V posledních dvou ročnících Gomba handicapu hrál v této sprinterské zkoučce významnou roli šampión českých sprinterů Mikesh (Majestic Missile). V neděli však na startu chyběl. Jaké byly důvody jeho absence a jak vlastně Mikesh přezimoval a těší se na sezónu, na to jsme se zeptali jeho spolumajitele Ladislava Nagy.


"Mikesh přezimoval dobře, podmínky pro trénink byly velmi příznivé, až na krátké období v předjaří, kdy bylo příliš hluboko. I to byl – vedle nesené hmotnosti a několika dalších aspektů – jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli neobhajovat vítězství v Gomba handicapu."

Když ne Gombou, kterým dostihem vstoupí do letošní sezóny?
"Co se týče dalších startů, situace není v regionu úplně růžová – tedy, lépe řečeno, pro sprintery spíše černá, takže celá špička musí průběžně cestovat. Mikesh je typický sprinter a ve svém věku si nezaslouží běhat „proti dištanci". Jenže první jedničkový sprint na 1200 metrů se nabízí až o Derby dni, takže bohužel na jaře asi v Česku nevyběhne. V úvaze sice zůstává Maškův memoriál, nicméně patrně se rozhodneme pro něco kratšího. Jako nejpravděpodobnější se jeví nějaký zahraniční start a poté sprint na Turf Gala coby jarní vrchol. Určitě se v létě chceme vrátit na Sprint Cup do Hoppegartenu, který je naším oblíbeným závodištěm, s nímž Martin Cáp dokonce navázal užší spolupráci, a dál uvidíme podle zdraví a formy. Nicméně kůň se zdá v pořádku, takže záleží jen na něm, jak dlouho ho ještě bude bavit běhat.
K těm propozicím bych snad jen dodal ještě to, že mě jako turfmana – bez ohledu na Mikeshe – mrzí jistá nevyváženost. Když jsem v jednom z našich minulých rozhovorů označil České derby za „nejbohatší evropský bumper," tak jsme se tomu oba smáli. Teď mám dojem, že české rovinové dostihy se mění na přípravku pro skoky.  Chápu, že překážkové dostihy mají u nás velkou tradici, nicméně přesto si myslím, že je chyba zapomínat na základní aspekt chovu plnokrevníka a tím je rozvoj rychlosti. Argument, že sprinterské dostihy jsou málo obsazované, vnímám jako poměrně lichý. Pokud by byly dobře dotované a distribuované napříč dostihovým kalendářem, jistě by se koně našli." 

nagy drtina
Ladislav Nagy (vpravo) s Asijským tygrem a Marek Drtina v sedle prvního potomka Merbely hnědáka Mateeseka (Next Desert)

Vaše stáj se pomalu rozrůstá a to včetně vlastních odchovanců...
Vedle Mikeshe se budeme těšit na Private Ryana (Ryan-Parodie), o kterého se na Ploužnici stará Miloš Komanec a který nám loni udělal radost dvěma hezkými umístěními. V sezóně ho přibrzdily zdravotní problémy, ale doufáme, že letos bude moci ukázat naplno, co v něm je. Ideální by bylo, kdyby mohl Mikeshe doprovodit na nějaký z našich výjezdů. 
S nadějí pak budeme vyhlížet debut našeho nejmladšího zástupce v tréninku - Mateeseka (Next Desert - Merbela), potomka někdejší Mikeshovy velké soupeřky. Zatím se jeví jako velmi pohodový kůň, který ale bude kvůli růstu ještě potřebovat nějaký čas. Jsem vděčný, že mohu využívat služeb Marka Drtiny, který je dokonalý profesionál s obrovskými zkušenostmi a přehledem. Je velké štěstí, že bydlí nedaleko a je ochotný dojíždět na práce. Benjamínkem naší stáje je ročka Metlakatla (Alaska River - Merbela) a aktuálně očekáváme dalšího Merbelina potomka po Majestic Missile. Na toho se kvůli hřebci moc těším." (miv)

Inzerce
majestic inzerce    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking