miv)

Kurzy na vítěze Memoriálu Vlastimila Smolíka
kurzy smolik

Užitečné odkazy:
Dostihový program
Přenos z mosteckého mítinku na dostihy.tv

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net