AsturiasNa přihláškách do klasických dostihů se objevilo i několik dosud veřejnosti téměř neznámých jmen. Jedním z těch nejzajímavějších je klisna ASTURIAS (Siyouni) stáje Bunty Team pana Miloše Vávry, která je jediným koněm, jehož najdeme na přihláškách do všech pěti klasických dostihů.

 
Klisna, nyní připravovaná v Bošovicích, byla zakoupena 5. ledna za 25.222 € poté, co v Deauville finišovala na blízkém čtvrtém místě v prodejní Prix de Hieville. Pro klisnu to byl třetí start v kariéře, nicméně v předešlých dvou - mílových dostizích v Deauville v polovině srpna a v Chantilly na konci listopadu se neumístila. Za umístění v prodejce získala rating 30,5 kg, s nímž odcestovala do Česka.

Ač bezesporu mezi novými nadějemi tuzemských stájí, hlášenými do klasických dostihů, najdeme řadu koní s výraznější kariérou, Asturias disponuje jedním z nejlepších rodokmenů, který mezi adepty tuzemských klasik najdeme. To ostatně dobře ilustruje i cena, za kterou byla jako ročka prodána. V Deauville na říjnové dražbě stála 105.000 €, přičemž její pravá sestra Addiction Dream byla na stejné dražbě o rok dříve oceněna ještě o 55 tisíc eur výš. Na dráze zatím dosáhla jednoho vítězství a 3 umístění za celkem 19.750 € a její francouzský handicap činí 32 kg.

Nepřehlédněte: Počet přihlášek do klasických dostihů klesl. Největší zájem je o České derby a Saint Leger

Otcem klisny je aktuálně nejúspěšnější francouzský plemeník a člen desítky nejdražších plemeníků světa Siyouni (Pivotal). Matka Amahitee (Galileo) nikdy neběhala, je však pravou sestrou vítězky Blue Wind Stakes (Gr.3) Galatee, matky trojice blacktype vítězů včetně premianta Hardwicke Stakes (Gr.3) Yorkshire Cupu (G.2) a třetího z King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1), současného plemeníka Dartmouth (Dubawi). Z její rodiny pochází řada dalších blacktype vítězů a kvalitu najdeme i v dalších generacích včetně báby Altana (Mountain Cat), polosestry vítěze Breeders' Cup Classic (Gr.1) Arcangues (Sagace). Základní kombinace Siyouni x Galileo patří k nejpopulárnějším krosům současného chovu, který stojí mj. i za takovými hvězdami jako byli St Mark's Basilica si Sottsass.

Miloslav Vlček       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net