Bodlak RadimJedním z velmi zajímavých koní na startovní listině v Lysé nad Labem bezesporu je tříletá bělka Literalia stáje U krále Matyáše UH, vítězka Memoriálu R. Deyla a účastnice slovenské Jarní ceny klisen. Nejen na ambice a plány s touto klisnou, ale i s dalším známými svěřenci, jsme se zeptali trenéra Radima Bodláka.

 

 

Literalia byla favoritkou slovenského klasického dostihu, ale ten se nakonec nevyvedl podle představ. Byla tehdy po dostihu v pořádku?

Slovenská Jarní cena klisen se bohužel nepovedla po taktické ani po jezdecké stránce, ale naštěstí zůstala po dostihu zdravá.

 

S jakými ambicemi ji tedy povezete v neděli do Lysé nad Labem? A jaké plány jste s ní měli původně - tedy v případě, že by fungovalo závodiště v Praze?

Počítali jsme s ní pro start ve sprinterském dostihu při derby-dni. V současné situaci ale patří poděkování pořadatelům z Lysé nad Labem a Mostu, kteří se zasloužili o to, aby se u nich mohly odběhnout dostihy náhradou za pražské závodiště. Jsem rád, že povezeme Literalii do Lysé nad Labem, kde ji nečeká slavnostní přehlídka před dostihem, která ji v Bratislavě dělala problémy. Takže v tuto chvíli se jeví Lysá nad Labem pro nás to nejvhodnější řešení, také ji tam vyzkoušíme na sprinterské trati. To hlavní je, aby Literalia vše zvládla v klidu, potřebujeme, aby byla v pohodě. Nebudu ale říkat, že ji tam vezeme proto, abychom byli dobře šestí, samozřejmě od ní určité výkonové očekávání máme. A jsem rád, že ji povede Jarek Šafář, se kterým po dostihu probereme své dojmy.

 

Ve vaší stájové sestavě je také klisna klisna hlášená do Oaks, Delight My Fire, která letos debutovala a v obou svých startech byla do třetího místa. Stále s ní počítáte pro start v klasickém dostihu?

Naše původní představa byla taková, že obě klisny povezu společně na derby-den do Chuchle, tedy Literalii na sprint a Delinu, jak klisně zkráceně říkáme, na tradiční dostih klisen, Cenu hřebčína Napajedla. Nakonec se tedy jejich cesty rozdělí. Delight My Fire poběží v Mostě Cenu Napajedel a pak dále Oaks.

 

Vaše čtyřletá hvězda Fantazia Mia naposledy startovala ve Velké májové ceně, kde byla v polovině května čtvrtá. Jaké jsou další plány s ní?

Fantazia je hlášená na 30. června do Ebreichsdorfu, ale ve stejný den se také poběží v Karlových Varech dostih pro klisny, a i ten je možností. Běhala nyní dva velké dostihy společně s hřebci, tento dostih by byl pro ni lehčí. A pak bychom ji chtěli vézt do Bratislavy 21. července na derby-den.

 

Další vaše posila ze zimy, bělka Catch the Cash, se měla poprvé představit českému publiku v pardubickém Zlatém poháru, kde jste ji nakonec před dostihem škrtali. Co se stalo?

Jeli jsme do Pardubic dvěma auty a bohužel to druhé zapůjčené mělo během cesty poruchu. Musel jsem se pro koně, mezi kterými byla i Catch the Cash, vracet a překládat je do vozíku. A bohužel v tomto se nám klisna zranila, takže po příjezdu jsme museli shánět veterináře, který ránu zašil. Tři týdny tedy má pracovat Catch jen lehce a pak uvidíme.

 

Při předsezónním rozhovoru jsme se také zmiňovali o dvouletém hřebci stáje U Krále Matyáše UH po plemeníkovi Vespone, kterému paní majitelka vymyslela jméno Arqan a který se už tehdy jevil nadějně. Jak to s ním nyní vypadá, chystá se brzy vyběhnout?

Toto jméno francouzská autorita bohužel neschválila, ale nakonec nám schválili jméno Fantastic Life. Jeví se opravdu dobře, a kdyby nebylo administrativních problémů spojených s pojmenováním, už by vyběhl. Do Čech se nám ho teď moc vozit nechce, počítáme s ním pro start v bratislavské Cene Muscatita při derby- dni. Ale jeho debut by se měl v odehrát v Bratislavě už 7. července.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net