Velká červnová je tradičně nejvýznamnější předzkouškou Českého derby, letošní sezóna má ale do své tradiční podoby hodně daleko a i odráží se to i na hlavním trialu jejího vrcholu. Ante-post favorit Českého derby Opasan (French Navy) tento trial vynechává a i v pořadí třetí šance nejvýznamnější domácí klasiky Zariyannka (First Defence) se na jeho start nepostaví. To však neznamená, že by 68. Velká červnová cena (I.k., 3, 2200 m, 150.000 Kč) neměla co nabídnout.   


V prvé řadě bude nejdůležitějším testem loňského šampióna dvouletých hřebců a aktuálně druhého favorita modré stuhy Ratea (Reliable Man) na delší distanci. Na českých drahách dosud neporažený hnědák DS Pegas, který byl na dražbě v Deauville vybrán především kvůli svým vytrvaleckým předpokladům, by sice teoreticky neměl mít s delší distancí problém, dosud však nikdy neběžel delší dostih než míli. Sobotní dostih bude prvním praktickým testem jeho vytrvaleckých schopností a toho, zda si i na delší distanci udrží roli lídra ročníku. Stejně jako ve Velké jarní i Memoriálu prof. Michala bude v jeho sedle žokej Milan Zatloukal.

Zatímco Rate může jen zklamat, zbytek pole tvoří tříletci, kteří čekají na svůj okamžik slávy - zda na delší distanci a s blížícím se Českým derby nepředvedou výkon, který by je v ante-post sázkové nabídce nekatapultoval blíže k dosud favorizovanému Opasanovi. Z tohoto pohledu se zdá být nejzajímavějším koněm v poli Francimor (Free Eagle), za 21.000 € jako roček zakoupený hnědák stáje 3 hearts, který sice dosud nešel lepší dostih než trojku, ale naposledy v karlovarské čtyřce na 2400 metrů udělil soupeřům čtrnáctidélkovou lekci. Polobratr tří blacktype koní by mohl být černým koněm letošního derby, ale zda jím opravdu bude, napoví sobotní trial, ve kterém jej pojede Beysim Ferhanov.

Ačkoliv Tipsport jejich šance na derby vidí poměrně rozdílně, stejně jako Francimora pro sobotní trial hodnotí i Cote Jardin (Prince Gibraltar), přesvědčivého vítěze vytrvalecké trojky z Mostu, který následně finišoval třetí v Memoriálu JUDr. Frankenbergera, kde na vítězného Opasana ztrácel 7 1/4 délky. I tentokrát bude mít v sedle svého trenéra Jiřího Chaloupku.    

Jedním z nejzajímavějších koní, kteří byli před letošní sezónou zakoupeni, je Zoheyr (Born To Sea), který v Irsku dosáhl na rating 92 liber (což je mimochodem o 6 liber více než získal o rok dříve Arcturus). Jeho zdejší výsledky za těmi irskými zatím zaostávají, ale jistě neřekl poslední slovo. A pokud by existovalo nějaké české "derby desatero" určitě by mezi přikázáními bylo na jednom z prvních míst "Nebudeš podceňovat Holčáky". Sobota nám řekne víc, Zoheyr bude o jízdenku do derby bojovat opět s podporou Jiřího Palíka

Koněm, který by výše zmíněné mohl v sobotu zaskočit, je trochu nenápadný Markoni LP (Glavalcour), který dosud nešel dostih delší než míli, ale podle projevu z Velké jarní by mu metry navíc mohly jít k duhu. V cílové rovině klasiky předvedl solidní progres z konce pole na páté místo, když si pozici stále zlepšoval. Kam dojde v sobotu? 

Kurzy na vítěze Velké červnové ceny. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy cervnova

Vedle trialu na Derby nabízí sobotní mítink i jedničku pro klisny, 17. Cenu Nory Jeane (I.k., 3+ kl., 1600 m, 150.000 Kč) v níž pětinásobnou jedničkovou vítězku, ale letos oproti loňské sezóně trochu matnější Sašu (Makfi) znovu otestuje vítězka dvou dvojek Tularka (Toronado), která Saše v posledním startu naddělila 3 1/4 délky. (miv)

Mítink můžete opět sledovat na youtube kanále Jockey Clubu ČR    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net