Sedmému ročníku Klasifikace, která po sezóně 2016 nahradila dřívější Generální handicap, vévodí sprinterská hvězda stáje MUDr. Evy Nieslanikové Ponntos (Power). Za své loňské vítězství v Gr.3 Prix de Saint-Georges mu čeští handicapeři udělili rating 109 liber, odpovídající 94,5 kilogramu. Rating svěřence trenéra Miroslava Nieslanika je o 2 libry vyšší, než jaký dostal vládce Klasifikace 2021 Partenit (Invincible Spirit). Na premianta z let 2019 a 2020 Nagano Golda (Sixties Icon) ale ztrácí 6 respektive 9 liber.


"Výkon, který by mu stačil na první příčku, podal Ponntos ještě v dalších třech startech. Konkrétně při tabulových umístěních v grupových dostizích v Goodwoodu a Chantilly i při sedmé příčce v Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1)," uvádí handicapeři na stránkách Jockey Clubu.

Klasifikace 2022 - rovinové dostihy

Druhým nejlépe hodnoceným koněm je Aigle Vaillant (Wings of Eagles) za čtvrté místo v listed Prix le Fabuleux, za které reprezentant Lokotransu získal rating 98 liber a které mu stačilo na prvenství mezi tříletými koňmi. O dvě libry níž je hodnocen další úspěšný tříletek Westminster Night (Morandi), který překvapivě vysokou známku získal za druhé místo v Classe 2 Prix de Lieutenant v březnu v Chantilly. S 95 librami okupuje čtvrté místo Memento Mori (Fast Company), jehož s 93 librami následují Deputy Ruler (Frankel) a premiant roku 2021 Partenit (Invincible Spirit). Drtivou většinu nejlepších výkonů podali podle handicaperů čeští koně v zahraničí. Celkem známku odpovídající 75 kg českého handicapu překonalo 91 koní.

"Ponntos je samozřejmě nejvýše hodnoceným sprinterem. V dalších distančních kategoriích jsou nejvýše hodnoceni koně, kteří sice loni na status black-type nedosáhli, ale mnoho na něj neztráceli. Pátá místa v dostizích kategorie Listed shodně obsadili mílař Aigle Vaillant, vytrvalec Deputy Ruler i supervytrvalec Popinjay. Středotraťařům vévodící Partenit sice skončil v Listed osmý, ale ani on na své přemožitele mnoho nescházel," vysvětlují handicapeři.

Relativně nízko jsou hodnoceni tuzemští klasičtí vítězové. Zamico (Amico Fritz) získal rating 83, Gasparini (Eagle Top) 81, Queen of Beaufay (Zarak) 79 a Vignetta (Pouvoir Absolu) 71. 
 
Devil in Pink na čele dvouletých

Nejmladšímu ročníku vévodí podle očekávání Devil in Pink (Footstepsinthesand) z lotu Luboše Urbánka, který připravuje i nejlépe hodnoceného tříletka Aigle Vaillanta. Za hřebcem oceněným ratingem 81, následuje se ztrátou 3 liber Chervona Kalyna (Caravaggio) trenéra Luky, která však byla krátce po svém francouzském vítězství prodána.
Klasifikace 2022 - dvouletí

Překážkovým koním opět vévodí L'Estran

Stejně jako v roce 2021 byl i nyní nejlépe hodnoceným překážkovým koněm vítěz Gran Premia L'Estran (Linda's Lad) Scuderie Aichner, připravovaný Josefem Váňou mladším. Druhý, s půlkilogramovou ztrátou, je vítěz Velké pardubické Mr Spex (Tai Chi), nicméně sami handicapeři přiznávají, že srovnávat jednotlivé výkony je složité. "Klasifikace je prioritně záležitostí rovinových dostihů, když pomáhá zařadit výkony nejlepších českých koní do mezinárodního kontextu. Překážkové dostihy jsou oproti rovinám záležitostí pouze několika států, přičemž překážkový provoz každého z nich je specifický. Mezinárodní srovnání je tedy o poznání složitější," uvádějí.
Klasifikace 2022 - překážky    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net