Koplik ZdenoJedním z trenérů, který vyslal na nedělní dostihy do Bratislavy nejvíce koní, byl Zdeno Koplík. A dařilo se – z osmi startů zařídila Efily pod vedením ž. Tomáše Lukáška vítězství v Ceně ministerstva podohospodarstva a rozvoja vidieka SR a dalších šest koní se umístilo na tabuli. Radost udělal ve stejný den v Praze také Sharpourův syn Christok, který v dostihu seriálu Fitmin doběhl druhý. S trenérem Koplíkem jsme si také povídali o nejbližších plánech, mezi které by mohla patřit i účast pátého z Velké červnové ceny Eruptiona v Českém derby. A není bez zajímavosti, že do jeho stáje přibylo od jara několik koní. Mezi nimi je i tříletý dvojnásobný vítěz z Německa Jarahi, kterého chtějí trenér a majitel stáje Lokotrans poprvé ukázat českému publiku při derby-mítinku.


Nejprve se zeptám na Efily, která podle názoru mnohých hodně v Bratislavě překvapila. Počítal jste s tím, že by mohla bojovat o vítězství?
Její vítězství mne nepřekvapilo. Spíš by mne překvapilo, kdyby vyhrála Jarní cenu klisen. 1600 metrů už je pro ni daleko… A když si uvědomíte, jak běhala ve Francii, tak měla dostih v Bratislavě vyhrát. Při posledním startu běhala s grupovými koňmi v kategorii A a dostih byl odběhnutý v dobrém čase. Efily je dobrá klisna s bojovným srdcem, ta do toho vždycky dá vše. Moc si toho cením, velmi pro mne tohle vítězství znamená. A navíc tenhle dostih vyhrál můj svěřenec poprvé.

Je znát, že máte z vítězství Efily velkou radost. Dal by se tenhle mezinárodní úspěch v silné konkurenci nějak přirovnat k vašim dvěma vítězstvím v derby?
Obě derby už jsem raději vymazal ze svých vzpomínek, protože jsem za tyto úspěchy draze zaplatil.

Kam budete Efily dále směřovat?
Teď momentálně odpočívá ve výběhu, ale budeme ji přihlašovat na bratislavský Zlatý bičík.

Efily Blava
Efily stáje Lokotrans Slovakia CZ vítězí pod vedením ž. Tomáše Lukáška v Ceně ministerstva podohospodarstva a rozvoja vidieka SR před Living Colors a Culdaffem

Jen pár dní po druhém místě v Ceně Jezdectví podal velmi dobrý výkon čtvrtým místem v Ceně Scottish Rifla Ideal Approach. Předpokládám, že i s ním jste byl hodně spokojený...
V Mostě to byl takový přípravný dostih, kde šel ale dobře. 1800 metrů je jeho strop na pevné dráze. Bohužel před jeho dostihem přišla v Bratislavě bouřka a koně chodili hodinu a půl v paddocku. Dráha byla těžká a tak jsem od Ideal Approache tolik nečekal, ale moc mě mile překvapil tím, jaký dokázal na takové dráze podat výkon.

A jak jste byl spokojený s dalšími koňmi v Bratislavě?
Contributor byl pátý, ale měl špatný dostih. Cválal na zadní pozici a pak ho v rovině tlačili ven. Ale i tak přišel za peníze. Passeport jel do Bratislavy hlavně na mé přání. Věřil jsem, že na malém závodišti a pevné dráze podá dobrý výkon. Bohužel počasí bylo jiné a tak jeho čtvrté místo na těžké dráze taky není špatné. No a Speed Machine – o tom víme už dlouho, že takovouhle dráhu nemiluje  a proto doběhl v poli. Je to kůň pro rychlé pevné dráhy. Celkově jsme ale spokojení. Naše výsledky jsou odrazem toho, že máme nejen dobré majitele, kteří nakoupili dobré koně, ale i výborný pracovní kolektiv a hlavně zkušené jezdce.

V neděli se ukázali poprvé v dostihové akci zástupci prvního Sharpourova ročníku. Jedním z nich byl i váš Christok, který doběhl druhý. Připomíná vám něčím Sharpoura? A vlastně na rozdíl od něj se ukazuje být raný…
Christok je celý táta. Z jeho výsledku máme radost, i když asi mohl bojovat o vítězství, zůstal ve startovacích boxech. Nemysleli jsme si, že budeme raný, a nijak jsme proto na něj v přípravě netlačili. Obsedli jsme ho ale brzy a začali s ním pracovat, aby si vše v klidu zažil. Má dobrý charakter a věřím, že majiteli bude dělat radost.

Dalším koněm startujícím v neděli v Praze byl Eruption, který obsadil ve Velké červnové ceně páté místo. Je to pro vás vstupenka do derby?
V tuhle chvíli ještě nevím. Eruption nebyl na Velkou červnovou nijak cíleně připravovaný, a teď se musíme s paní majitelkou rozhodnout, jestli do derby půjdeme a tedy vše ještě poladíme. Je to takový lehčí koník a pokud bude při derby tvrdo, tak by to mohlo být pro něj.

Jarahi
Nová posila stáje Lokotrans Jarahi by se měl poprvé ukázat českému publiku při derby-dni (foto: www.turf-times.de)

Chystáte se v nejbližší době někam do zahraničí?
Everest Hill a tříletý Regal Breeze stáje Lokotrans Slovakia CZ by měli startovat v neděli ve Francii na menším závodišti Montlucon-Neris. A pokud Eruption nepůjde derby, tak ho také čeká nějaký start ve Francii.

A kým obsadíte větší dostihy při derby-dni?
Pokud bude vše v pořádku, tak chceme Christoka poslat do Simsonovy ceny. A  do jedničkových dostihů máme stáji nového koně. Pan Jalový zakoupil v polovině května ve Strasbourgu v prodejce tříletého Jarahi po Lope de Vega.  Ve své krátké kariéře zvítězil dvakrát na 1700 metrů  v Německu, kde běžel  také dostih grupy 3. Ve Strasbourgu ho v prodejce testovali na další trati, a na těžké půdě mu to nešlo, doběhl šestý. Určitě to není vytrvalec, my ho pošleme do mílového dostihu.

Michaela Zemanová
Fotografie: Zenon Kisza, více jeho snímků z celého Turf-gala si můžete prohlédnout zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net