Safar JaromirJezdeckou osobností prvních dvou měsíců sezóny je Jaromír Šafář, který se 14 vítězstvími vede s náskokem šampionát jezdců na rovině. Je tak na dobré cestě k zisku třetího šampionského titulu. Za zaznamenání stojí i skutečnost, že se mu letos dvakrát podařilo dosáhnout hattricku - na závodištích v Praze a v Brně. S žokejem Jaromírem Šafářem, který je letos také nejobsazovanějším jezdcem, budeme probírat nejen letošní úspěchy, ale dotkneme se i nedělního Turf Gala. A samozřejmě nás bude také zajímat blížící se derby a tříletý ročník.


Letošní sezónu máte velmi dobře rozjetou, určitě jste moc spokojený s jejím dosavadním průběhem. Vyhrál byste rád také šampionát, který jste ovládl v sezónách 2011 a 2012?
Se sezónou jsem spokojený a doufám, že bude pokračovat i nadále dobře. Rád bych šampionát znovu vyhrál a proto je mojí prioritou dostat se na nejlepší koně.

Dívala jsem se na aktuální startovní listiny a o víkendu budete bojovat o šampionát jen v Mimoni. Dal jste raději v neděli přednost účasti na Turf Gala, který je ve stejný termín jako Velká červnová cena?
Ano, tuto neděli v Praze jezdit nebudu. Do Velké červnové jsem neměl tak zajímavého koně, ale oslovil mne pan Šavujev, jestli bych nechtěl jezdit jeho koně v Bratislavě a jsem tomu rád. Nakonec tam budu s výjimkou jediného dostihu jezdit ve všech ostatních.  Pro Arslangireje Šavujeva budu opět jezdit Aldara a v přípravném dostihu na derby Silver Balla. Pan Holčák mě znovu posadil na Victory Bowla, se kterým jsme byli druzí v Mostě v Memoriálu Smolíka, a také povedu jeho novou tříletou klisnu Playful Trickster. A ve sprintu mám angažmá od trenéra Koplíka na účastnici slovenské Jarní ceny klisen Berouyine. V rámcových dostizích pojedu ještě koně pana Seménky a také slovenských trenérů.  Myslím, že mám v Bratislavě dobré šance.

Vrcholný dostih sezóny, České derby, se blíží. S kým nejpravděpodobněji byste měl jít na jeho start?
Pro České derby mám rozjednané koně, ale zatím je to otevřená otázka, nerad bych to zakřikl. A taky na to budou mít vliv výsledky na Turf Gala.

Jak na vás vlastně působí letošní klasický ročník? Který z koní se vám líbí jako šance do derby?
Tříletý ročník je zatím takový zvláštní, hodně koní si ještě nevyzkoušelo dlouhé tratě. Líbí se mi Black Canyon a také Nagano Gold, který už dokázal snadno vyhrát na trati 2400 metrů.  Z koní Grega Wroblewského se mi ještě moc líbí Passepartout. Je to samozřejmě na zvážení majitele a trenéra, jestli ho dohlásit do derby, ale na mne udělal v Mostě moc dobrý dojem. Vyskytly se hlasy, že nešel moc dobrý čas, ale v dostihu nebyl jiný kůň, který by dostih vodil. Pan Wroblewski mi před dostihem řekl: Jeď si jak chceš, on stejně vyhraje…. A byla to pravda. Greg Wroblewski má ve stáji dva dobré potomky Galilea. Nákup Galileů se mu povedl, podobně jako před časem panu Váňovi Tamarind Cove a Touch of Genius. 

Sasa Safar
Jaromír Šafář v sedle šampionky Saši trenéra Tomáše Váni (foto: Petr Nowicki)

Na co nejraději z prvních dvou měsíců sezóny vzpomínáte?
Těší mne opravdu všechny vyhrané dostihy a jsem rád, že se také povedla vítězství s koňmi z mé domovské stáje, tedy s Magic Tirolem a Čamillou. Na Magic Tirola jsme v zimě přišli. Změnili jsme mu uždění i trénink, a běhá lépe než loni. V naší stáji mám velkou podporu, jsem tomu moc rád a také proto se mi v sezóně daří. Dostal jsem se letos na dobré koně pana Šavujeva Aldara a Aldzarba, a měl jsem také velkou radost z výsledku v Jarní ceně klisen. Saša startovala poprvé v sezóně, a proti rozběhaným soupeřkám zaběhla velmi dobře. Navíc si myslím, že to bude klisna nad 2000 metrů.

Před necelými dvěma týdny se vám také hodně dařilo na brněnské dráze, kdy jste vyhrál třikrát…
Ano. Bylo to už letos podruhé, co se mi povedl hattrick. Na menší dráhy chci jezdit hlavně na šancové koně a to se povedlo. Dokonce jsem si před dostihy myslel, že bych mohl vyhrát i čtyřikrát. Zklamala mne jen Franciska, se kterou jsme byli pátí, ale jinak jsem jezdil na nejlepších koních.

Poslední zimy jste trávil prací v Itálii u trenéra Favera. Bylo tomu tak i letos před sezónou?
Posledních pět zim jsem pracoval v zahraničí a bylo to docela náročné. Potřeboval jsem si už odpočinout. Nabíral jsem tedy tentokrát síly před sezónou doma a bylo to dobře.

Otázka na závěr – co byste rád, kdyby se vám kromě šampionátu ještě podařilo v letošní sezóně?
Rád bych vyhrál nějaký větší dostih – samozřejmě kdyby to bylo derby, tak to bych byl moc rád. A teď v nejbližší době doufám, že se mi bude dařit na nedělním Turf Gala. A pokud budu mezi nominovanými jezdci, tak bych se rád v další části sezóny zúčastnil Evropského poháru žokejů. Hlavně chci jezdit tak, aby trenéři a majitelé byli spokojení.

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net