partyday jck2Nedělní program začínající na závodišti v pražském Conseq Parku ve 14 hodin bude vrcholit prvním klasickým dostihem sezóny, Jarní cenou klisen o 550.000 Kč. V desetihlavém poli je také dvouletá šampionka Saša. Vítězka Ceny Masise je jedinou z tuzemských účastnic, která absolvuje první start v sezóně. Proč tomu tak je, se dozvíte od jejího trenéra Tomáše Váni. S výjimkou Sašiny tréninkové kolegyně Maydy najdeme ve startovní listině prvních šest klisen z Memoriálu Rudolfa Deyla včetně neporažené Polyanty. Mílařské dispozice a formu našich špičkových tříletých klisen prověří německá Fashion Queen. Tato vítězka Listed z Hannoveru se stejně jako Saša poprvé postaví letos na start.


Ve startovním poli Jarní ceny klisen bude zřejmě největší pozornost soustředěna na tři účastnice, přičemž dvě z nich uvidí dostihové publikum v akci letos poprvé. Reprezentantka stáje Lascar Saša (Makfi) startovala naposledy v anulované Ceně zimní královny a svému realizačnímu týmu dělala starosti špatným přezimováním. "Takhle špatně jako zrovna Saša nám snad ještě nikdy kůň nepřezimoval," svěřuje trenér Tomáš Váňa. "Ještě začátkem dubna byla chlupatá, matná a hubená. Dostih na rozběhání proto nepřicházel v úvahu. Každý chce vyhrát a my samozřejmě taky, ale čas Saši by měl teprve přijit." A co soudí manželé Váňovi o konkurenci v Jarním ceně klisen? "Videa soupeřek jsme znovu zkoukli včetně německé Fashion Queen. Každá z účastnic může být soupeřka. Ale jsou to klisny a ty mívaji své dny."

Zmíněná Fashion Queen (Sabiango) loni absovovala od konce června do konce října pět dostihů. Vyhrála debut v Brémách na 1200 metrů a hned v následujícím startu cestovala do Chantilly na Listed Prix Roland de Chambure, kde byla pátá ze sedmi startujících, přibližně šest délek za vítězkou Baileys Showgirl (Sepoy), poté ještě dvakrát třetí v dostizích grupy 3. Posledním pátým startem bílé svěřenkyně trenérky Barsig byla hannoverská Listed Grosser Preis der Mehl-Mühlens-Stiftung Gestüt Röttgen na 1400 metrů, kterou ovládla Fashion Queen o třičtrtě délky před Nantany (Piccolo).

FashionQueen
Vítězku Listed Fashion Queen povede v Jarní ceně klisen Rene Piechulek 

Pro mnoho odborníků a fanoušků zřejmě bude favoritkou klasického dostihu neporažená reprezentantka DS Pegas Polyanta (Soldier of Fortune), která zvítězila v Memoriálu Rudolfa Deyla drtivým způsobem. Nejblíže jí v cíli byla Chica Querida (Frozen Power), za ní ale doběhly velmi blízko další čtyři klisny. Coffola (So You Think), Katarina (American Post) a dohlášená Johanka (Pop Rock) určitě mohou do tabulových míst v klasickém dostihu také promluvit. 

Zajímavou klisnou je rovněž Like a Trinity (Makfi). Účastnice Gerschova memoriálu od listopadu třikrát startovala ve Francii. Nejvíce se jí vedlo v polovině března v Nimes, kde ve sprintérském dostihu doběhla třetí. O dva týdny později se v Marseille neumístila. Zbývající dvě účastnice klasického dostihu se zatím v dostihu nejvyšší kategorie neobjevily. Zástupkyně tréninkového střediska Rabbitu Trhový Štěpánov Golden Sarah (Durante Alighieri) letos startovala dvakrát v dostihu čtvrté kategorie a naposledy ze třetího místa přihlížela triumfálnímu vítězství Silver Balla. Blue Coralova dcera Sexy Princess trenérky Lenky Kvapilové, která bude mít poprvé svého svěřence na startu klasického dostihu, také startovala ve čtyřkové společnosti. 9. dubna obsadila v Praze třetí místo.

Hodinu po klasickém dostihu změří síly čtyřletí a starší koně v handicapu II. kategorie na 1800 metrů. S vysokými hmotnostmi se budou muset poprat loňská trojnásobná vítězka Dang Gia (Lawman), která zahajuje sezónu se 64 kilogramy na hřbetu, Johnny Whistle (Silver Whistle) a loni v Ceně Arvy dominující Florentina (Belenus), která rovněž vstupuje do sezóny. Comeback chystá trenér Urbánek u Zaffera (American Post), který naposledy startoval v Ceně zimního favorita. Povede ho ž. Stephane Breux, kterému se velmi dařilo při své první účasti v Česku 9. dubna. Po pauze bude také startovat Dudlik (Pivotal). Příznivá hmotnost, vítězství z minulé chuchelské neděle a aktuální dobrá forma celé stáje hovoří pro Magic Tirola (Golden Tirol). Daleko za ním nebyl v dostihu Prince of Gracie (Naaqoos), se kterým se také musí počítat. A podceňovat nelze ani velmi spolehlivého Luska (High Extreme), letos již dvakrát umístěného do třetího místa.

Z rámcového programu zaujme také handicap III. kategorie na 1200 metrů, kde proti čtvrté z Memoriálu Rudolfa Deyla Maydě (Approve) vedené ž. Breuxem nastoupí naposledy za Celine My Heart druhý Prestige of Gracie (Captain Rio), spolehlivá Parketa (Bully Pulpit), Victorious Laugh (High Chaparral) nebo J´En Reve Deja (Fairly Ransom). S konkurencí starších koní se popere další tříletý kůň v handicapové Ceně Emont Bohemia, s.r.o.  a je jím čtvrtý z Karpatské ceny Monte Gelato (Durante Alighieri). Svěřence trenéra Juránka, který se před dvěma týdny neumístil v Cene trojročných žrebcov, "proklepne" mj. loňský dvojnásobný vítěz Monte Christo (Tiger Cafe) a spolehliví Fur Coat (Layman) a Alfa Wolf (Amadeus Wolf).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking