Demo Michal azPřed rokem vstoupil mezi tuzemské trenéry, a pokud by se český šampionát držel obvyklých standardů a počítal se podle vydělaných peněz místo podle počtu vítězství, patřila by mu v první sezóně lichotivá 15. příčka, které dosáhl s pouhými sedmi startujícími koňmi. Jedničkou jeho tréninkové centrály byl vítěz Zlatého poháru Rex of Thunder (Night Of Thunder), který se velmi slibně představil i na francouzské blacktype scéně, a výborně si vedla i Shining Sky (Pedro The Great), která bodovala hned ve čtyřech klasických dostizích včetně Českého derby, v němž skončila na pátém místě. 


Do nové sezóny vstoupí slušovický trenér s 12 koňmi včetně trojice dvouletých. Z nich se zatím nejvíc trenérovi líbí na říjnové dražbě ročků v Deauville za 6.000 € zakoupená Polly (Galiway), vnučka vítězky Nassau Stakes (Gr.1) Zahrat Dubai (Unfuwain). "Je to pěkná, narostlá klisna většího rámce, takže spíš se ukáže až v druhé polovině sezóny, ale pracuje, dobře spolupracuje a moc se mi líbí. Viděl bych ji spíš na delší tratě," předpokládá trenér. 

Tuzemský chov reprezentuje Prince Tcheque (Chardonney Tcheque - Pyšná Princezna, Beccari), polobratr Demovy tříleté svěřenkyně Princess Valentine (Egerton). "Sestra se povedla, tak uvidíme, jestli se bude dařit i jemu," říká trenér o odchovanci Bedřicha Staňky, který bude hájit barvy jeho stáje Staňka Uherčice. "Vypadá ranější než Princess Valentine, tak se s nim budeme snažit vyběhnout co nejdříve a orientovat se na dostihy Fitmin Cupu, kde jsou zajímavé prémie," plánuje trenér s hřebcem, který je podle jeho slov sice menší, ale pěkně stavěný.

Tréninkové středisko: Slušovice
Počet koní: 12
Přihlášky do klasických dostihů: Cheeky Boy (VJC, Derby, St. Leger), Princess Valentine (Oaks, St. Leger)
Odešli po sezóně: Leon (neběhal), Tony Boy (uhynul)
Stájový personál: asistent trenéra Petr Vízdal, Jakub Pavlíček, Klára Vajdáková, Jaroslav Majrich
První jezdec stáje: Michal Demo   


Kolekci dvouletků uzavírá Tommy Boy (Intello), který do Slušovic přišel ze stejné dražby jako Polly, byl však násobně dražší - stál 30.000 €. Syn vítěze francouzského derby by podle trenérových představ také mohl vyběhnout poměrně brzo. "Je spíš menší, původ má ranější, tak doufám, že s ním vyběhneme co nejdřív," plánuje. "V práci je to trochu rošťák, ale pracujeme jen dva týdny co rozmrzlo, tak toho zatím o dvouletých moc nevím." 

TommyBoy
Dvouletý Tommy Boy na snímku před dražbou

Tříletý ročník je zastoupen dvěma koňmi, oba najdeme na přihláškách do klasických dostihů. Do všech dostihů trojkoruny trenér přihlásil hnědáka stáje Drag Consulting Cheeky Boye (Holy Roman Emperor), který loni absolvoval jeden start, jímž však klasické ambice ani nenaznačil. "Trochu nás zklamal, v práci vypadal dost dobře a proto jsme ho na debut nahlásili do dostihu II. kategorie. Dokonce jsme s ním chtěli do Francie, ale tam nám jej nevzali. Jak absolvoval dostih byl pro nás šok, naprosto bez zájmu a mimo koně. Doufám, že se dal dohromady a ukáže, co si o něm myslím už od loňského května, tedy že je to fakt dobrý kůň."

Výše zmíněná Princess Valentine (Egerton - Pyšná Princezna, Beccari) zakončila loňskou sezónu vítězstvím ve Slušovicích a nyní je hlášená do Oaks s St. Leger. "Pedigree má vytrvalé," vysvětluje trenér. "Je to šikovná kobyla, napoprvé to neklaplo, napodruhé vyhrála. Měla by být do dálky, spíš pozdnější, tak se budeme soustředit na delší dostihy a uvidíme, kam se vyšplhá."  

Kolekci starších vévodí Rex of Thunder

Zbytek stáje tvoří starší koně. Pětiletá Bohemian Rapsody (New Bay) loni jednou vyhrála a dvakrát se umístila, pokaždé ve Slušovicích a i tam budou budou primárně směřovat její kroky i letos. "Je to šikovná trojková kobyla, spíše na menší dráhy jako Slušovice či Bratislava," potvrzuje trenér. "Myslím, že bude opět dělat radost."

Po roční pauze se na dráhu vrací pětiletý Likeawind (Highland Reel). "Teď začal pracovat, zmohutněl, doufám, že se někam dostane," říká trenér o valachovi, který dosud absolvoval jen čtyři starty.

V polovině sezóny přišla do Slušovic od trenéra Koplíka čtyřletá Little Larose (Postponed). Zatím toho moc nepředvedla a trenér s ní počítá hlavně na menší dráhy ve Slušovicích, Bratislavě či Brně, hlavně delší dostihy, možná i bumpery. Stejné dráhy by měly být i cílem stejně starého Partner in Crime (Kessaar) stáje TVD, který Demův trenérský úsek posílil v prosinci. Ač už získal řadu umístění a má vyděláno přes 100 tisíc, zatím je nezvítězivší. "Doufám, že letos už si vyhraje," přeje si trenér. 

Nepřehlédněte: Začala dražba v Deauville. První den nakupovali Hana Juránková a Jaroslav Myška

Veteránem v Demově týmu je osmiletý Uran (Reliable Man), který loni neběhal a předloni vyběhl jen jednou. "Je to dědek, ale pořád veselý, tak proč by neběhal. Uvidíme, co mu zdravotní stav dovolí, majitel říkal něco o překážkách, tak asi budeme v sezóně průběžně probírat co s ním."

Na závěr si trenér nechal obě jedničkové hvězdy - Shining Sky (Pedro The Great) a Rex of Thundera (Night Of Thunder). Společné však nemají jen loňské úspěchy v dostizích nejvyšší kategorie, ale zřejmě i budoucnost. Ta má u obou koní stejný cíl - Francii. "Shining Sky je francouzského původu, takže to s ní zkusíme tak. Tady by se měla jen rozběhnout a pak bude běhat tam, kde se ve Francii vejde. U ní je výhoda, že vyhrála jen jako dvouletá, vybírat jí budeme dostihy pro klisny. Snad se tam chytne," doufá trenér.

To Rex of Thunder se už ve Francii představil, dokonce v blacktype dostizích, a zanechal velmi solidní dojem. v Gr.3 Prix Gontaut-Biron v Deauville skončil pátý a stejné umístění získal i v listed dostihu v Nancy. "Myslím, že na blacktype umístění má, tak proč to dál nezkoušet," předestírá plány se svým nejúspěšnějším svěřencem trenér. "Chtěli bychom s ním, pokud počasí, zdravotní stav a forma dovolí, vyběhnout co nejdřív s tím, že se rozeběhne tady, a pak zamíří do Francie," dodává. 

RexofThunder5
Rex of Thunder

Trenér nadále zůstává stájovou jedničkou, na nižší váhy počítá s Tomášem Romanem či Michalem Hroudou. "A snad se do sedla vrátí Honza Verner," doufá trenér, který před svou druhou trenérskou sezónou má dobré vyhlídky na další úspěchy.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles        
 Konstantin Kobzarev    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net