Poles pavel2Především překážkám se věnující stáj trenéra Pavla Polese, který své svěřence připravuje v Olešnici v Olomouckém kraji, má za sebou poměrně úspěšnou sezónu. Jeho svěřencům se loni podařilo z 39 startů získat 5 vítězství a 20 umístění, přičemž naplno bodovali nejen v Česku, ale také v Polsku a Itálii. Nejčastěji byli k vidění v polské Wroclawi, kde krásným triumfem bělouše Go Canada (Alhebayeb) zakončili loňskou sezónu. Do nové sezóny vstoupí s osmi plnokrevníky, které i letos budeme vídat v drtivé většině nad překážkami. 


To potvrtzuje i věkové složení stáje, v níž zcela chybí mladí koně. Poslední dva roky vstupoval Pavel Poles do sezóny vždy s jedním dvouletkem, letos nemá ani jednoho a dokonce ani žádného tříletého koně. Loni dvouletá Garmona (Egerton - Galantery, Tobougg) z chovu Petra Karlíka a jeho stáje TIPPLER Group s.r.o. přešla na konci sezóny do stáje Jana Demeleho, a to na doporučení samotného Polese. "Majitel s ní chtěl původně skákat, ale po úspěších jejího polobratra Gaspariniho jsem mu navrhl, ať ji raději dá k Honzovi a zkusí roviny." Opačnou cestou se pak vydala její nyní už sedmiletá polosestra Galéra (Age of Jape), která má na svém kontě jedno rovinové vítězství a nyní už je připravována na překážkovou kariéru. "Je trochu svéhlavá, brání se tomu, co po ní chceme, ale netlačíme na ni a pomalu se poddává. Až pochopí, co se po ní chce, bude to dobré a kdyby to nešlo, jsme domluveni, že by ukončila kariéru," vysvětluje trenér.   

Tréninkové středisko: Olešnice
Počet koní: 8
Odešli z tréninku po sezóně: Tellur, King Artur, Garmona
Stájový personál: Michaela Janků, Jarmila Sedláková


Krev vítěze trojkoruny, nedávno uhynulého Age of Japa (Jape), reprezentuje i čtyřletá Galánečka (z Gold Star, Ray of Light) Hřebčína Vlachovice, která z dosavadních pěti rovinových startů získala jedno páté místo. "Je u nás od víkendu, začínala poměrně pozdě a majitel se rozhodl s ní zkusit překážky. Jsem s ní zatím spokojen, je to pohodový kůň. skáče perfektně, tak uvidíme, kam až se dostane."

Zatím jen jediný start má na svém kontě čtyřletý Sasiro (Eagle Top - Sasira, Belenus) stáje EŽ Praha a.s. "Loňský start nám ukázal, že utíkat umí," komentuje valachovo třetí místo v pardubickém bumperu trenér, "Bohužel se pak v boxe zranil, léčili jsme ho a víc startů nestihl. V tréninku se jeví velmi dobře, zaskákán je už od tří let, skáče dobře a myslím, že by to mohl být hodně dobrý kůň."  

Napajedelská odchovankyně Severanka (Amico Fritz - Sweet Answer, Peintre Celebre) stáje EŽ Praha, kterou si trenér vybral i díky dobrým zkušenostem s jejími polobratry Starbucksem (Tiger Cafe) a Sophistem (The Bogberry), loni v polovině sezóny přešla do překážkového provozu a ze tří startů v proutěnkách získala dvě umístění. "Museli jsme na ni dlouho čekat, ale doufám, že už dozraje. V tréninku chodí dobře a je to výborná skokanka."

Malý koník s velkým srdcem, tak popisuje trenér Poles jednu z opor své stáje, šestiletého valacha stáje EŽ Praha a.s. bělouše Go Canada (Alhebayeb), který předloni získal své první překážkové vítězství ve Wroclawi a loni tam zakončil sezónu opět vítězně. "Vyhrál loni jednou, ale mohlo to být i vícekrát," je přesvědčen trenér, jehož svěřenec získal ve Wroclawi také dvě druhá místa a na českých drahách dvakrát skončil třetí. Z 6 startů tak získal 1 vítězství a 4 umístění. "Dělá jen radost," konstatuje.

GoCanada3
Go Canada s Janem Odložilem vítězí ve Wroclawi 

Radost přináší i šestiletý valach stáje H.R.C. Moravia Sophist (The Bogberry - Sweet Answer, Peintre Celebre), jen ta největší mu loni unikla - z pěti startů získal čtyři umístění, ale vítězství z roku 2021 nezopakoval. Neuspěl jen v závěrečném startu ve Slušovicích, to však trenér přikládá nezkušenosti s tamní drahou. "Ve Slušovicích mu to nešlo tak jako ve Wroclawi, myslím, že to bylo proto, že tu dráhu nezná. Jde mu to ve Wroclawi, tak asi zůstaneme už tam, kde to dobře zná. Je to moc dobrý, poctivý kůň, se kterým nejsou žádné problémy," dodává.

Že i v devíti letech může kůň prožít svou nejúspěšnější sezónu ukázal loni Letegerto (Egerton - Letní Bouře, House Rules). Hnědák stáje TIPPLER Group s.r.o. stravil celou loňskou sezónu na slušovické dráze, kde získal dvě vítězství a dvě umístění. "Je to matador, dobrý skokan, kterému sedí menší závodiště. Umí utíkat, ale když se mu nechce, tak tomu moc nedá," popisuje jej trenér. "Rozumí si s Marcelem Novákem, tak bych rád, kdyby se jim zase podařilo spolu něco vyhrát."

Prohlídku stáje zakončíme u osmiletého 
Turiona (Roulette), třetího zástupce "Gaspariniho" barev v Polesově stáji. "Patří k těm lepším ve stáji a s majitelem s ním počítáme do větších dostihů ve Wroclawi. Loni jsme s ním zkusili Pardubice, ale bylo to pro něj krátké, tak se vrátí na pětikilometrové tratě v Polsku. Psychické problémy se nám podařilo odbourat a doufám, že půjde ještě nahoru," končí prohlídku trenér. 

severanka5 Turion2
Severanka  Turion 


Ohledně žokejů nadále počítá se spoluprací s Janem Odložilem a Marcelem Novákem či Jakubem Kocmanem, byť si je vědom stále rostoucího přetlaku poptávky nad nabídkou tuzemských překážkových jezdců. "Je to boj, ale na dobré koně, které nabízíme, si jezdci rádi sednou," uzavírá trenér naše předsezónní povídání.

Miloslav Vlček
foto Hana Vytopilová
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net