PalikJiri poharderbyVrchol sezóny, 97. České derby České podnikatelské pojišťovny, udělal z jezdců nejšťastnějším žokeje Jiřího Palíka. Derby vyhrál ve své bohaté a úspěšné jezdecké kariéře potřetí a při obou triumfech v tuzemské modré stuze byl vždy v sedle koně narozeného v Česku. Zkušený žokej má letos kromě derby s Josephem vyhrané i další tři dostihy nejvyšší kategorie. Náš rozhovor s Jiřím Palíkem, který nám ochotně odpovídal na otázky během oslavy v Německu, se pochopitelně bude hlavně týkat Českého derby a Josepha, ale zhodnotíme také jeho dosavadní letošní sezónu.


Jsou dva dny po Českém derby. Jaké máte nyní pocity?
Teprve teď si to užívám. Moje pocity jsou ještě lepší, než byly bezprostředně po dostihu.

Jaké vlastně byly plány před dostihem a jak to vše nakonec v derby vyšlo?
Byli jsme domluveni s trenérem Tůmou, že potřebujeme rychlejší dostih a že by se jeden z jeho dalších koní mohl ujmout tempa. Tempo bylo poctivé a to Josephovi vyhovovalo. A hlavně bylo důležité, že se podařilo najít v cílové rovině díru v poli, kterou jsme mohli jít dopředu. Pak jsme vyhráli útokem. Felix s Honzou Rájou byli sice silnými soupeři, ale nakonec jsme vyhráli my. Dostih to byl poctivý od začátku až do konce, takže byli v derby úspěšní dobří vytrvalci.

Ještě se vás zeptám, jak vysoko jste pomýšlel před derby? Bylo to i na vítězství?
Joseph se od vítězství v Memoriálu Dr. Frankenbergera dost změnil. Poznal jsem to hned, jak jsem si na něho v Chuchli sedl v paddocku. Byl klidný a nepotil. Takže jsem si říkal, že máme šanci na dobré umístění v derby. Ale s výhrou jsem nepočítal, to by byl sen…

Joseph Palikderby
Derby-vítězové Joseph stáje Dr. Charvát a žokej Jiří Palík (foto: Petr Nowicki)

Od nedělního večera se hodně na sociálních sítích diskutuje o nevídané výši sankce, kterou jste za nadměrné použití biče dostal nejen vy, ale i Jan Rája. Nezkazilo vám rozhodnutí dostihové komise trochu radost z vítězství v derby?
Určitě mne to nemile překvapilo. Z vítězství v derby tak mám vlastně jen pohár… Je to moje první sankce za bič v tomto roce. Dal jsem o dvě pobídky bičem více, než je přípustné. Rozhodně nejsem zastáncem otloukání koní v dostihu, ale šlo o vítězství v derby. Ježdění dostihů je těžká práce, mnoho lidí si bohužel neumí představit, co to všechno obnáší. Já jsem derby vyhrál, ale je mi líto Honzy Ráji, který také dostal vysokou sankci a byl druhý. Výše sankce mi přijde nefér, je neúměrně vysoká a myslím, že se to dalo vyřešit i jinak.

Joseph ukázal v derby třídu a vytrvalost. Bavili jste se už s majitelem a trenérem o Saint Legeru?
Ano, pan doktor Charvát mluvil o tom, že by Saint Leger Joseph běžet měl. Je to dobrý vytrvalec, určitě tam bude mít co dělat.

S Josephem jste v derby byli outsideři, mnohem více šancí měla mít Dally Hit v Tattersalls Mile. Klisna byla třetí, jaký máte názor na její výkon?
Připadala mi taková unavená. Trenérka Pejšková mi ale pak říkala, že byla Dally Hit v pořádku a tak asi zřejmě potřebovala rychlejší dostih, podobně jako v Červnovém poháru. Phu Hai si udělal dostih na sebe a odskočil nám. Ale je to výborná a poctivá klisna, ta ještě udělá radost.

PalikJiri derby
Velká radost Jiřího Palíka z třetího vítězství v derby (foto: Petr Nowicki) 

Co vás čeká v nejbližší době?
V neděli jezdím v Maďarském derby koně od trenéra Sándora Kovácse. Pro Lysou nad Labem mám zákaz startu, takže pak budu jezdit v Česku v Mostě na PMU.

Jsme v polovině sezóny a už trochu můžeme hodnotit. Jste s dosavadním průběhem sezóny spokojený?
Vyhrál jsem derby, spokojený jsem. Daří se mi i v Bratislavě, kde mám pět vítězství. A hlavně to dobře jede ve velkých dostizích, z čehož mám velkou radost. A jsem spokojený i v osobním životě, partnerka je mi velkou oporou a to je pro mou kariéru hodně důležité.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking