Tuma PavelNáročný a přitom velmi úspěšný dostihový víkend má za sebou trenér Pavel Tůma a tým tréninkového střediska Dvorce. Vše začalo třemi sobotními prvenstvími na pardubickém závodišti a  výborně pokračovalo v neděli na pražské dráze dvěma vítězstvími v nejvyšší kategorii – v Českém derby České podnikatelské pojišťovny a v Ceně Wago pro špičkové tříleté klisny. S trenérem Tůmou samozřejmě budeme hlavně rozebírat derby-den, ale zmíníme se také o pardubických vítězích. A dozvěděli jsme se také co čeká v nejbližší době derbysty a klisnu Hessoesse. 


Náš rozhovor se samozřejmě bude týkat hlavně úspěchu v Českém derby, ale nejprve bych se vás zeptala na sobotní pardubické dostihy, kde jste zaznamenal se třemi koňmi stoprocentní úspěšnost. Byla to očekáváná vítězství, nebo vás některý z koní více překvapil?
Tzigane du Berlais byl v crosscountry na 5200 metrů favorit, ale měl jsem v týdnu obavy, jestli na něho nebude tvrdo. V sobotu jsme byli v Pardubicích už v osm hodin ráno, prošel jsem si dráhu a byla dobrá, takže jsme ho nechali běhat. Je to určitě kvalitní kůň, a musí ho to v dostihu bavit. Dráha byla pružná, Tzigane nesl dobrou váhu, takže to bylo očekávané vítězství.
A stejně tak jsem věřil i Nancy. Její největší soupeř Turoni se do cíle nedostal, takže vyhrála snadno. Arkalon je určitě jeden z nejlepších mladých překážkových koní, které máme ve stáji. Je ale trochu labilnější. Pavel Kašný si na něho byl v tréninku sednout. V dostihu odskočil a jel, a ucválal to, takže se to povedlo. Na podzim už asi bude mezi tříletými překážkáři větší konkurence. Tentokrát ale v Pardubicích tak dobří koně nebyli, takže nesmíme ta vítězství moc přeceňovat, ale udělala nám radost.

Joseph Palik Charvat
Žokej Jiří Palík a majitel JUDr. Jiří Charvát se čtyřnohým hrdinou derby Josephem (foto: Petr Nowicki) 

Dostali jsme se k hlavnímu tématu našeho rozhovoru, kterým je derby. Tím, že se vám sobotní Pardubice tak pěkně vydařily, byl jste před derby více v klidu?
No, to právě že ne. Mám tu zkušenost, že když se daří, tak se pak vzápětí zase něco pokazí. Takže jsem si říkal, že když se tak dařilo dobře v sobotu, tak se to v Chuchli takhle nepovede. Ale pan Zobal mi říkal: „Když je forma v sobotu, tak je i v neděli.“ A měl naštěstí pravdu.

Ohledně derby a jeho průběhu se už napsalo hodně slov, ale přesto se vás na něj taky zeptám. Změnil se nějak váš pohled na derby poté, co jste viděl záznam? A co podle vás bylo pro úspěch v něm rozhodující?
Ať beru derby z pohledu přímo v Chuchli anebo pohledem na video, tak byly důležité dvě věci. Jednak to, že Jirka Palík vymyslel na základě svých zkušeností taktiku. Tou bylo udělat v derby trochu chaos, tlačit na tempo. Koně zepředu to nevydrží a přijdou koně zezadu. K tomu, abychom tohle mohli realizovat, ale bylo důležité to, že se nám v Pardubicích dařilo a proto jsem vzal rozhodnutí o taktice na sebe. Byl jsem po sobotě takzvaně pevnější v kramflecích…  Proto se to vlastně naši jezdci dozvěděli až před dostihem. Dostih byl s přispěním Fighting Lipse rychlý a chaotický, a z toho pak těžil Joseph. Přiznám se, že jsem v derby věřil z našich koní nejvíce Dominiqueovi, ale štěstí více přálo Josephovi.

CenaWago
Svěřenkyně Pavla Tůmy Hessoesse vítězí v jedničkové Ceně Wago před Luxií (foto: Petr Nowicki)

Někteří lidé se pozastavovali nad tím, že jste nebyl na slavnostním vyhlašování vítězů Českého derby. Dohlížel jste na Hessoesse, která krátce potom startovala v Ceně Wago?
Ano, byl jsem ji nasedlat. Raději než absolvovat ceremoniál, tak jsem byl u sedlání. Hessoesse měla před sebou důležitý dostih.

Jaké jsou další plány s vašimi derbysty? Půjde někdo z nich Slovenské derby?
Tam byl hlášený Dominique, ale toho jsem škrtnul. Chceme ho zkusit na levotočivém závodišti. Asi s ním někam vycestujeme, zřejmě do Německa. Ale teď v nejbližší době ho čeká kastrace. Myslím, že bude pro něho dobré, když bude moci být mezi koňmi. Joseph teď dostane pauzu, potřebuje si odpočinout. A pak zřejmě změří síly se staršími vytrvalci koncem léta. A potom ho čeká Saint Leger. Je přihlášený i do toho slovenského. Fighting Lips bude z těchto tří koní vidět v dostihu nejdříve. V derby "nosil vodu", šel v podstatě jen třičtvrtiny dostihu. Může tedy běhat brzy, zřejmě nějaký dostih druhé kategorie. A pak také Saint Leger.

derby dekorovani cele
Na snímku ze slavnostního dekorování vítězů 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny trenér Tůma chybí (foto: Petr Nowicki

Úspěchem v derby ale pro vás nedělní dostihový den neskončil. Již zmíněná Hessoesse si v Ceně Wago pod vedením žokeje Jana Ráji poradila s osmi soupeřkami a stala se tak jednou z adeptek Oaks.
Hessoesse mi udělala radost. Je totiž taková svá. V dostihu ale nebyla Polyanta, která je podle mne favoritkou Oaks, tu asi těžko budeme porážet. Byl bych spokojený, kdyby se k ní Hessoesse aspoň v cíli Oaks přiblížila. Polyanta je famózní klisna.

CenaWago dekorovani
Na předávání čestných cen za vítězství v Ceně Wago už byl realizační tým kompletní (foto: Petr Nowicki)

Poslední červnový víkend pro vás navždy bude nezapomenutelným. Provázely ho třeba i nějaké zajímavé nebo zvláštní příhody?
Ano, staly se mi dvě příhody. Když jsme přijeli večer z Pardubic, tak jsem holkám ve stáji říkal, že odjíždíme do Chuchle ve čtyři hodiny ráno. A kdo tu nebude včas, tak odjedeme bez něho. No, nakonec to bylo tak, že jsem zaspal já. Probudilo mne bouchání na stáj ve 4:10 a do Chuchle jsme odjížděli okolo páté hodiny.  A mám ještě jednu příhodu před derby. Dominique jsem měl ustájeného u Jirky Chaloupky, kde jsem ho také nasedlával, a další dva derbysty jsem sedlal v dolních stájích, takže jsem musel přejíždět po závodišti. A když jsem nasedlal Dominique a chystal se jet k paddocku, tak mi praskly kalhoty. Naštěstí mám kolem sebe šikovné dcerky. Dorka, která vodila Josepha řekla, že nemůžu dělat ostudu budoucímu vítězi derby a tak mi kalhoty zašila.

Michaela Zemanová


      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking