Kobzarev KonstantinBilance prvních dvou sezón v roli trenéra je pro Konstantina Kobzareva výborná. Jeho svěřenci získali během nich 11 vítězství ze 78 startů, přičemž osm těchto triumfů se odehrálo v dostizích nejvyšší kategorie. Přesto za tou loňskou, která přinesla 3 vítězství (všechna jedničková) z 50 startů, se trenér neohlíží s plnou spokojeností a byl by rád, kdyby mu ta letošní vyšla lépe. Ve své stáji v Krabčicích na ni připravuje deset koní, z velké části reprezentantů barev stáje The Sons of Sharpour pana Josefa Sallera mladšího.


Nejnovější posilou týmu je v Irsku na zářijové dražbě ročků za 4.000 € zakoupená ryzka s navrženým jménem True Beauty Story po výborném Decorated Knight (Galileo) z nestartovavší Feryyal (Raven's Pass). "Docela pěkná a dobře se pohybuje. Ač je narostlá a mohutná, možná by mohla jako dvouletá vyběhnout," míní o své nejmladší svěřenkyni trenér. 

Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 10
Odešli po sezóně: Aaron
Přihlášky do klasických dostihů: Princess Churchill (JCK, Derby, Oaks, St. Leger)
Stájový personál:
 Anastasia Kobzareva, Barbora Keraghel


Klasický ročník je zastoupen třemi koňmi, z nichž dva už se na dráze ukázali, zatímco třetí na svoji dostihovou premiéru teprve čeká. Oním čekatelem je hnědák Adal Hit (Postponed), zakoupený, stejně jako výše zmíněná ryzka, na Tattersalls Ireland September Yearling Sale, jen o rok dříve. Ač ke Konstantinu Kobzarevovi přišel už jako roček, mnoho o něm trenér říct nemůže. "Byl velký, narostlý a pozdní, tak si ho po obsednutí vzala majitelka domů do výběhu a vrátil se k nám až na podzim," vysvětluje trenér. "Dlouho nepracoval, tak čekáme, co z něj vyroste."


TrueBeautyStory Bounty
True Beauty Story  Bounty


Tuzemský rodák Bounty (Tullamore) z vlastního chovu Josefa Sallera mladšího loni vyběhl jednou na počátku listopadu, kdy v Chuchli doběhl čtvrtý v závěrečném dostihu Fitmin Cupu. "S ním je to podobné, je také pozdní, narodil se až v červnu," říká o něm trenér. "Nenápadný, menší, ale snaživý, šikovný, dříč, u něhož nevím, jestli bude hvězdou, ale užitečný kůň by to mohl být," doplňuje.

Předloni za 15.000 gns zakoupená Princess Churchill (Churchill) je dcerou kanadské Gr.3 vítězky Madly Truly (Malibu Moon) a majitel ji přihlásil hned do čtyř klasických dostihů. Loni mnoho nepředvedla, nicméně ze tří startů dva absolvovala v nejlepší společnosti. "Myslel jsem, že bude ranější," komentuje její loňské výsledky trenér. "Přihlásili jsme ji sice i do jarní klasiky, ale nevím, jestli to na ni nebude moc brzo. V každém případě věřím, že je to dobrá kobyla, která by se mohla někam dostat."

Princess Churchill2
Klasická naděje Princess Churchill

Výborně má trenér nazbrojeno mezi staršími koňmi. Čtyřletý ryzák Hidden Colony (Sioux Nation), který loni obsadil mj. třetí místa ve Svatováclavské a Českomoravské ceně, by měl být jednou z opor stáje zvláště na kratších distancích. "Loni to s ním bylo nahoru a dolů, ale myslím, že to bude letos dobrý sprinter a věřím mu. Loni nebyl ještě úplně zralý, teď čekám, že by mohl být o dírku či dvě lepší než v minulé sezóně," doufá.

Stejně stará Ballantines (Footstepsinthesand) má na svém kontě třetí místa z Memoriálu Rudolfa Deyla či dostihu v Lipsku a čtvrté z Jarní ceny klisen, zůstala však nezvítězivší. "Taková poctivá klisna, potřebuje ale měkko," hodnotí ji trenér. "Začne v Česku a pak uvidíme, rádi bychom s ní do zahraničí, kde bychom letos chtěli startovat častěji než loni." Podle trenéra připadají v úvahu především starty na menších německých drahách.  

Mezi loňskými klasiky se neztratil ani Norton (Tai Chi), který získal páté místo v Saint Leger a ještě o příčku výš skončil ve Velké ceně českého turfu. "Stejně jako u Hidden Colony i u něj věřím, že se ještě zlepší. Když přišel, byl hodně chtivý, tak jestli se mi podaří víc ho zklidnit, mohl by z něj být ultravytrvalec. Je to každopádně kvalitní kůň a očekávám od něj hodně, ale má svou hlavu."

Norton

Kolekci čtyřletých uzavírá druhá z Oaks To Ten Meters (Seahenge). I u ní trenér čeká, že by mohla jít ještě nahoru. "Otázkou je distance. Zkusili jsme s ní Cenu prezidenta, to už na ní asi bylo moc, i když loni byl dostih opravdu hodně kvalitně obsazen," uvažuje trenér.

Na závěr si nechal své dvě největší esa - pětiletého Caucasiana (Holy Roman Emperor) a o tři roky staršího Politicum (Lethal Force), patřícím k nejužší tuzemské špičce. "Oba začnou v Česku, Politicum asi stejně jako loni v Memoriálu Jaroslava Maška, u Caucasiana ještě nevím, možná by ho šel také, uvidíme" plánuje trenér. "Oba pracují jak mají, s Politicem jsme loni několkrát doplatili na průběh dostihu, snad letos to bude lepší," doufá trenér.

Ve stáji nemá stálého žokeje, a tak bude jako loni nejvíce spoléhat na služby Jiřího Palíka, Adama Floriana a Petra Foreta. "Na pevno s nikým domluven nejsem, jsme menší stáj, ale nějak to fungovalo, tak doufám, že bude zase. A že sezóna bude lepší než loňská, i když konkurence bude zase těžší tím, jak všichni kolem nakupují," uzavírá Kobzarev předsezónní rozhovor.  

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net