vocask ladsTréninkové středisko Němčice rodiny Vocáskových zažilo letos mimořádnou dostihovou sezónu. Unikátním výsledkem je šampionský titul Heleny Vocáskové nejen mezi trenéry na rovině, ale také v překážkovém odvětví. Koně připravovaní v Němčicích dosáhli letos 51 vítězství, což znamená o 15 prvenství více, než v dosud nejúspěšnější sezóně 2016. A podařilo se zaznamenat  6 prvenství v nejvyšší kategorii, což je také nejlepší výsledek střediska. S mluvčím tréninkového střediska Němčice Ladislavem Vocáskem ml. jsme se při rozhovoru nejen ohlédli za velmi úspěšnou sezónou.


Letošní sezóna pro vás byla nejúspěšnější ve více ukazatelích. Doufali jste na jaře podle složení koní ve stáji v takto výbornou sezónu?
S letošní sezónou jsme moc spokojení. Vyhrát padesát dostihů v Česku je náš dosud největší úspěch. A samozřejmě máme i velkou radost z vítězství v obou šampionátech. To je, myslím, náš další velký úspěch. Ale abych se vrátil k situaci na jaře. To jsme ani v tak úspěšnou sezónu nedoufali, protože jsme kvůli mrazům museli zahájit sezónu až v květnu a nestihli jsme proto jarní klasické dostihy. Dylanka tak nemohla startovat v Jarní ceně klisen a Saul ve Velké jarní ceně.

Kterých úspěchů si nejvíce ceníte?
Všechna vítězství nás moc potěšila. Velikou radost dělala hlavně Dylanka, která vyhrála české a slovenské Oaks a také „Cenu Hřebčína Napajedla“.

Oaks dekorovani
Tréninkové středisko Němčice si letos připsalo do sbírky také dvě klasická vítězství. Zasloužila se o ně Dylanka stáje Hana Horčičková a jezdec Beysim Ferhanov. Snímek je z českého Oaks

Zajímalo by mne, kteří z dvouletých vás nejvíce potěšili? A kterým z nich nejvíce věříte pro příští rok?
Našim dvouletým koním se letos dařilo, budu jmenovat například dvojnásobnou vítězku a umístěnou v Ceně Masise a v zimní královně Falcon Baby, mj. třetího z Ceny zimního favorita Filipa či druhou z Ceny Masise Tularku. Nadejně se ukázali ale i někteří další naši dvouletí. Uvidíme, jak se jim bude dařit příští rok ve tříletém ročníku.

Jak moc velká generační obměna probíhá po sezóně ve vaší stájí? Kolik jste zakoupili ročků? A odcházejí některé klisny do chovu?
Na dražbě jsme zakoupili deset ročků a také máme čtyři ročky vlastního chovu. Ze stáje odešli dvouletý Kominik a tříletá Cheminee, kteří rehabilitují u svého majitele. Dále jsme prodali Linngara, Anis Hellisio a Lianela (odešli k trenérce Kvapilové – pozn. red.). A do chovu odchází Samanda Mandura. 

Saul Zlataspona
Dvě velká vítězství získal i další tříletý svěřenec trenérky Vocáskové. Saul nejprve triumfoval ve Velké červnové ceně, na podzim byl převedený na překážky a pod Sertashem Ferhanovem se dokázal prosadit ve Zlaté sponě tříletých 

Jaké máte přání pro příští rok - co byste rádi dokázali?
Nebylo by samozřejmě vůbec špatné, kdyby byla příští sezóna podobná té letošní… Hlavní ale je naše zdraví a zdraví našich koní. Ještě bychom touto cestou rádi poděkovali našim majitelům. Rodině Řehounkových stojících za stájí Zeas Staré Hradiště, kteří nás podporují už od roku 1994. Dále Ing. Stanislavu Chudáčkovi, paní Haně Horčičkové, manželům Cibrikovým, Dr. Jiřímu Charvátovi, manželům Cejnarovým a firmě Karbonau. A také bychom chtěli poděkovat Tomáši Jandovi za spolupráci na dražbách.

Michaela Zemanová
Fotografie: Marcela Kozová a Andrea Zavadilová

První místo Heleny Vocáskové v obou dostihových disciplinách je nejlepším výsledkem trenéra od dostihové sezóny 1994. Šampionát trenérů v tomto roce na rovině ovládl s 35 vítězstvími Ing. Václav Chaloupka, jehož svěřenci rovněž získali deset vítězství v dostizích steeplechase a také šest na proutěných překážkách, kde se tehdy stal oficálně šampionem. Ve steeplechase jím byl podle Dostihové ročenky sice MVDr. Čestmír Olehla, ale nebylo to správně. Tehdy se totiž vedly šampionáty za obě překážková odvětví zvlášť a nedlouho po rozdělení Československa lze najít v tehdejší Dostihové ročence několik nepřesností. V šampionátu ve steeplechase má Ing. Chaloupka oficálně uvedeno 12 vítězství, což zahrnuje i dvě vítězství získané Vinny ve steeplechase na Slovensku. Podle našich současných kritérií se tedy Ing. Václav Chaloupka stal v sezóně 1994 šampion trenérem koní ve všech překážkových dostizích s počtem 16 vítězství. A vlastně měl být správně podle tehdejších zvyklostí i šampionem trenérů ve steeplechase. Na prvním místě uvedený MVDr. Olehla má totiž zahrnuty ve svém výsledku tři prvenství ze Slovenska a po jejich odečtení náleží první místo Ing. Chaloupkovi.

Trenérka Helena Vocásková je ale jedinou ženou, která se dokázala stát šampiontrenérkou. Na svém kontě má již celkem čtyři tituly nejúspěšnějšího trenéra (na rovině v sezónách 2016 a 2018 a na překážkách v letech 2017 a 2018).






    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net