agrofertpark logoKlasická steeplechase patří k pardubickému závodišti již 23 let a červnový termín tradičně nabízí vrcholný dostih přes klasické překážky, Zlatý pohár. Letos se na startu objeví jedenáct koní na čele s vítězem z roku 2012, běloušem Sokolem.

Za čtyři roky proteklo korytem Labe hodně vody a stejně pestrá byla i kariéra reprezentanta DS Pegas. Po triumfu ve Zlatém poháru vyhrál ještě v Lysé nad Labem a potom se na rok odmlčel. V roce 2013 vyhrál Zlatý pohár Elektrizace železnic přes proutěné překážky ve Velké Chuchli a v roce 2014 se dvakrát prosadil ve Francii. Loni byl Sokol na startu Velké pardubické, ale pro pád nedokončil, a tak se ještě představil ve Velké slušovické, ale mezi nejlepší se nezařadil. Letos se dvakrát představil ve Francii, ale také velkých výsledků nedosáhl. Pokud by se Sokol ve Zlatém poháru prosadil, stal by se teprve čtvrtým koněm v historii, který klasickou steeplechase vyhrál více než jednou a navíc by byl nejstarším vítězem dostihu. Zlatý pohár zatím nezná devítiletého vítěze.

Nejpočetněji jsou ve startovní listině zastoupeni nejmladší, tedy pětiletí koně. Marmitonovi se nedařilo minulý týden v krosu, tak ho trenér Radek Holčák poslal za sedm dní na klasiku, ale první polovinu sezóny Marmiton hvězdnou nemívá, tak tomu aspoň bylo v letech 2014 a 2015. V testu před třemi týdny se na třetím místě umístil Nos Galan, který zatím na vítězství ve své kariéře čeká, své dosavadní starty rozkládá mezi Pardubice a Itálii. Pole pětiletých doplňují Sundara a Turdus. Prvně jmenovaný se letos vrátil na skoky a zatím vyhrál dva menší dostihy v Lysé nad Labem a Mostě. Turdus se věnuje překážkám druhým rokem a zatím hledá spolehlivost v nižších kategoriích.

Šestileté reprezentuje francouzský rodák Krocoleon, zimní nákup stáje Denom plus, kterého v Zámrsku připravuje Jan Blecha. Před třemi týdny v Česku debutoval pátým místem v trialu na Zlatý pohár, výhodou bude zkušený jezdec Jaroslav Myška v jeho sedle. Jeden ze dvou českých rodáků Eliáš absolvoval od roku 2012 pouze čtyři starty. Letos debutoval v Lysé a před třemi týdny vyhrál menší klasickou steeplechase v Pardubicích, ve které druhý český rodák Laurian doběhl na čtvrtém místě. Ve stejném dostihu se prezentoval druhým místem Much More, který stále střídá roviny s překážkovými dostihy. Koně narozené v roce 2008 budou reprezentovat Manifestation a Neicer. Prvně jmenovaný se v dubnu v Bratislavě vrátil na dráhu po bezmála dvou letech a lehce vyhrál, zklamáním byl jeho výkon před třemi týdny, kdy v testu skončil šestý. Neicer před dvěma týdny vyhrál menší dostih v Mostě, kde se mu neobyčejně daří.

Zlatý pohár bude zcela jistě zajímavým sázkařským oříškem, na startu není vyložený favorit, jako tomu bylo několikrát v minulosti.

6 Zlaty pohar

Ortodoxní příznivci dostihů typů cross country, které hrají v pardubickém kalendáři jednoznačně prim, budou mít tentokrát vrchol v podobě dostihu druhé kategorie na 4200 metrů, ve kterém se představí dvojnásobný účastník Velké pardubické Gauner Danon. V roce 2014 dokončil vrchol sezóny na osmém místě a loni ztratil jezdce. Specialistou spíše na kratší krosy je desetiletý Renard Argenté, který v říjnu roku 2013 vyhrál v den Velké pardubické Cenu Vltavy. Loni v tom samém dostihu doběhl šestý. Do letošní Velké pardubické se před třemi týdny kvalifikovala dvanáctým místem Lingarry. Zajímavou šancí může být i Cross Ice, kterému se velmi daří v Kolesách, kde čtyřikrát vyhrál. Svůj talent by měl nadále rozvíjet pětiletý svěřenec Hany Kabelkové Talent.

Celkem se při čtvrtém odpoledni letošní sezóny představí 75 koní a sedmkrát v akci budete moci sledovat vedoucího muže českého překážkového šampionátu, Lukáše Matuského, který má na svém kontě pět vítězství. O jednu čárku méně zatím posbíral Dušan Andrés, který se vyhoupne do sedla šestkrát.