chaloupka cotejardinNová dostihová sezóna se kvapem blíží a tak přichází čas našich pravidelných povídání s trenéry, jak jsou na ni připraveni. Prvním, jehož jsme do tradiční rubriky "S trenéry před sezónou" vyzpovídali, je chuchelský kouč Jiří Chaloupka. Tomu se již 11 sezón daří spojovat roli trenéra s vlastní velmi úspěšnou jezdeckou kariérou, a totéž plánuje i v letošním roce. Jaký bude z trenérského hlediska do značné míry záleží na tom, zda se dlouholeté opoře stáje Cote Jardinovi podaří vrátit se na dráhu po zdravotní pauze. 


Zatímco do loňské sezóny vstupoval Jiří Chaloupka s jediným dvouletkem ve stáji, letos připravuje dva. Hnědka Zendaya (Attendu), která do Chuchle přišla z francouzské dražby, náleží ke stejné rodině jako legendární Zarkava (Zamindar) či její úspěšný syn a otec Queen of Beafay Zarak (Dubawi). "Je pěkná a vypadá vyspělá, tak doufám, že letos vyběhne," hodnotí trenér klisnu, která bude reprezentovat stáj DS Sana.

Zendaya Gorhams Cave
 Zendaya  Gorham's Cave


Zatímco klisnu má trenér ve stáji již od podzimu, druhý dvouletek k němu do stáje dorazil až poslední lednový den. Vlastní odchovanec Josefa Hery hnědák Arés (z Anča po Pop Rock) reprezentuje první v Česku narozený ročník Storm Catova syna Cat Juniora. "Přijel dnes, tak o něm nevím ještě nic, ale je pěkný, narostlý a teprve se bude obsedat," popisuje jej trenér, který zatím netuší, zda se jeho nová posila s datem narození 13. května letos ukáže na dráze. 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 7
Přihlášky do klasických dostihů: žádné
Odešli z tréninku po sezóně: nikdo
Stájový personál: Eva Buriánková, Zuzana Chaloupková, Kristýna Nováková, Markéta Sirová, Saša Zelená, Michaela Molková, Jindřich Fabris, Jaroslav Fabris, Standa Blecha
První jezdec: žokej Jiří Chaloupka


Klasický ročník je zastoupen jediným koněm, ryzákem Gorham's Cave, který je, stejně jako Cote Jardin, synem dvojnásobného Gr.1 vítěze Prince Gibraltara (Rock of Gibraltar). V péči Jiřího Chaloupky je už déle než rok, loni se ale na dráhu nedostal. "Trápily jej šimbajny, a pak to nebylo moc k běhu," vysvětluje trenér absenci startů ve dvou letech. Letos s ním hodlá začít v nižších kategoriích. "Do klasik jsme jej nehlásili, silově je na tom sice dobře, ale že by oslňoval cvalovou akcí, to zrovna ne."

Novým koněm ve stáji je čtyřletý Petrol Express (Zoffany), který přišel z Polska. U našich severních sousedů loni získal jedno vítězství a do Česka a stáje A 11 se dostal poté, co jej stáj Westminster nabídla spolu s dalšími koňmi v polském tréninku k prodeji. "Líbil se mi původově i exteriérově a i v práci se zatím jeví slušně. Pěkně cválá, ale rychlejší práci zatím u nás nešel," říká trenér.

Zklamáním byly pro trenéra výsledky stáj Cajdašrot reprezentující čtyřleté Kerrsy (Recoletos), která ze 4 startů vytěžila jedno třetí místo. "Jako dvouletá měla problémy s kloubkama, loni ji prasklo kopyto," vysvětluje trenér neuspokojivé výsledky klisny, loni hlášené do klasických dostihů. Letos ji čeká jiný program. "Začne v provozních dostizích a uvidíme, co předvede."  

Petrol Express Cote Jardin24
 Petrol Express  Cote Jardin


Radost loni naopak dělal nyní již šestiletý Tom Jovi (Anodin), který získal dvě vítězství. "Potěšil nás, naplnil naše ambice, to, co jsme od něj očekávali. I letos by měl především radost v menších dostizích," plánuje trenér.

Procházku po jeho chuchelské stáji končíme u největší hvězdy trenérova lotu, sedmiletého ryzáka Cote Jardin (Prince Gibraltar). Ryzák stáje Cajdašrot už vydělal před jeden a čtvrt miliónu korun, loňskou sezónu ale ukončil už v červenci. "Měl zdravotní problémy s chrupavkami v kloubcích na předních končetinách," vysvětluje trenér. "Začal kulhat krátce poté, co jsme ho vykastrovali. Teď už trénuje, ale jak na tom skutečně je, uvidíme, až půjde lepší práci. Pokud se problémy vrátí, čekal by ho asi důchod, ale jinak vypadá dobře a byl bych moc rád, kdyby se mu návrat povedl," přeje si trenér.

Fitmin_banner_treneri3.jpg

Ten bude stejně jako v předešlých letech jezdeckou jedničkou stáje, šanci jezdit dostanou i Eva Buriánková, Jindřich Fabris a Kristýna Nováková. Mic se nemění ani na jeho spolupráci s Tomášem Duchoňem a strýcem Václavem Chaloupkou.  

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net