Vítězstvím v klasické Velké jarní ceně udržel čisté konto z českých drah i pozici lídra ročníku tříletý hnědák ze stáje Jiřího Trávníčka Rate. Hřebec, kterého majitel společně s bloodstock agentem Tomášem Jandou vybrali na říjnové dražbě ročků v Deauville, si zaslouží pozornost i díky svému zajímavě postavenému rodokmenu.
Cíl uspět především České derby se stále velmi odráží ve filozofii nákupů českých majitelů na evropských dražbách. Ač i v nákupech českých stájí přibývají ročci po vyloženě raných a rychlých plemenících jako je třeba otec Bartesy Albehayeb (Dark Angel), stále podstatná část zájmu směřuje ke koním s vytrvaleckými předpoklady.
Rozhodla i důvěra v Reliable Mana
Takovým byl i nákup Ratea, jak dnes potvrzuje i bloodstock agent Tomáš Janda, který se na jeho výběru a koupi podílel. "Majitel chtěl vytrvalce," vzpomíná "a Rate nás hodně zaujal. Byl to kůň, který měl vše, co jsme hledali, vytrvalého otce, dobrou mateřskou stranu, exteriér i se dobře pohyboval. A nechali jsme udělat i kompletní veterinární vyšetření," vypočítává Janda a přidává jeden důležitý aspekt, díky němuž se mezi vybranými ročci stal favoritem. "Také jsme u něj předpokládali, že by se mohl vejít do cenového limitu," doplňuje Janda, který podobně jako třeba u produkce Derby vítěze Sir Percyho často využívá skutečnosti, že potomci vytrvalých plemeníků, pokud se zrovna nejedná o hřebce nejvyšší třídy jako Galileo či Sea The Stars, ale spíše o střední třídu, se dají na dražbách získat v solidních cenových relacích. Proč? Protože se na ně nesoustřeďuje zájem tolik jako na potomky raných a rychlých hřebců podobné třídy, kteří těží se zájmu ostrovních majitelů právě o koně, co mohou brzo a často běhat. Takovým je i Rateův otec Reliable Man (Dalakhani).
"Reliable Man se mě i panu Trávníčkovi líbil už tenkrát," vzpomíná. "Je to ne zcela špičkový hřebec, ale věřili jsme mu," dodává na konto bělouše, který se dostal na dráhu až ve třech letech, kdy však při svém třetím kariérním startu vyhrál francouzské derby Prix du Jockey Club (Gr.1, 2100 m) a o dva roky později, už v péči australského trenéra Chrise Wallera, porazil tamní hvězdu It's A Dundeela (High Chaparral) v Queen Elizabeth Stakes (Gr.1, 2000 m).
Svou roli ve výběru Ratea hrál i fakt, že se Janda znal s chovateli hřebce. "Měl jsem na něj dobré reference a uvažovali jsme dokonce i o Reliable Manově dceři od stejného chovatele, která byla nabízena krátce před Ratem," vzpomíná Janda, který svou důvěru v tohoto hřebce projevil i posláním několika českých matek k němu na připuštění.
V době, kdy Janda Ratea vybíral, měl Reliable Man na dráze první ročník tříletých a právě se přestěhoval z německého Röttgenu na francouzský Haras d'Annebault. Vedle toho dnes působí jako pendler i v novozélandském Westbury Stud, kde se dnes těší výrazně vyšší důvěře než v Evropě. Dokladem budiž i jeho připouštěcí poplatek, který na Novém Zélandu činí 15.000 NZ$, zatímco v Evropě jen 7.000 euro. Na Nové Zéladu se mu také výrazně více daří. Zatímco v Evropě dosud nedal Gr.1 vítěze, na Novém Zélandu už má dva, respektive dvě - vítězku Victoria Oaks Miami Bound a v New Zealand Oaks úspěšnou Sentimental Miss. Na tamní Gr.1 scéně se umístila i Belle Du Nord, druhá ve dvou Gr.1 zkouškách, narozdíl od svých kolegyň ale nikoliv na vytrvaleckých tratích, ale mílových. V Evropě je jeho zatím nejúspěšnějším potomkem německý zimní favori Erasmus, jehož matka Enora (Noverre) je polosestrou napajedelského Egertona (Grrom Dancer).
Reliable Man náleží k linii Mill Reef, která po odchodu Dalakhaniho už nemá v evropském chovu žádné velké eso a Reliable Man je jednou z posledních nadějí na udržení linie při životě. To je při vzpomínce na nesčetné její úspěchy jistě velká škoda. Dlouhá léta právě na ní sázel především Aga Khan, ale skutečnost, že dnes už mezi jeho plemeníky nenajdeme žádného hřebce z této linie je asi nejvýmluvnějším dokladem jejího současného postavení.
Vytrvalost i ze strany matky a jejího otce
Matka Ratea hnědka Ragazza Mio vyhrála dva dostihy ve Francii na distancích 2400 a 2500 metrů a 6x se umístila, mj. i v listed Prix Petite Etoile na 2100 metrů, v níž obsadila druhé místo či v Prix Rene Bedel na 2400 metrů, ve které skončila třetí. Její francouzský rating dosáhl hodnoty 40 kilogramů. V chovu dala 6 vítězů včetně klisny Gosh (Peintre Celebre), která vedle tří vítězství obsadila třetí místo v Gr.3 Prix Minerve. Ve Francii v péči Pie Brandt běhala ještě loni Rateho pravá sestra Astonished, která vyhrála v Longchamp jako tříletá maiden na 2100 metrů a získala rating 41 kg.
Ragazza Mio je dcerou Generouse (Caerleon) (více o něm zde), který po triumfu v Dewhurst Stakes (Gr.1) ve dvou letech vyhrál jako tříletý jak anglické tak i irské derby a uspěl i proti starším v King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1). V chovu však docela zklamal, po pěti letech v Anglii se stěhoval do Japonska, později na Nový Zéland a nakonec se vrátil do Evropy, ale už jako dual-purpose plemeník, připouštějící i překážkové klisny. V chovu byl především zdrojem vytrvalosti, což nakonec dobře dokumentují i dva jeho synové, kteří stáli v Napajedlích - vítěz Grand Prix de Chantilly (Gr.2, 2400 m) Capri, později následovaný slovenským Koněm roku Ryanem.
Vytrvalost najdeme i u báby Alexandrie (Val de l'Orne), vítězky Prix Cleopatre (Gr.3, 2100 m), vynikající matky i báby, která dala 5 blacktype vítězů včetně tří plemeníků. Nejlépe si z nich vedl vítěz Criterium de Saint-Cloud (Gr.1) Poliglote (Sadler's Wells), taktéž především producent vytrvalců ale též úspěšných překážkových koní, mezi kterými najdeme i předloňského vítěze Velké pardubické Tzigane du Berlais.
Jak vidno, měl by Rate získat dostatek vytrvaleckých vloh jak ze strany otce, tak i z mateřské části rodokmenu. A jak předvádí od loňského triumfu v Gerschově memoriálu, rozhodně mu nechybí ani třída. Sice mám dojem, že míra jeho dominance tříletému ročníku trochu slábné, zatím má ale vše aby splnil cíl, pro který byl kupován - uspět v Českém derby.
Miloslav Vlček