Holcak radek2Nejvíce vítězů v překážkových dostizích během pardubického mítinku připravil Radek Holčák. Ten nejen prezentoval mladé talentované překážkáře Marmitona a Kifaayu, ale dovedl k čistému hattricku v memoriálu Rudolfa Poplera jedenáctilého Shamana, který tak fantasticky zakončil svou 9 let trvající úspěšnou kariéru.  Dostihy jsou samozřejmě také o štěstí. To se ale k trenérovi z Velkých Karlovic a jeho pracovnímu týmu obrátilo zády v podobě ztráty Jovella a také velké smůly v samotné Velké pardubické, kde srazil Peintre Abstraita s Cevinem Chanem v sedle volně pobíhající kůň. I o tom bude náš rozhovor s trenérem Holčákem, který poukazuje na to, že pořadatel zřejmě mohl téhle nešťastné situaci předejít.


Dosáhli jste tří vítězství a někteří další koně se umístili na tabuli. Jste s vrcholem překážkové sezóny spokojený?
Relativně spokojený jsem. Dosáhli jsme tří vítězství v rámcových dostizích a to, co jsme očekávali nejvíce, nám vyšlo. Velkou radost mi udělal Kifaaya, kterého jsme přeorientovali na skoky po náročném programu v klasických dostizích. Navíc jsme ho týden po Českém derby nechali vykastrovat. Je to borec! Při prvním startu na překážkách doběhl šestý. Nebyl ještě v takové kondici po kastraci, ale poslali jsme ho do dostihu, aby získal zkušenost. Při svém druhém startu již byl druhý a poté šel ještě nahoru, což se potvrdilo v sobotu v Pardubicích.

Roli desetinového favorita potvrdil v Ceně ČASCH pod vedením Jana Faltejska Marmiton. Ten podal heroický výkon…
To ano, měl těžký dostih. Ocitl se vepředu a záhy ho otravoval volný kůň bez jezdce, který ho málem vyvezl z kursu. Neměl v dostihu vůbec klid a popral se s tím statečně, dostih odvodil a ještě vyhrál.  S panem majitelem jsme se rozhodli, že ho budeme postupně směřovat směrem k Velké pardubické a opustíme italskou cestu. Po prvním letošním startu jsme ho již směřovali do Pardubic na krosy. Je to samozřejmě dlouhodobá práce, nelze hned očekávat, že půjde vše hned a kůň bude okamžitě vyhrávat, je to práce na týdny. Jak se u nás říká, "není to hop na krávu a je tele"...  Ale 11. října přišel výsledek, který nás potěšil a přinesl ovoce.

Shaman
FOTO: Skvělý Shaman během své dlouhé a úspěšné kariéry startoval 46x, 8 x zvítězil a 25x se umístil. Na dostihových výhrách získal bezmála 1,2 mil. Kč

Mezi legendy vstoupil Shaman svým třetím vítězstvím v Poplerově memoriálu v řadě za sebou. Předpokládám, že na tom, že odchází do zaslouženého důchodu, se tímto velkým úspěchem nic nemění…
Byli jsme s panem majitelem Kochanem dohodnuti, že se pokusíme o hattrick v Poplerově memoriálu a pak Shaman odejde do důchodu. Dokázal toho opravdu hodně. Není to klasický překážkový kůň, který začíná skákat od tří let. Shaman si prošel cestou klasických dostihů, 90 procent takových koní se do překážkové kariéry nedokáže dobře zapojit.
Když vyhrál Shaman Poplerák poprvé, svědčilo to o tom, že je dobrý kůň. Když podruhé, ukázalo se, že je koněm excelentním. A když dokázal vyhrát potřetí, je to super kůň a má asi i slušného trenéra. Udržet jedenáctiletého koně v takové kondici, dostihové chuti a ve zdraví, to vypovídá o tom, že trenér umí.  Také musím pochválit Pepu Váňu, odjel Shamana excelentně, spolupráce s ním se mi velmi líbila.
V pondělí jsme byli koním, co byli v Pardubicích, chladit nohy v Bečvě a vyklusat je z toho. Po obědě si koně lehli, jen Shaman ne, ten nebyl vůbec unavený, pohazoval i zadkem. Věřím, že i příští rok by v konkurenci, jaká v neděli v jeho dostihu byla, zase kraloval. Ale samozřejmě se mohou do dostihu dostat nějací mladí a lepší koně.
Shamanovi bylo ukončení kariéry slíbeno. Je na vrcholu, splnil naše očekávání nadstandardně a mrzelo by mne, kdyby se mu příští rok něco třeba stalo. Pan majitel si přeje, aby kariéru ukončil a já si myslím, že je to tak nejlepší.

Jak by měl Shaman trávit důchod?
Myslím, že ho dostane Adriana, která se o něho již šest let stará. Bude mít aktivní důchod, občas se objeví na nějaké Hubertově jízdě a taky na parkuru. Myslím, že bude Shaman spokojený.

Kifaaya
FOTO: Účastník klasických dostihů Kifaaya se pod vedením Josefa Váni snadno prosadil ve Zlaté sponě tříletých

A nyní už se dostáváme k Velké pardubické, kde jste si bohužel vybrali smůlu. Jaké z ní máte pocity?
Je to pro mne samozřejmě zklamání. Peintre Abstrait není extratřídový kůň, je to typ dělníka. V práci ho v průběhu sezóny tlačíme na 70 až 80 procent, aby splnil kvalifikaci a získal nějaký slušný handicap.  V přípravě přitvrdíme před Velkou pardubickou, což ho zvedne o třídu výše. S koněm typu Peintre Abstrait se dá prodat toto úsilí jednou za rok, svou vrcholnou formu si podrží tak měsíc.  Ono se to ukazuje i na některých koních, kteří vyhrají kvalifikaci, ale ve Velké už to pak není ono. Umění trenéra je nachystat koně na vrchol sezóny. A Peintre Abstrait byl v neděli  v životní formě.
Život nám zkomplikovaly i nucené změny jezdců namísto zraněného Lukáše Matuského.
Lukáš měl být trochu soudný, protože měl jezdit během pardubického víkendu devětkrát a z toho čtyřikrát mohl vyhrát. A je vrchol nezodpovědnosti, že Lukáš jede víkend předtím do Švýcarska na jedenáctiletého koně, který za poslední tři sezóny předběhl jednoho koně, polovinu startů nedokončil a druhou polovinu doběhl poslední. Já bych na takového koně neposadil ani učedníka. Chápu, že se i jezdci musí nějak živit.  Ale takhle přišel o víc... Chybí zodpovědnost a soudnost.
Majitele to stojí velké peníze, než se jen kůň objeví v paddocku před Velkou pardubickou. Jsou to tři roky přípravy a odříkání, a starty ve dvou až třech přípravných dostizích za rok. Cesta do Velké pardubické je dlouhodobý proces, tři roky minimálně. Proto jsme například už letos s Marmitonem v Itálii nezávodili a připravili jsme se tak zřejmě o větší peníze v Itálii, ale vše směřujeme k Velké pardubické.
Takže musím konstatovat, že Lukáš předvedl totální nezodpovědnost a nenažranost. Prohrál jsem dost dostihů a stálo mě to dost peněz, než jsem z Lukáše udělal to, čím je dnes.

A jaký dojem na vás udělal náhradní jezdec Peintre Abstraita Cevin Chan?
Byl kvalitně nachystaný, dráhu jsme si spolu prošli a znal pardubickou z internetu.  I když samozřejmě youtube má do toho, aby Velkou skutečně poznal, hodně daleko. Vše splnil, co jsem mu řekl, byl s Peintre Abstraitem přesně tam,  kde být měl. Udělal na mě moc dobrý dojem.  A pak bohužel přišla nešťastná situace po šestce, kde do nich vletěl prázdný kůň. Pořadatel ale udělal přešlap, v lesíku totiž chyběly 3 metry bariéry. Kdyby tam byla bariéra úplná, nemuselo se tohle stát. Doufám, že se z toho pořadatel poučí a v rámci bezpečnosti to dá do pořádku, tohle smrdělo velkým průšvihem… Peintre Abstrait potom absolvoval s koňmi celou trať až do cíle a bylo tedy vidět, jak byl na tom dobře.

Marmiton
FOTO: Marmitona dovedl Jan Faltejsek k zaslouženému vítězství v jedničkové Ceně ČASCH

Co vás v nejbližší době ještě čeká? Prodloužíte si sezónu třeba ještě v listopadu výjezdem do zahraničí?
Původně jsem ještě uvažoval o dostizích v Miláně, ale dost se nám ochladilo, přišla zima, takže  už asi ne. Navíc nemám ve stáji velkého majitele, který má deset koní a dalších deset může koupit, ale musíme si koně pošetřit. Chystáme se tedy ještě do Bratislavy a do Pardubic se čtyřmi koňmi, aby si vyzkoušeli kros. A také povezeme Cheeky Chappieho na proutěné překážky, aby si je vyzkoušel v dostihu a abychom věděli, na čem s ním máme přes zimu zapracovat.

Letos se na dráze neobjevil Nejlepší proutěnkář sezóny 2014 Brog Deas. Určitě nejen mne by zajímalo, jak je dnes na tom.
Brog Deas měl hodně startů už v Anglli a loňská sezóna pro něho byla taky náročná. Na to jak vše dobře zvládl, je to kanón. Na jaře ho potkalo zranění a od července je už zase v tréninku. Ale má výborného majitele, který ho nechtěl honit kvůli dvěma startům na podzim a usoudil, že bude lépe ho nechat odpočinout od dostihů. Jak se říká, že vše zlé je pro něco dobré, tak jeho dostihová přestávka se pozitivně odrazila v jeho krmitelnosti. Brog Deas byl hůře krmitelný a nyní přibral. Spravilo se mu trávení a dostal se do výborné kondice. Těším se tedy na něho na příští rok, ale ještě nevím, zda ho budeme směřovat do Merana nebo do Pardubic.

Je konec sezóny a to znamená také příchod nových koní do stáje. Jak to v tomto směru u vás vypadá?
Pan Kochan mi slíbil ročka a já mám svého ročka z klisny Playa Bonity. Je to tedy polobratr Playstarabada, který mi dělá radost. A na jeho mladšího bratra se moc těším, vypadá moc dobře. A ještě by jeden z majitelů chtěl koupit kanóna do překážek, máme už něco rozjednané... Vypadá to tedy, že u nás proběhne menší generační obměna, a byl bych rád, kdyby do stáje přišli i nějací další koně.

Michaela Zemanová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net