Holcak radek2První vítězství v aktuální sezóně zaznamenal včera v Bratislavě trenér Radek Holčák. A bylo to vítězství velmi cenné – naděje stáje Monte Negro do klasických dostihů Cheeky Chappie totiž včera s převahou zvítězila v Ceně trojročných žrebcov. Trenéra Holčáka jsme proto požádali o hodnocení výkonu talentovaného svěřence i o plány s ním na další část sezóny.


S jakými očekáváními a plány jste vyslali včera Cheekyho se Zuzanou Vokálkovou na start předzkoušky jarních klasických dostihů?
Byli jsme lehce nervózní, nebylo to úplně jednoduché. Cheeky je ještě dítě a velký flegmatik, jen jí a spí… Jeho jediný start v dostihu proběhl loni na polytracku a teď měl běhat poprvé na trávě. Byli jsme s ním na tréninku ve Slušovicích, ale šel v písku.  V Bratislavě bylo měkko, napršelo, tak jsem byl zvědavý, jak se s povrchem dráhy popasuje. A za další jsme na něho v zimě nechtěli moc tlačit, i když samozřejmě byly výborné podmínky na trénink, je potřeba, aby forma vydržela koním až do konce.  Další skutečností bylo, že poprvé běžel na pravou ruku. A taky jsem měl obavy z toho, aby dostih nebyl moc rychlý, aby akceptoval tempo. Cheeky se v práci ukazuje jako vytrvalec, i když to samozřejmě ještě musí potvrdit dostih.

Cheeky nakonec vyhrál suverénně a to ještě v dostihu naběhal metry navíc...
Před dostihem jsme si ještě prošli dráhu a viděl jsem, že je u bariéry rozbitá, proto jsme zvolili venkovní stopu, i když naběhá Cheeky metry navíc. Chtěli jsme, aby mohl cválat do prostoru a to se povedlo. V cílové rovině Cheeky bočil, stačilo, kdyby si jezdkyně přehodila bič do druhé ruky, ty poslední dva biče byly zbytečné. Ale byla pod velkým tlakem.  Zuzka si uvědomovala, že dostala důvěru ve velmi důležitém dostihu a že jede mezi slovenskými jezdeckými esy. Ale dopadlo to výborně a Cheeky potvrdil, že je v něm potenciál. Hlavně, aby se nám vyhnuly nějaké velké peripetie…

Cheeky Chappie

FOTO (Radek Holčák): Cheeky Chappie se Zuzanou Vokálkovou při zimní přípravě

Reprezentant stáje Monte Negro je hlášený do klasických dostihů ve třech zemích. Jste již s panem Posádem dohodnutí, jakou půjdete cestou?

Pan majitel má s hřebcem velké ambice a tak jsme ho přihlásili do klasik ve třech zemích pro sichr. Tedy pro případ, kdyby přišla povodeň, anebo kdyby ho postihla nějaká indispozice, abychom měli možnost volby ještě jiného klasického dostihu. Logická by byla cesta přes Velkou jarní cenu a Velkou červnovou cenu do Českého derby, ale musíme to ještě zvážit. Velká jarní cena může být hodně rychlý dostih, budou tam mílaři. V Bratislavě je 1700 metrů příjemnějších, jde se tam po startu do oblouku, nebude to tak rychlé. To by pro nás bylo pozitivnější oproti Chuchli. Zítra si půjde Cheeky Chappie zakentrovat a uvidíme, jak na tom je po dostihu.  A poté se s panem majitelem rozhodneme, kterou cestu zvolíme.

Nastala ve vaší stáji nějaká změna od doby předsezónního rozhovoru?
Ne, u nás je vše při starém. Teď se hodně chystáme na květnové a červnové starty do Pardubic. A jsem rád, že mám ve stáji také velmi kvalitního rovinového koně, ale samozřejmě jsme s ním zatím udělali první krůček. Jak říká pan majitel, musíme lokomotivu roztlačit a pak už to jede... Před námi je ještě velký kus práce. Ale jsem rád, že je Cheeky Chappie psychicky odolný a dobře snáší práci. To je pozitivní. (mze)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking