Vana JosefmlDesetiletý zástupce stáje Statek Chyše-Váňa Fafintadenient už toho dokázal na dostihové dráze hodně. Stal se dvojnásobným překážkovým šampionem a vyhrál velké dostihy u nás i v Itálli. Jeho včerejší druhé místo v Listed v Compiegne je ale ještě z většího soudku. Jezdec a manažer Josef Váňa ml. se s námi podělil o dojmy ze včerejších dostihů. Zajímali jsme se ale také o nejbližší plány s „Fafintou“. Nenechali jsme si ani ujít příležitost zeptat se také na pondělní Pardubice, kde ale Josefa Váňu oblečeného v pestrobarevném dresu neuvidíme.


Fafintadenient poprvé měřil síly s konkurencí ve francouzském překážkovém blacktype dostihu. Jaká byla vaše očekávání vzhledem k obsazení dostihu a měkké dráze?
Konkurence byla slušná a podle handicapu měl být Fafintadenient čtvrtý. Říkali jsme si před dostihem, že kdybychom byli v dostihu třetí, čtvrtí nebo pátí, tak že by to byl úspěch. A nakonec jsme bojovali s vítězem, takže to je úspěch jako „prase“.

V televizi to vypadalo, že jste dokonce v cílové rovině na chvíli vedli…
Ano, sto metrů před cílem jsme byli v čele. Anglický kůň Fixe le Kap byl o dírku lepší a nosil o dva kilogramy méně. Podal výborný výkon, odfíroval celý dostih a ještě se dokázal v cílové rovině zmátožit a zvítězit. Ale francouzské koně jsme nechali deset délek za sebou. Jsem moc spokojený.

A jsou oba koně po dostihu v pořádku?
Ano, vypadají v pořádku. Fafinta ale byl při zpáteční cestě takový naštvaný, nervózní. Jako kdyby ho mrzelo, že nevyhrál.

Deauveline také startovala v dostihu Listed. Pro ni to asi byla silná káva?
Já myslím, že vůbec nešla špatně. Spíš jsem jí dostih takticky pokazil já. Snažil jsem se jí udělat dostih co nejjednodušší, vedl jsem ji proto nejkratší stopou při bariéře, aby nenaběhala metry navíc a vyhnula se kolizím. Byl jsem si před dostihy projít dráhu a první stopa mi přišla dobrá, ale pak v našem dostihu to už bylo rozšlapané a hluboké, takže se v dostihu „utopila“. Na druhou stranu ale vše zlé je pro něco dobré. Věděl jsem pak pro dostih s Fafintadenientem, že první stopou nemůžeme jet, takže jsem ho vedl čtvrtou až pátou stopou. Kdybych takhle jezdil i Deauveline, dopadla by lépe. Není to špatná klisna a teď by měla dostat handicap, takže bychom s ní mohli zkusit příště nějaké handicapové dostihy pro klisny. Šla minule dobře ve Francii steeplechase, takže teď půjde o to, najít jí nějaký rozumný dostih.

Fafintadenient ListedCompiegne
Fafintadenient a Josef Váňa ml. bojují o vítězství v Listed s Fixe le Kap trenéra Hendersona

Máte už vybraný nějaký další dostih pro Fafintadenienta?
Teď bude určitě tak měsíc až měsíc a půl odpočívat. Bude hodně záležet na tom, jaký dostane handicap. Nyní má 62  a pokud by mu zůstal, tak bychom s ním mohli zkusit quinté o 100 tisíc euro, kde si myslím, že by mohl podat dobrý výkon. Pokud by ale dostal handicap 65 až 66, tak to už by nosil v handicapech vysokou zátěž. Letos ale nemá nic vyděláno ve steeplechase a v Lyonu je velká steeplechase o 50 tisíc euro, takže i tu by mohl jít. Ale to jsou jen předběžné plány, ještě se uvidí.

Všimla jsem si, že v pondělí v Pardubicích nebudete startovat. Budete někde v zahraničí?
Milano je v sobotu, kde budu jezdit, ale v Pardubicích nechci něco nahánět. Baví mě jezdit dostihy venku, a také z hlediska zdraví nemohu jezdit tolik, jako dříve. Odjezdím tři dostihy a nohu pak cítím. A mám taky rodinu. Neříkám, že v Česku už nebudu jezdit, ale budu jezdit méně. Navíc Honzu Kratochvíla baví bojovat o šampionát a jde mu to.

V hlavním pondělním dostihu, Ceně města Pardubic, máte dva koně, Wild Dangera a Rabbit Hawk Winga. Co od nich očekáváte?
Oba jsou v pořádku a oba poběží letos poprvé. Loni byli  třetí a čtvrtý v Ceně Labe, dobří překážkáři to jsou. Takže počítáme, že se budou motat někde vepředu a budeme spokojení, když budou v cíli do pátého místa.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net