Demele GaspariniVe stáji měl loni jen pět dostihových koní, s jedinou výjimkou to navíc byli koně tuzemského chovu. Přesto jeho svěřenci získali osm umístění v dostizích nejvyšší kategorie a dva se dokonce dostali mezi tři finalisty boje o titul Nejlepší kůň českého chovu. Oba jsou potomky aktuálně asi nejúspěšnější matky v tuzemském chovu klisny Galantery (Tobougg) a jejich jména ani představovat nemusíme. Ke Gasparinimu (Eagle Top) a Garmoně (Egerton) navíc předloni na podzim k nim přibyla tehdy roční Gordana (Pouvoir Absolu), kterou nyní čeká klasická sezóna. Udeří blesk i po třetí v řadě?    


Do všech tří vytrvaleckých klasických dostihů hlášená Gordana je nejmladším koněm v Demeleho stáji a jediným zástupcem tříletého ročníku. Další odchovankyně Petra Karlíka, která běhá v barvách chovatelovi stáje TIPPLER Group s.r.o., loni absolvovala dva starty bez umístění. "Měla trochu problémy s psychikou a kvůli tomu špatně dýchala, ale druhý start už byl lepší a věřím, že už to bude v pořádku," doufá trenér. "Půjdeme s ní stejnou cestou jako s Gasparinim a Garmonou a snad to klapne," dodává.

Tréninkové středisko: Slušovice (www.jandemele.com)
Počet koní: 5
Odešli po sezóně: nikdo
Přihlášky do klasických dostihů: Gordana (Derby, Oaks, St. Leger)
Stájový personál: Zuzana Krčmářová, Zdeněk Bořutík, vypomáhají Aneta Vágnerová, Aneta Hargašová, Dominika Plšková, Veronika Klimešová, Lucie Polaštíková, fotografka Romana Nevěřilová, Vlastimil Polách, Hana Šimíčková a Natálie Demelová.


Trenér by se určitě nezlobil, kdyby šla ve šlépějích své o rok starší polosestry Garmony (Egerton), která byla loni za peníze ve třech klasických dostizích. "Majitele, mě i všechny ve stáji strašně potěšila. Dokázala, že patří ke špičce," hodnotí loňské výsledky trenér, který si však uvědomuje, že třídové tříleté klisny to mají o rok později, při absenci uceleného programu dostihů pro klisny, velmi těžké. "Výhodou je, že navzdory loňským úspěchům je stále nezvítězivší, a tak by mohla do nějakého maiden dostihu," uvažuje trenér, který pro ni bude vybírat dostihy v zahraničí. "Tady se pro ni budou hledat dostihy těžko, ale uvidíme, až vyjdou propozice."

Fitmin banner treneri2

Radost loni udělala i šestiletá Lorelly (Pouvoir Absolu) stáje Latén, která získala své první vítězství, k němuž přidala tři druhá místa a jedno třetí. "Majitelé byli spokojení a to je hlavní," říká trenér o dceři klisny Lorellai (Look Honey), která sice dala vítěze Slovenského derby Love Me (Egerton), ale dosud žádný jiný potomek nezvítězil.  

Na vítězství zatím čeká její vrstevník Golden Warrior (Sleeping Indian). "Teď dostal dva měsíce odpočinek u majitelky paní Svobodové, nyní začne pracovat. Uděláme všechno proto, aby si už zvítězil, loni získal pět umístění," plánuje trenér.

Prohlídku slušovické stáje končíme u její největší hvězdy - Koně roku 2022 Gaspariniho (Eagle Top). Vítěz tří klasických dostihů v sezóně 2022 sice loni žádné vítězství nepřidal, ale získal řadu velmi cenných umístění. "Jsem moc rád, že potvrdil třídu, byť forma už nebyla taková jako o rok dřív. Mrzí mě, že při startech v zahraničí měl trochu smůlu, ale na to se nehraje. Získal tři druhá místa v jedničkách a žádná ostuda nebylo ani třetí místo ve Velké ceně Slovenska," hodnotí trenér hřebcovy loňské výsledky. Jeho letošní program by měl být podobný loňskému. "Opět delší dostihy v Čechách a na Slovensku a zase zkusíme vyjet i někam ven," plánuje trenér. "Je zdravý, v pořádku, odpočinul si, a věřím, že když budeme mít štěstí, mohl by uspět i v blacktype dostihu. To by, myslím, potěšilo nejen nás a pana Karlíka, ale snad každého českého turfmana," říká trenér s hlubokým přesvědčením. 

Gasparini GoldenWarrior
Rychlá práce Gaspariniho s Golden Warriorem

S pěti dostihovými koňmi si trenér nedělá velkou starost, že by na ně nesehnal jezdce. "Na Gasparinim zůstane Jiří Palík, Garmonu bych rád, aby jezdila Martina Havelková a rád bych i nadále spolupracoval s Jiřinou Andrésovou," plánuje trenér. Tréninkové podmínky byly podle něj letos dobré ("zmrzlo jen na chvíli"), a tak už pomalu vyhlíží propozice, aby předběžné plány dostaly konkrétnější podobu a zjistil, zda i další potomek Galantery ukáže vysokou třídu a postaví se po bok svým starším slavnějším sourozencům.

Miloslav Vlček
foto Romana Nevěřilová


 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles        
 Konstantin Kobzarev  Michal Demo  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net