DusigroszLetošní premiéru překážkových dostihů poznamenalo počasí. Vydatný déšť si vynutil změnu programu, když se cross country kvůli podmáčené oranici proměnily v klasické dostihy. Půlkulatý ročník tradiční Úvodní cross country Koroka se tak netradičně běžel jen „po trávě“.

 
Trenéři kvůli změnám podmínek dostali možnost odhlášení koní z dostihu a někteří toho i využili. Do hlavního dostihu dne, Ceny města Pardubice – Úvodní cross country Koroka, tak nakonec odskočil jen kvartet koní. Dva z lotu trenéra Josefa Váni, a to Dusigrosz a Aeneas. Proti nim nastoupil Evžen trenérky Štěpánky Myškové, který ze svých šesti startů v kariéře dokázal pětkrát zvítězit. Naposledy v loňské Ceně Vltavy. Čtveřici doplňoval Lombargini připravovaný trenérem Stanislavem Popelkou. Tempo dostihu bylo opatrné, přesto závěr nabídl zajímavou koncovku. Aeneas s žokejem Janem Kratochvílem útočil na vnější straně cílové roviny na Dusigrosze s žokejem Josefem Bartošem, na vítězství to ale nestačilo. Třetí finišoval do původního crossu favorizovaný Evžen s žokejem Jaroslavem Myškou, čtvrtý Lombargini s žokejem Janem Faltejskem. A takové pořadí bylo vlastně i od startu až do cíle. „Dusigrosz si měl vyzkoušet cross, ale to nevadí. Je specialista na trávu a dneska využil svých zkušeností ze zahraničí,“ komentoval po doběhu výkon svého koně trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. „Věděl jsem, že na téhle půdě – pokud bude dobře skákat – může Dusigrosz Evžena porazit. Ale kdyby se běžel cross, byl by asi lepší Aeneas,“ doplnil trenér Josef Váňa. Deštivé podmínky a změny v programu hodnotil s nadhledem. „Sem tam se to může stát. Ale pořád lepší než beton,“ dodal s úsměvem Váňa.

Prvním vítězem letošní pardubické sezony se v Ceně Slavia pojišťovny a.s., dostihu přes proutěné překážky na 2800 metrů pro tříleté koně, stal Gatsby připravovaný trenérem Pavlem Tůmou. Ryzáka v jeho životní premiéře vedl žokej Jan Odložil. Za nimi doběhli Ida (Daniel Vyhnálek), Albatros (Dana Bořánková), Jacqueline (ž. Jan Faltejsek). Přibližně polovina startovního pole.

Gatsby

NN20 gatsby

V druhých proutkách dne, v Ceně podporované společností PROVET, zvítězil favorizovaný pětiletý Saul s žokejem Josefem Bartošem v sedle. V šestnáctihlavém startovním poli se na tabuli probojovali ještě Silver Seam (ž. Jan Odložil), Chelmsford (ž. Jan Kratochvíl), Svenson (Daniel Vyhnálek) a Res Judicata (ž. Jan Faltejsek).

Cena za podpory společnosti ENIGOO
byla nakonec kvůli změnám kurzů jediným crossem dne. Do dostihu odskočilo patnáct koní, oranice už ale dělala problémy. Dostih nakonec s výrokem „jistě“ ovládl Big Mago vedený jezdkyní Veronikou Řezáčovou. Za nimi doběhli Motiv (ž. Jan Odložil), Vaxerton (Ján Mach), Vinnero (Josef Borč) a Tellur (ž. Marcel Novák). Desetiletý Big Mago naplno využil své dosavadní zkušenosti.

Big mago

Cena za podpory Premin
byla původně nejobsazenějším dostihem dne. Kvůli nepříznivému počasí nakonec z dvaceti koní se na start postavilo jen dvanáct. Po boji zvítězila Annie Reily s žokejem Rostislavem Benšem před Mustamirem (Adam Čmiel), Cayras Star (Josef Borč), Mizuri (Michal Maksa) a Taset of Rock (ž. Jaroslav Myška).

První z dvojice dostihů III. kategorie – Pohár BICZ holding 2020 – se běžel po vnější steeplechase dráze stejně jako předchozí dostih. Z devíti startujících dokončilo jen pět. Šestiletá bělka Dajuka patřila do trojlístku tipovaných koní na umístění a svůj potenciál také využila. V jejím sedle byl žokej Lukáš Matuský. Na měkké půdě na druhém místě finišoval Charismatic s Pavlem Složilem ml. před Alegorií vedenou amatérem Františkem Plškem, Saxo Sol s žokejem Janem Kratochvílem a pátým Kifaayou s Danielem Vyhnálkem.

Šestý dostih dne poznamenala řada škrtů. Do dostihu odstartovala jen polovina původního startovního pole. V Ceně společnosti CHARVÁT Group s.r.o. lehce zvítězil Imphal s žokejem Jaroslavem Myškou, když druhý East River měl problém na poslední překážce dostihu. Vedl jej žokej Jan Kratochvíl. „Měl jsem divoké ordre – že nechce skákat první, ale že na čtvrté pozici se mu už nechce taky, takže jsem si držel to druhé, třetí místo. Cítil jsem, že se tlačí dopředu a na to finále jsem si už věřil,“ popsal své účinkování v dostihu Jaroslav Myška. Třetí došel Sottovento (ž. Josef Bartoš), za ním Playmonka (Jakub Kocman) a daleko pátý Borderland (ž. Pavel Kašný).

Tečku úvodního dostihového dne pardubické sezony obstaral steeplechase dostih na 3500 metrů Cena Dostihového klubu, ve které zvítězila šestiletá klisna s krásným českým jménem Libuška vedená amatérem Františkem Plškem. Porazili favorizované Focolat Du Large (ž. Jan Faltejsek) a King Heart (ž. Marcel Novák). Čtvrtý dokončil Wotan (Adam Čmiel), pátý Personal Coach (ž. Marek Stromský).

Další dostihový den se v Pardubicích uskuteční 4. července, kdy je na programu první ze čtyř kvalifikací na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

Dostihový spolek Pardubice
foto Bohumil Křižan    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net