Loňská sezóna byla pro Martina Lišku v roli trenéra z pohledu počtu startů zatím nejrušnější sezónou. Poprvé se také jako trenér mohl radovat z vítězství svého svěřence v dostihu nejvyšší kategorie. Tehdy devítiletý Argano (Lord of England) ze stáje Marka Šimáka skvěle prezentoval svůj překážkový potenciál v zářijové kvalifikaci, kterou lehce ovládl s pětidélkovým náskokem před soupeři. Vrchol překážkové sezóny mu však nevyšel, jak trenér doufal - šance na vylepšení předchozího pátého místa ve Velké pardubické skončily na čtvrté překážce - Taxisově příkopu.
"Dostih se nepovedl, ale s odstupem času to dnes vidím v trochu jiném světle. Dopadlo to dobře, protože kůň se z dostihu vrátil v pořádku," ohlíží se trenér za loňskou edicí dostihu, který je pro drtivou většinu tuzemských překážkových stájí modlou. Ale píše se nový rok, trenér vyhlíží novou sezónu, do které připravuje devět koní. Vlastně deset, ale jeden se letos na dráze neukáže a postupně zraje pro to, aby dospěl a mohl v následující sezóně prodat svůj potenciál.
Tréninkové středisko: Vápenný Podol Počet koní: 10 Odešli po sezóně: Anatello, Izyrejka (do chovu), Anebel Přihlášky do klasických dostihů: Sunset (St. Leger) Stájový personál: trenér, Lucie Winklerová, Hana Kabelková, Hana Míčková, Kateřina Brynychová, Pavlína Nygrýnová, Emma Niklová |
Dvouletka v Liškově stáji nenajdeme žádného, tříletý ročník však má hned dva zástupce a jeden z nich je i hlášen do klasického dostihu. Je jím polský rodák Sunset (Golden Tirol), jehož najdeme na přihláškách do nejdelšího klasického dostihu St. Leger. Nicméně hlavním cílem hnědáka ze stáje Jana Červenky i nadále zůstávají překážkové dostihy, pro které byl zakoupen. "Je to velký, pěkný kůň, dobře se hýbe, z výborné překážkové rodiny," popisuje jej trenér. Impulsem k tomu vyzkoušet jej i na rovinách, byl hřebcův rodokmen, respektive matka Sun Belina (Belenus), která je nejen vítězkou dvojkového krosu v Pardubicích, ale též polosestrou vítěze St. Legeru Sanoka (Jape). "Vytrvalec to bude určitě, zda bude mít i dostatek třídy teprve uvidíme," uvažuje nad startem v poslední klasice trenér.
Serena Chope | Sunset |
Novým koněm ve stáji je taktéž tříletá Serena Chope (Kheleyf), která se po diskvalifikaci své dřívější tréninkové družky Morayi stala vítězkou Ceny Masise a k Martinu Liškovi přišla po nepodařené zimní královně v Pardubicích. "Jejím problémem jsou startovací boxy, tak nyní půjde bezboxovou cestou - čekají ji proutěné překážky," plánuje trenér s klisnou, která kromě disciplíny a trenéra změnila i majitele - bude běhat za stáj Nutrin. Trenér jí hodně věří. "Její sourozenci ve Francii vyhrávají překážkové dostihy, prokázala rovinovou třídu, navíc vyrostla, hodně se mění," vypočítává a dodává, že na ní určitě nebude nijak spěchat.
Čtyřleté má trenér ve stáji dva, běhat však letos bude jen jeden - napajedelský odchovanec Claudio (Egerton), hájící barvy Jana Červenky. "Ten mi loni udělal obrovskou radost, celá sezóna byla podařená, výborně se choval, zlepšoval, je to pohodář a bavilo ho to, zkrátka radost takového koně mít," říká trenér o valachovi, který sezónu zakončil krásným druhým místem ve Zlaté sponě tříletých. "Letos ho čekají krosy pro čtyřleté v Pardubicích, ale v létě bychom s ním rádi zkusili Francii."
Claudio ve Zlaté sponě tříletých, v níž doběhl druhý
Druhým čtyřletkem je Arganův polobratr Arzaan (Harzand), vítěz jednoho rovinového dostihu, který přišel od trenérky Pejškové. "S majitelem jsme se po zkušenostech s Arganem dohodli, že mu dáme rok pauzu. Je to úplně jiný typ koně než Argano, i povahou, ale podobně jako on je to velmi pozdní kůň, tak si letos odpočine a příští rok jej čekají překážky."
Na těch se již solidně etabloval pětiletý Precious Rock (Rock of Gibraltar), který loni vyhrál trojkový kros v Pardubicích. Letos jej čeká přechod mezi starší koně, z něhož má trenér trochu obavy. "Pro pětileté koně bývá ten přechod těžký. Začne stejně jako loni v Brně, potom bych s ním rád zkusil kratší krosy v Pardubicích a zakončil je třeba Poplerovým memoriálem. Myslím, že je to kůň do Pardubic a do krosů, uvidíme, jaká mu bude pasovat distance a zda nebude chtít delší."
Jeho stájový kolega Stormmy (Stormy Jail), jak říká trenér oblíbenec majitelů stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura, se "loni usadil v krosech a pasují mu. Dobře skáče, i jeho letos ho čeká náročný přechod mezi pětileté, začne zřejmě Prvomájovou a pak Pardubice," doplňuje trenér.
Nováčkem na překážkách bude stejně starý Valentin Tcheque (Chardonney Tcheque), předloňský vítěz z Koles. "Loni absolvoval jen jeden start, pak nebyl v pořádku a teď jej čeká přechod do skoků. V tréninku skáče už od tří let, dospěl, zesílil, je to pohodář, skáče dobře, tak myslím, že by to mohl být kůň do Pardubic a do krosů, spíše na delší tratě," uvažuje trenér.
Velkou radost loni trenérovi udělal nyní sedmiletý Čáryjape (Age of Jape) stáje Nutrin, který sezónu zakončil druhým místem v Ceně Labe. U něj není co řešit - zůstane na pardubické dráze a bude směřovat k dalším cílům. "Letos začne zřejmě 1. kvalifikací a pak by absolvoval ještě jednu a na podzim uvidíme, jestli poběží znovu Labe nebo zkusíme ten nejdelší dostih. O tom si trochu rozhodne sám," říká trenér.
Čáryjape
Jeho stájový partner Ho My God (Papal Bull) přešel k trenérovi na konci sezóny a pod jeho přípravou stihl ještě start v Kolesách. "Seděl jsem na něm, když mu byli tři ještě u Pavla Vítka a moc se mi líbil. Proto když byl na prodej, přemluvil jsem majitele stáje Nutrin, aby ho koupili. Vidím v něm krosaře a koně s budoucností, ne ještě letos, ale věřím mu. Začne v Polsku, pak Pardubice, ale chystat jej bude hlavně na podzim, kdyby mohl zkusit Crystal Cup. Hlavní sezónu by měl absolvovat právě podzim - zima, když všechno dobře půjde, mohl by zkusit kros v Nancy na 5 kilometrů."
Procházku po stáji ve Vápenném Podolu končíme u největší hvězdy stáje - loňského vítěze zářijové kvalifikace Argana (Lord of England), který o rok dříve finišoval pátý ve Velké pardubické. Ta mu loni nevyšla, skončil na Taxisu, trenérovou důvěrou v něj to ale nijak neotřáslo. "Je to výjimečný kůň a teď v jeho 10 letech bych řekl, že už téměř dospělý. Dost se na něj těším a byl bych rád, kdyby prodal co umí," vyseknul mu pochvalu trenér. Loňskou sezónu zahájil Prvomájovou, tu letos zřejmě vynechá. "Asi začne první kvalifikací, pak nějaký dostih v létě a Velká pardubická. Zářijová kvalifikace není 5 týdnů ale jen 4 po srpnové, tak tu asi spíš ne. Ale bude pracovat s Čaryjapem, tak si myslím, že přípravný start tolik nebude potřebovat," uvažuje trenér.
Argano při své premiéře ve Velké pardubické
Ač loňská Velká pro trenéra nedopadla jak si přál, výsledek dostihu jej moc potěšil. "Vítězství napajedelského odchovance z malé stáje je pro pro mě i pro ostatní malé stáje obrovskou vzpruhou," říká a na konto potěšujících zpráv z loňské sezóny přidává i výsledky českých koní v zahraničí. "Nejsem tak starý, ale pamatuji doby, kdy se do ciziny jezdilo hlavně kvůli příspěvkům na dopravu a spíš jsme tam dělali ostudu. Dneska naši koně přivážejí skvělé úspěchy, Ponntosovo vítězství v Dubaji bylo něco neuvěřitelného a pro mě výkon roku bylo to, co předvedli Josef Váňa mladší s Pepou Bartošem a Suroitem v Auteuill ve Velké ceně Paříže. To bylo fantastické, navíc srovnejte si, v jakých podmínkách tady připravujeme koně a jaké mají trenéři ve Francii."
Co jej naopak tolik nepotěšilo byly různé příspěvky na sociálních sítích. "Přijde mi škoda, že Česko má tolik tribunních odborníků a že si neudělají trenérské či jezdecké licence. Když mají takové výjimečné schopnosti, neměli by jen psát na Facebook. Vím, že jestli se to stane, tak rychle přijdu o práci, protože jim nebudu stačit, ale když se tím náš turf ještě posune výš, bude to stát za to," dodává s nepatrnou dávkou sarkasmu.
Stejně jako dřív i letos bude v sedlech svých svěřenců většinou trenér, do sedla Čaryjape počítá s Adamem Čmielem a to i proto, že by se mohl potkávat s Arganem. "Hodně si s ním rozuměl a zůstane na něm," říká trenér s tím, že od března k němu začne Čmiel jezdit na práce. Když vše dobře půjde, možná tak na startu letošní Velké pardubické bude mít trenér dva koně. Ale to uvidíme až za osm měsíců.
Miloslav Vlček