Wroblewski GregLetošní dostihová sezóna začala pro trenéra Grega Wroblewského výborně v zahraničí i na domácí scéně. Jeho svěřencům se v únoru dařilo na překážkách, Terapena dokázala zvítězit ve Fontainebleau a Santo Cerro docílil velkého vítězství v Pise. A mimořádně dobře se trenérovým svěřencům vydařil i úvodní dostihový den tuzemské sezóny. Nejenže Master of Gold dominoval ve vrcholu odpoledne 90. Betino Gomba handicapu, ale výborný dojem zanechali i tříletí Palazzo Corsini a Nagano Gold mířící do klasických dostihů. Povídáním s trenérem Wroblewskim tak trochu splácíme i dluh Předsezónního rozhovoru. Proto se více dozvíte i o jeho některých dalších svěřencích, majitelském portfoliu a chodu nového tréninkového střediska Stáje Tušimice u Nechranické přehrady. 


Nejprve se ještě vrátím k hattricku dosaženému v neděli ve Velké Chuchli. Předpokládám, že s takovým vstupem do české sezóny musí být u vás velká spokojenost…
Ano, spokojenost je velká, na začátek sezóny nám nechybí energie a ukazuje se, že jdeme dobrou cestou. Jsem v Česku už devět let a středisko Stáje Tušimice je mým šestým působištěm. Není to jednoduché vypořádávat se stále s novými podmínkami, ale myslím si, že letos máme dobré koně a  mohli bychom být konkurencí zavedeným a dlouho existujícím tréninkovým centrům jako jsou střediska Josefa Váni, Holčákových nebo Pegasu.

Po nedělním impozantním vítězství se hodně mluví o tříletém Palazzo Corsinim, synovi Galilea a australské šampionky, jehož mladší sestra byla prodána na aukci za půl milionu guineí. Jak se kůň s takovým pedigree vlastně dostal do našeho turfu?
Palazzo Corsini byl v tréninku u šampiona francouzských trenérů roku 2016 Rougeta. Ten má v přípravě okolo dvou stovek koní. Mám tam kontakt a tak jsem se dozvěděl, že je Palazzo na prodej. Věděl jsem, že je zdravý a že je prodávaný proto, že je hodně pomalý.  Když k nám přišel v polovině února, tak mi ale vůbec nepřišlo, že by byl pomalý. Buď má trenér Rouget ve stáji samé rakety, anebo Palazzo nedostal šanci, nevěřili mu. Po příjezdu k nám hrozně lítal po boxe a byl hubený. Dal jsem mu tedy do boxu na pár dní beránka a to ho zklidnilo.

PalazzoCorsini
Zbraň stáje Marcelewo do klasických dostihů - impozantní vítěz debutu Palazzo Corsini (foto: Petr Nowicki)

Palazzo Corsini není přihlášený do klasických dostihů, ale předpokládám, že do nich bude určitě dohlášený.
Ano, vzhledem k jeho příchodu a vyřizování exportních dokumentů, jsme termín prvních přihlášek do českých klasik nestihli. Ale budeme ho dohlašovat do všech tří klasických dostihů. Palazzo se teprve učí běhat. Žokej mi po dostihu říkal, že na začátku nechápal tempo dostihu, ale když se pak přizpůsobil, tak utíkal lehce. Nicméně je to ještě zelený kůň. Najdeme mu tedy teď ještě nějaký lehčí dostih v nižší kategorii, aby získal sebevědomí a progresoval. A pak může jít do Velké jarní ceny.

Galileův syn patří nové stáji v českém turfu Marcelewo. Můžete prozradit, kdo za ní stojí?
Jedná se o polského byznysmena, který se doposud věnoval parkurovým koním. Mimochodem, jeden z jeho koní se dokonce zúčastní olympiády. Chtěl si pořídit dostihové koně, našel si mne a oslovil. V současnosti už má osm dostihových koní. Čtyři z nich jsou u mne v tréninku. Jedním z nich je také tříletý syn Galilea a klisny Penang Pearl. Je polobratrem anglického šampiona Harbingera po Dansili. Náš hřebec zatím nemá jméno, ale byl podán návrh na „Polish Pearl“. Jako roček stál na aukci Tattersalls 425 tisíc liber. Za stáj Marcelewo by letos měli startovat tři potomci Galilea a jedna klisna polského chovu, jejímž mateřským otcem je také Galileo. A tento nový polský majitel také zakoupil tři roční koně na aukci v Deauville a dalšího mladého koně přes inzerci na vašem webu. Jedná se o potomka plemeníka Brusco z Pavlina Dvora.
MasterOfGold
Prvním jedničkovým vítězem letošní sezóny se stal Master of Gold stáje TVD a.s. (foto: Petr Nowicki)

Z vašich slov vyplývá, že máte ve stáji velmi nadějný tříletý ročník. Těšíte se na něj?
Ano, těším se. Musím říci, že naposledy jsem měl dobré tříleté ještě při svém působení v Pegasu a teď myslím, že máme také dobré tříletky. Ať již zmíním tři potomky Galilea nebo Nagano Golda, který také v neděli ukázal svou třídu. Potvrdilo se, že 1600 metrů je pro něho krátkých a proto ho raději stavíme na delší tratě. Směřujeme ho do Českého derby, před kterým by měl mít jeden až dva přípravné dostihy. A myslím, že marná není ani jeho stájová kolegyně Chica Querida, která ale asi bude spíše na kratší tratě. Je hlášena do Oaks, uvidíme, zda-li se nám ji povede tam dovést.
Ze zástupců stáje majitelů zdejšího střediska, tedy stáje MUDr. Eva Nieslaniková, je pro roviny nejnadějnějším Kerabush. Ten si odbyl debut v únoru v Pise, ale je to zelený koník a na start jsme ho poslali, aby pochopil dostih. Teď ho v neděli čeká velká zkouška na dlouhé trati. Bude to pro něho takový křest, aby se porovnal s dobrými koňmi a abychom věděli, zda ho směřovat do klasik. Bohužel u Dancing Bolka a Ecologi Lolka se ukázalo, že nemá smysl, aby šli dále rovinovým směrem. Budou vykastrováni a dostanou novou šanci v životě na překážkách, pro které mají i papírové předpoklady.

Pane Wroblewski, kolik koní máte celkem v tréninku a jak početný stájový personál máte k dispozici?
Koní tu mám celkem 33 a kromě mé partnerky Ivany Porkátové, která je rovněž trenérkou, je tu sedm lidí. Jsou to bratři Ferhanové, mladší bratr Bayurzhana Murzabayeva Jeleman, dále Jana Nováková, Míša Vinařová, Marie Peterková a Jana Svatoňová.

Jak početný je lot dvouletých koní?
Dvouleté máme tři. Je to také polobratr Santo Cerra San Cristobal po Calming Influence,  který vypadá velmi dobře. Jeho kariéra by se samozřejmě měla odehrávat na překážkách, ale aby se naučil běhat, tak si také zkusí nějaký rovinový dostih. Stáj TVD a.s. tu má úžasně vypadajícího syn Mihkaila Glinky jménem Top One. A také je v přípravě dvouletá Balestea polského chovu, jejímž dědou je Galileo.

Nemůžeme opomenout překážkové koně. Máte letos koně pro Velkou pardubickou?
Stoprocentního kandidáta do Velké nemám, ale od Pavla Polese k nám přišel Sztorm, který by měl být do ní směřovaný. Také jsem ale zvědavý, jak se ukážou naši další koně. Moc dobře se jeví potomci Belenuse, který dává super koně. Terapena už nám udělala radost vítězstvím ve Fontainebleau. Vítěz Poplerova memoriálu Tarant zatím nebyl dále než v Polsku a tak bychom ho také chtěli vyzkoušet na západě. Myslím, že šikovným koněm do překážek bude i polobratr Stay Stronga Suracon, který půjde hned skákat. A co se týče Santo Cerra, tak jeho výsledek v Auteuil pro mne není zklamáním. Je to velmi dobrý kůň, ale nemá rád měkko. Potřebuje pevné porvchy drah. I když jsem od něho v Paříži očekával více, věřím, že se ještě ukáže.
Green Rocks měl minule smůlu v Mannheimu a budeme ho opět vozit do Wroclawi. Z Anglie se vrátil Hubal, jehož majitelem jen Jan Faltejsek. Je to velmi perspektivní kůň. I když uspět ve Francii není jednoduché, ukázal tam, že třídu má. Nově budeme do překážek také směrovat Fangorii. Ta nás hodně před každým dostihem zlobila. Je to také dcera Belenuse a věřím, že se jí na skocích bude dařit.

Wroblewski NNPenangPearl
Dalším velmi zajímavým tříletkem ve stáji trenéra Wroblewského je polobratr vítěze pěti grupových dostihů včetně Gr. 1 King George VI & Queen Elizabeth Stakes Harbingera. Na snímku je ve věku ročka

Dívala jsem se na vaši tréninkovou listinu a zaujalo mne, že máte také v přípravě koně ukrajinského chovu. Takových v našem turfu moc není.
Pavich je nový kůň stáje pana Vocetky. Je to krásný a velký kůň, který byl zakoupený po sezóně na aukci. Jeho dostihové výsledky v Polsku nebyly nijak dobré. Budeme ho testovat v rovinovém dostihu na 3200 metrů, abychom viděli, jak zvládne dlouhou distanci.

Z pohledu na vaši tréninkovou listinu také vyplývá, že máte okolo sebe stabilní jádro majitelů koní.
Ano a jsem tomu rád. Nejvíce koní připravuji pro majitele zdejšího tréninkového střediska Nieslanikovi, kteří mají osm koní. Pan Karel Zatloukal stojící za stájí Nýznerov má u nás už všechny své dostihové koně, kterých je šest.  Naše dlouholetá spolupráce s Václavem Vocetkou pokračuje pěti koňmi. Stáj TVD a.s. už má u nás nyní také pět koní. A dalším větším majitelem je stáj Marcelewo se čtyřmi plnokrevníky.

Rovinové koně ve vašem tréninku v letošní sezóně jezdí také polský šampion Mazur. S kým budete dále spolupracovat?
Určitě by měla pokračovat naše spolupráce s Honzou Faltejskem a jezdit bude také Sertash Ferhanov. A samozřejmě záleží na domluvě s majiteli koní. Řada z nich si ráda vybere jezdce.

Stáje Tušimice patří k našim nejmladším tréninkovým střediskům. Ještě stále se buduje?
Pořád ještě budujeme, ale to hlavní máme. Je tu k dispozici kolotoč, máme nové cvalovky a několik překážek. Etapa budování střediska pomalu končí. Naši koně vyhrávají a to svědčí o tom, že máme dobré podmínky pro přípravu koní.

Jaké máte ambice a cíle pro letošní dostihovou sezónu?
Je jen málo dostihů, které jsem v Česku nevyhrál. Takže mým prvním cílem je vyhrát České derby. A věřím, že mám pro něj koně. Majitel se rozhodl dát s tímto koněm přednost startu v Českém derby před polským, což jsem moc rád a kůň ukazuje, že na to má. A mým druhým cílem v sezóně je maximální spokojenost majitelů koní. Byl bych rád, abychom se mohli výsledky v dostizích rovnat mým nejlepším sezónám v Česku, které byly ve středisku Pegasu.

Náš částečně „předsezónní rozhovor“ bych ráda zakončila aktuální otázkou. V nedělním hlavním dostihu, Velké dubnové ceně budete mít loňského suverénního vítěze Ceny Jockey Clubu Solar Eclipse. Jak moc mu věříte?
Solar Eclipse si vážím. Už měl původně skákat, ale nakonec zhledem k tomu, jak se dobře loni ve druhé půlce sezóny ukazoval na rovině, tak bylo toto rozhodnutí oddáleno. V neděli má zajímavé soupeře a jsem zvědavý, jak se porovná s Dally Hit.

Michaela Zemanová








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net