Savujev Arslangirej2Úspěšný den zažil včera na bratislavském Turf-gala Arslangirej Šavujev. Vypravil do Starého háje tři koně a se dvěma z nich byl na slavnostním dekorování.  Nejprve Aldzarb dokázal pod vedením Bauyrzhana Murzabayeva vyhrát Cenu Scottish Rifla a o hodinu a čtvrt později dokázal trojnásobný šampion přivést vítězně do cíle ve Velké ceně Slovenska bělouše Mendera.  Obě vítězství se navíc odehrávala na těžké dráze. S trenérem Šavujevem ale jsme probírali nejen včerejší mezinárodní mítink v Bratislavě, ale dotkneme se také blížícího se Českého derby a plánů s koňmi.


Pane Šavujeve, jak moc jste po včerejšku spokojený?
Spokojený jsem moc. V Bratislavě pršelo, a nakonec přišel liják. Aldzarbovi měkko nevadí, ten se s tím vyrovná dobře, ale Dashing Home takový podklad dráhy nemá rád a to se také odrazilo na jeho výsledku v dostihu. Meanderovi měkká dráha nevadí, ale nemá rád, když je rozšlapaná. A taková bohužel na tři dostihy byla, ale zvládl to výborně.

Jaká podle vás byla včera v Bratislavě konkurence?
Konkurence byla velká, ostatně jako vždycky, přijeli výborní koně také z okolních zemí. Takže i proto jsem moc rád, že jsme dva dostihy vyhráli. Bauyrzhan odjezdil koně výborně. A samozřejmě bych chtěl moc poděkovat také celému týmu. Jsem šťastný, že mám takové spolupracovníky kolem sebe. A také máme k dispozici výborné tréninkové podmínky.

Určitě jste sledoval i další dva jedničkové dostihy. Zaujal vás tam někdo z koní?
V klisnách ani ne, ale moc se mi líbil vítěz Starohájského kritéria Albe Back trenéra Holčáka. To je moc dobrý kůň.

Gontchar
Gontchar (zcela vpravo) při svém posledním dostihu 23. května v Saint-Cloud, kde byl na trati 2400 metrů čtvrtý


Včera byla odběhnuta také Velká červnová cena. Její vítěz Timeekeper už je spolu s vaším Gontcharem spolufavoritem Českého derby. Jak vidíte letošní derby ročník dva týdny před dnem D?
Myslím, že v derby nebude moc koní. Tři až čtyři koně převyšují ostatní koně v ročníku – jsou to koně od Josefa Váni, Albe Back a Gontchar. Ti ostatní jsou takoví vyrovnaní, nebude mezi nimi velký výkonnostní rozdíl.  Musím říci, že jsem si myslel, že by měl k adeptům derby patřit i Trip to Sydney, ten mě včera zklamal. Ale Velká červnová není derby. V Tripovi je potenciál a třeba ho ukáže právě až v derby.

A jaké máte plány s vašimi úpěšnými koňmi?
Gontchar už se samozřejmě připravuje na derby. V rámci derby-mítinku by měli startovat i Aldzarb na 1600 metrů a Dashing Home v dostihu na 1200 metrů. Meandra budeme směřovat raději do Francie, kde může běhat o větší peníze. Hledáme mu nějakou Listed nebo grupu. 

Michaela Zemanová 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net