touch ofStartovní listina na 96. Mercedes-Benz České derby je již na světě a čítá podle očekávání 16 jmen a také tři jména náhradníků pod čarou. Vrchol sezóny je obsazený výborně i po stránce jezdecké. Kromě tuzemské špičky a Slováka Jaroslava Línka přijedou ze zahraničí Filip Minařík, Václav Janáček a Jozef Bojko, popáté se našeho derby zúčastní Eduardo Pedroza a poprvé Pierantonio Convertino. Do startu Českého derby, které se poběží v půl osmé večer, zbývá šest dní a tak vám chceme zkrátit čekání rozhovory s trenéry. Zajímali jsme se především o to, jak na tom jejich adepti v současné době jsou a také s jakým výsledkem v derby by byli spokojeni.


František Holčák (Albe Back): Koníček je v pořádku, vše probíhá podle plánu. Žokeje máme dobrého, Albe Backa zná, a to je velmi důležité. Startovní číslo máme taky dobré, jen bychom potřebovali trochu měkčí půdu pod nohama. Přeji si pro derby pohodu a regulérní dostih. Pan majitel pan Poledník by si přál umístění do třetího místa a já doufám, že mu to splníme. Ale samozřejmě, že bych chtěl derby vyhrát...

Lenka Horáková (Grace of Gracie)
: Grace je drobnější koník, ale líbí se mi. Je v pořádku a po Starohájském kritériu se ještě zvedl. Byla bych ráda, kdyby se umístil. Derby ale samozřejmě bude také o štěstí. Je v něm hodně dobrých koní.

Petr Juránek (Montjeu Third, Golden Devil, Secretive Lord): Montjeu Third se v přípravě na derby ukazuje dobře, jsem s ním spokojený. Je v pořádku a doufám, že si napraví reputaci po posledním dostihu v Bratislavě a že potrápí koně vepředu. Secretive Lord se ukázal dobře ve Velké červnové ceně a dostih ho ještě zvedl. V přípravě je vše v pořádku a byl bych spokojený, kdyby zopakoval výsledek z trialu. Golden Devil je černým koněm dostihu. V přípravě nám sice neukázal, že by měl patřit mezi elitu, ale v dostihu ukazuje pravý opak. A doufám, že se Martinovi s Goldenem povede to, co se mu povedlo ve Velké červnové ceně.

Zdeno Koplík (Eruption):
Koně jsme dohlásili do derby na základě domluvy s paní majitelkou.  Chceme to zkusit, protože výkon Eruptiona ve Velké červnové nebyl špatný. Je v pořádku a poslední práci šel velice dobře. Byli bychom spokojeni, kdyby byl v derby do pátého místa. Myslím si, že derby je otevřená záležitost, je tam pár vytrvalců, pár středotraťařů a několik mílařů. Vyloženého favorita v derby nevidím. Aby kůň v derby  uspěl, musí být v pořádku, mít formu a také štěstí. Tohle vše musí  klapnout.

Timeekeper VCC
Vítěz Velké červnové ceny Timekeeper patří k favoritům derby. V jeho sedle bude Filip Minařík 

Michal Lisek (Sedmikraska): Sedmikraska je na tom dobře. Od Jarní ceny klisen neběhala záměrně, připravovala se na start v Českém derby. Uvidíme, na co bude stačit mezi soupeři, ale věřím, že to bude dobré. Její vytrvalost ale samozřejmě prověří až dostih. A s jakým výsledkem bych byl spokojený? Jdeme vyhrát...

Štěpánka Myšková (Johnny  Whistle, náhradník Lodgian Whistle):
 Johnny je v pořádku. Po Velké jarní ceně měl pauzu a pracovali jsme na vytrvalosti. Bude mít Václava Janáčka v sedle, to je velké plus, takže se na derby moc těšíme. A s jakým výsledkem v derby budeme spokojeni? Pokud předvede Johnny Whistle bojovnost a pěkný výkon. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby skončil na dotovaném místě. U Lodgian Whistle jsme nijak netlačili na start v Českém derby, říkali jsme si, že buď se tam dostane, nebo ne. Šli jsme s Lodgianem francouzskou cestou. Po posledním běhání ve Strasbourgu dostal kilo a půl dolů, což mne mrzí. Handicapeři asi usoudili, že není tak dobrý. Já si ale myslím, že je to dobrý kůň. Je to typický vytrvalec a start v derby by si, myslím, zasloužil.

Allan Petrlík (Bonys): Bonys je na tom dobře. Běhal stejně jako Lagaro  po týdnu slovenskou Velkou jarní cenu a podal v ní dobrý výkon. Není to sice úplně vytrvalec, ale věříme s panem majitelem, že by České derby mohl zvládnout. Po Velké červnové si myslím, že derby nebude tak rychlý dostih a cílovou rovinu by mohl Bonys dobře seběhnout. Byl bych spokojený, kdyby byl na tabuli.

Arslangirej Šavujev (Gontchar): Gontchar  je v pořádku a pracuje podle plánu. Podle dosavadních výsledků asi musí být spolufavoritem derby. Samozřejmě, že bychom chtěli vyhrát, ale jdeme do derby s pokorou a respektem vůči ostatním soupeřům. Pan Váňa má dobré koně, vítěz Starohájského kritéria Alba Back pana Holčáka se také ukázal moc dobře a stejně tak i klisny od Vocáskových. Navíc do derby byli dohlášeni čtyři koně, a určitě peníze za dohlášení nebyly vydány s cílem jen se zúčastnit. Takže derby je otevřená záležitost.

Golden Devil VCC
Golden Devil byl nejlepším z českých odchovanců ve Velké červnové ceně - pod vedením ž. Laubeho překvapil druhým místem

Josef Váňa (Timekeeper, Alpheus, Urban Joy): Všichni koně jsou v pořádku. Zdá se, že bude i příští týden pršet, a že tedy nebudeme muset běhat po pevných drahách. To by bylo dobré a mělo by to našim koním podle původu vyhovovat. Jak ale říkám vždycky - ukázaná platí. Na dráze se tedy ukáže, který z koní bude v derby nejlepší, a je k tomu zapotřebí i štěstí.  Neznám ještě startovní čísla a nevím, jaká bude příští týden dráha, proto se k nim nebudu podrobněji  vyjadřovat, ale věřím všem našim koním v derby.

Tomáš Váňa (Rumpl Cimpr Campr): Rumplík se dohlasil spíš na přání majitele.  Do derby jsme chtěli původně Master Thomase, který je v tréninku ve Francii. Rumplika jsme do dálky nechtěli natahovat, protože se jevil jako středotraťař. Mýlili jsme se, jeho výkonnost šla nahoru. Vždycky říkáme, že aby z naší stáje mohl běhat kůň derby, tak musí stíhat na 2400m Azťovi... A výsledek v derby? Určitě bude dobré, když vrátí investici, ale z tohoto důvodu tam dohlášený nebyl. Spokojeni budem s tím nejlepším výsledkem. A jaký výsledek to bude, uvidíme ve čtvrtek. Jožku jsme si dohodli dříve, a tak jsme byli v klidu. 

Ladislav Vocásek (asistent trenérky Vocáskové - Partyday, Krasava):
Jestli je Partyday vytrvalá, to nám ukáže až dostih. Ale v práci se nám jeví, že by měla být. V dostihu se hodně vydá, takže musí mít delší pauzu mezi dostihy. Ale odpracovala v tréninku vše, co měla a je v pořádku. Pokud bude do pátého místa, budeme spokojeni. Krasava jde s formou nahoru. Absolvovala dva vytrvalecké dostihy a dobře regeneruje a žere. Třetí den po dostihu je už veselá. Je to jediná klisna českého chovu na startu a potěšila by nás také umístěním do pátého místa. Co se týče našich soupeřů, tak si myslíme, že by o vítězství měli bojovat Albe Back, Johnny Whistle a Gontchar.


Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Nowicki     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net