Poles pavel3Další úspěšnou sezónu má za sebou takřka výlučně překážkovým dostihům se věnující Pavel Poles, připravující své koně v Olešnici. Stejně jako v předchozích letech i loni byli jeho svěřenci nejčastěji k vidění v polské Wroclawi, která se stává středobodem Polesových trenérských aktivit. Ale nejen ta - s řadou koní by rád běhal i v českém překážkovém svatostánku v Pardubicích a nevylučuje ani účast na dalších českých drahách. Má pro ně připraveno devět koní, mezi nimiž jsou dva nové polské importy, naopak chybí slušovický specialita Letegerto, který odešel do koňského důchodu.  


Z Polska do Olešnice přišli dva noví koně. Mladším z nich je odchovankyně hřebčína Iwno Sundae (Golden Tirol), pronajatá od hřebčína, která by v Česku měla hájit barvy stáje EŽ Praha. "Na rovinách mnoho neuměla, ale je z výborné překážkové rodiny," vysvětluje důvod angažování jednou umístěné klisny trenér, který dřív trénoval i její matku, vítězku dvojkového pardubického krosu Sun Belinu (Belenus). "Když jí to na překážkách nepůjde, vrátí se do Iwna a půjde do chovu," předestírá plány trenér a doplňuje, že snaha zachovat rodinu v tamním chovu byla důvodem, proč hřebčín klisnu nechtěl prodat. Nyní ji čekají překážky, možná vynechá proutky a půjde rovnou do steeplechase. "Uvidíme, jak na tom skokově bude, kdyby ji to šlo, rád bych, aby šla do větších skoků," uvažuje trenér.   

Tréninkové středisko: Olešnice
Počet koní: 9
Odešli z tréninku po sezóně: Letegerto
Stájový personál: Michaela Janků, Jarmila Sedláková


Zatímco Sunday toho na dostihové dráze zatím příliš neukázala, druhá polská akvizice olešnické stáje, pětiletý francouzský rodák Chandalar (Elvstroem), získal v Polsku dvě vítězství v tamní II. a III. kategorii rovinových dostihů. "Teď jsme jej vykastrovali a plánujeme s ním běhat překážkové dostihy. V Polsku běhal velmi dobře, pan Karlík jej koupil jako náhradu za penzionovaného Letegerta," vysvětluje trenér.

Eagle Topův syn Sasiro zakončil loňskou sezónu čtvrtý místem v Ceně ČASCH (I.k.) a na pardubické dráze zůstane. "Ukazuje se tam dobře, i skokově se mu daří, Wroclaw mu zdaleka tolik neseděla," říká trenér na konto polského rodáka v barvách EŽ Praha a.s. 

Jeho stájová družka Severanka (Amico Fritz), pocházející z napajedelského chovu, loni vyhrála tři dostihy v řadě ve Slušovicích, kde absolvovala všechny čtyři starty loňské sezóny. "Udělala nám hodně radosti. Vyplatilo se, že jsme na ni šli opatrně, ukázala, že něco umí, má i dost rychlosti," chválí ji trenér, kterému však dělá trochu starosti, jaké pro ni najde letos dostihy. "Má něco vyděláno a to pak bývá problém se s ní někam vejít," vysvětluje. "Uvidíme, až vyjdou propozice. Ale určitě na ni ani letos nebudeme spěchat a čas ukáže, co všechno v ní je."

Odchovankyně Miroslava Ševčíka, hájící barvy Hřebčína Vlachovice Galánečka (Age Of Jape), začne letošní sezónu později. "Zranila se v ohradě, ještě je v léčení, a tak se na dráze ukáže spíš až v druhé polovině sezóny. Ukázala, že umí dobře skákat a i když na rovině moc neukázala, překážky by jí mohly vyhovovat," říká trenér o klisně, která loni vyhrála jedny proutěnky ve Wroclawi a umístila se i v dalších třech startech, které v Polsku absolvovala.

Galanecka Sasiro
Galánečka Sasiro


K oporám Polesova týmu patří spolehlivý bělouš Go Canada (Alhebayeb), který loni z pěti startů vytěžil jedno vítězství a tři umístění, vše na dráze ve Wroclawi. "Naše stálice, spolehlivý kůň, co dělá jen radost," pochvaluje si trenér. I letos jej uvidí především polští diváci, možná se však ukáže i v Čechách. "Možná tady něco zkusíme, spíš v lepších dostizích, má hodně vyděláno, a budeme to prokládat Polskem," plánuje trenér, který si polské závodiště nemůže vynachválit. "Dělají to skvěle, každý rok něco nového, hodně toho dělají nejen pro koně, ale i pro lidi, kterých tam na dostihy chodí víc, než vídáme u nás. Ale je nutné tam vozit dobré koně, konkurence roste."

Společně s Go Canada do Wroclawi často putoval také napajedelský rodák Sophist (The Bogberry), který je, stejně jako Severanka, synem Sweet Answer (Peintre Celebre). V loňském roce běhal pouze v Polsku, v šesti startech získal jedno vítězství, dvě druhá a tři třetí místa. "O něm platí totéž co o Go Canada, velkou část loňských startů absolvovali spolu a střídavě byl lepší on a Go Canada," říká trenér. "Čekáme až úplně dozraje, to by mohlo být letos, a zkusíme s ním větší dostihy, cílem je Crystal Cup."

GoCanada Sophist
Go Canada a Sophist na wroclawské dráze

Na závěr zbývají dva zástupci stáje Petra Karlíka TIPPLER Group s.r.o.. Osmiletá Galéra (Age of Jape), polosestra předloňského Koně roku Gaspariniho (Eagle Top), zakončila loňskou sezónu překážkovou premiérou na proutěnkách ve Wroclawi. "Přišla k nám na zkoušku, že se zaskáče. Z počátku zlobila, je to tvrdohlaví klisna, ale postupně se ji podařilo zpacifikovat, aby dělala co po ní chceme. Nějak jsme ale nemohli najít cestu do překážek, tak chodila dlouhé roviny a získala jedno vítězství. Letos už ji čekají jen překážky. Kvalitu sice ještě tolik neukázala, ale předvedla, že je dostatečně vytrvalá," předestírá plány s Karlíkovou vlastní odchovankyní trenér. "Myslím, že umí, ale musí se to všechno nějak sejít a klapnout," uzavírá.

Nejstarším koněm ve stáji je devítiletý valach Turion (Roulette), který byl loni ve Wroclawi třikrát za peníze včetně čtvrtého místa v ve vrcholu tamní sezóny Wielke Wroclawske. "Každý rok běhá velké, těžké dostihy ve Wroclawi, letos bychom s ním ale rádi zkusili přejít na Pardubice a na delší tratě. Skokan je to vynikající, kdyby mu to v Pardubicích nešlo, vrátí se do Wroclawi."

Galera Turion3
 Galéra  Turion


Co se týká jezdeckého obsazení, nepředpokládá trenér oproti loňsku žádné velké změny. "Rád bych opět spolupracoval s Honzou Odložilem, Jakubem Kocmanem a Marcelem Novákem. Věřím, že když nebudou mít jiné závazky, na naše koně si rádi sednou," uzavírá trenér předsezónní rozhovor. 
'
Miloslav Vlček
foto Hana Vytopilová a archiv Pavla Polese
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net