Urbanek LubosTřetí sezóna v tréninkovém středisku Újezd přinesla trenéru Urbánkovi a zástupcům stáje Lokotrans pana Jalového třináct prvenství. Největší success se odehrál v polovině července v Bratislavě, kde Mon Cheri zvítězil ve Slovenském derby, což znamenalo v trenérově nedlouhé kariéře druhý úspěch v klasickém dostihu. Z dalších loňských úspěchů vypíchněme alespoň další slovenský mílařský šampionský titul Ideal Approache i velké vítězství Sir Suna. Pro letošní rok má trenér stáj nabitou více velkými jmény pro roviny i pro překážky, a tak nepřekvapuje záměr zvýšení počtu startů v cizině. Luboš Urbánek také věří, že se některý z jeho svěřenců prosadí v klasickém ročníku.



Tréninkové středisko: Újezd u Boskovic
Počet koní: 30
Odešli po sezóně: Wicker Stone, Santa Padrona (do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: Avant Tout, Tarique, Top Gun, Barney Bash, Bell Elysees, Kiba
Stájový personál: Josef Sovka, Tereza Kučerová, Marek Kovář, Ivan Siegl, Alžběta Marášková, Veronika Řezáčová, na práce bude dojíždět od března Jiří Palík, Michal Lisek (manažer stáje), vypomáhají Alice Nováková, Mirek Pivoda, Anna a Marie Hubinkovy, Lucie Graciasová, Markéta Bránská, Roman Hudec
První jezdec: Dohoda s Janem Faltejskem pro zahraniční překážkové dostihy, pro tuzemské dostihy s Josefem Bartošem a Andrewem Glassonburym, šanci též dostane Veronika Řezáčová. Na roviny je dohoda s Davidem Liškou a trenér by rád posazoval jezdce, se kterými dosud spolupracoval.


Koní nejmladšího dostihového ročníku je tentokrát ve středisku u Boskovic méně než před rokem a převahu mezi nimi mají klisny. „Všichni naši dvouletí jsou obsedlí a bez problémů pracují. Stále rostou, ale byl bych rád, kdyby všichni získali už letos dostihovou zkušenost dvěma starty,“ říká na úvod trenér Urbánek.

Dva z juniorů byli zakoupeni na srpnové aukci ročků v Baden – Badenu. Velmi zajímavý je za 34.000 euro pořízený bělouš Open Cheque (Samum – Dramraire Mist, Darshaan), který je pravým bratrem třetího z Německého derby v sezóně 2014, Open Your Heart. Ryzka Eternity je zase dcerou Sir Sunova otce Power a její matka Edmee (Green Tune) zatím v chovu dala Emerity (Areion), dvakrát umístěnou na čtvrtém místě v německých Listed pro klisny. „Eternity se ukazuje jako raná, ostatně její sestra vyhrála větší německý dostih pro dvouleté. Eternity je sice trochu přísnější, ale vypadá dobře a dobře pracuje. Na Open Cheque musíme opatrně, je narozený až v květnu.“ Třetím juniorem je z Napajedel pronajatá La Beauté (Egerton – Lailah, Relaxed Gesture). Její matka totiž před časem reprezentovala na dostihové dráze  barvy stáje Lokotrans. ,,La Beauté od příchodu k nám hodně vyrostla a pěkně cválá.“

Téměř třetina všech svěřenců Luboše Urbánka je v klasickém věku a loni nikdo z nich nepatřil do špičky ročníku. „Osm koní ročníku 2016 bylo loni hodně dětských, povedlo se nám nakoupit pozdnější koně. Jako dvouletí nenaplnili moje očekávání. Doufám, že nám udělají radost jako tříletí nebo čtyřletí. Pokud by se některý z hřebců na rovině dobře neukázal, může přejít v průběhu sezóny na překážky.“ Jediným koněm v sestavě, kterého čekají už letos zcela jistě překážky, je Lucky Michal (Evasive-Lips On Skin, Authorized).  „Ve dvou letech mohl běhat, ale hlava mu to ještě nebrala. Je to takový kolos a je chtivější. Skáče dobře, a až si o to takzvaně řekne, půjde rovnou do překážkových dostihů.“

Urbanek Eternity Urbanek Kiba
Etermity Kiba


Nejvíce toho loni v dostizích dvouletých dokázala Al Bustanova polosestra Avant Tout (Rajsaman). „Klisna od dvou let moc nenarostla. Je přihlášená do obou klasik pro klisny a uvidíme, na co bude mít třídu. Skákat asi v budoucnu nebude, už na ni máme zájemce do chovu.“ Bělka bude reprezentovat novou stáj MS Racing. „Za ni letos budou startovat všichni čtyři bělouši, které mám v tréninku. Je to stáj manželky a dcery pana Jalového,“ upřesňuje trenér Urbánek. Dobrý vzor má zatím nestartující Barney Bash (Soldier Hollow – Batya,Whipper) ve svém o rok starším polobratrovi Barabashovi (Intense Focus), bronzovém v St. Legeru i Ceně přezidenta. „To je hodně pozdní, pěkný kůň. Hýbe se lépe než Barabash, takže doufám, že bude časem ještě o kousek lepší než on, ale zatím je to takové děcko. Začneme s ním v dostizích odspoda, a pokud by nevyšlo České derby, tak doufám, že ho dostaneme na start Saint Legeru.“

Třikrát se loni poměřil se soupeři Bell Elysees (Champs Elysees), ale ani jednou nebyl v cíli mezi pěti nejlepšími. „V práci nám něco ukazoval, proto šel také Cenu zimního favorita, ale v dostihu mě zklamal. Je to silný kůň a v tréninku jsem s ním spokojený. Je přihlášený do derby a Saint Legeru.“ Debut čeká polosestru loňské špičkové tříleté klisny Kihnu (Campanologist), Kibu (Rajsaman – Kigoma, Daylami). „Kiba je oproti Kihnu mohutnější a silnější, a lépe cválá. Doufám, že svou sestru na dráze předčí. Líbí se mi hodně, je to typický vytrvalec.“  Klisna byla přihlášena do Oaks a Saint Leger.

Naproti tomu loni čtyřikrát startující Tarique (Linngari) se jeví spíše jako mílař a byl proto přihlášený do Velké jarní ceny. „Podle matky měl být raný, ale v dostizích se mu moc nechtělo, je to takový hajzlík. Například po dostihu v Drážďanech ani nebyl zafouklý, vůbec se nesnažil,“  vysvětluje trenér. „Ale líbí se mi a v tréninku s námi spolupracuje dobře, takže věřím, že s ním letos bude lepší pořízení. Na jaře začne odspoda.“ Debut čeká bělku That´s My Girl (Jukebox Jury – Thunderstruck, Silvano). „Chtěl jsem moc potomka plemeníka Jukebox Jury. Je to menší klisna, a nemusela by být marná.“ Ze stejné aukce v Baden - Badenu byl před půldruhým rokem získán také už nyní dvakrát startující Top Gun (Rio de la Plata) přihlášený do Velké jarní ceny. „Top Gun je velký a silný, takový koňský kulturista. Při prvním běhání v Mostě se Jirkovi Palíkovi líbil, že bojoval, ale ve druhém startu v Bratislavě to nebylo ono. Vytrvalý asi nebude.“  

Devátým koněm v zajímavé kolekci tříletých je nová posila stáje, Military Respect (Wootton Bassett - Magic Sopran, High Chaparral). „To je jemnější koník, vypadá trochu jako klisna. Je hodně charakterní a pěkně se hýbe. Do práce se zapojil dobře. Budeme ho dohlašovat do jarního klasického dostihu a derby. Pokud by se dva z našich dalších tříletých hřebců ukázali pro start ve Velké jarní ceně, šel by Military Respect asi do slovenské klasiky. Přišel k nám se známkou o půl kilogramu nižší než Mon Cheri a věřím v jeho zlepšení.“ Dodejme, že Military Respect startoval loni ve Francii pětkrát a ve třech dostizích byl v cíli na druhém místě, včetně posledního dostihu na 1900 metrů v polovině prosince v Deauville, po kterém byl panem Karlem Jalovým zakoupený.

Velmi kvalitní sestava je v tréninkovém středisku Újezd k vidění mezi čtyřletými a staršími koňmi. Nováčkem v ní je čtyřletý Balleroy (Le Havre – Heaven´s Command, Priolo) zakoupený koncem listopadu v Deauville. Jedná se o vítěze dostihu na 1900 metrů ve dvou letech a loni šestkrát umístěného na tabuli. Naposledy startoval tento bývalý svěřenec trenérky Brandt 20. listopadu, kdy v prodejce na 2400 metrů doběhl o necelou délku druhý. „Balleroy bude startovat za stáj Castor pana Petra Kupky. Je to vytrvalec a už je rovněž zaskákaný. Přijel s ratingem 32,5, přičemž dosáhl předtím také ratingu 37. V práci pěkně cválá a nejspíše využijeme toho, že má francouzský handicap a první start absolvuje ve Francii.“ 

Černý Barabash (Intense Focus) dělal svému týmu radost hlavně ve druhé polovině sezóny, kdy obsadil třetí místo v Saint Legeru (jako nejlepší z hřebců) a výborně si počínal i při měření sil se staršími koňmi v Ceně prezidenta, kde byl rovněž třetí. „I když tehdy 3200 metrů zvládnul dobře, přece jen už je asi na něho tato trať dlouhá,“ uvažuje trenér. „Budeme ho stavět do dostihů první a druhé kategorie spíše na větších závodištích, která by mu měla vzhledem k jeho cvalové akci více vyhovovat. Vytrvalců máme více a budeme jim muset hledat dostihy na více závodištích, aby neběhali proti sobě.“

Urbanek BarneyBash Urbanek RedPersian
Barney Bash Red Persian


Stabilní členkou špičky na kratších tratích se loni dokázala stát Berouyine (Bushranger). Při prvním startu zvítězila v dostihu třetí kategorie a od června už měřila síly jen s nejlepšími, kdy mj. získala druhou příčku v Ceně Mysa a třetí ve Svatováclavské. „Beruška“ je malá, ale poctivá kobylka. V tréninku vypadá dobře a asi začne startem v Gomba handicapu a pak se uvidí, co dál. Něco loni vyběhala, takže musí běhat s nejlepšími sprintery. Pan majitel si přeje letos jezdit také do Itálie, takže i tam bychom jí mohli najít nějaký dostih.“

Rovněž Facts And Figures (Galileo) dokázal potěšit hned při vstupu do loňské sezóny vítězstvím. A v nejlepší společnosti se zapsal umístěním v Ceně Jezdectví či Bratislavské míli. „Bělouš měl v sezóně výpadky, kvůli zdravotním potížím. Zdá se, že se je nyní podařilo díky MVDr. Víťovi Zatloukalovi potlačit. Třídu má a je pošetřený, tak doufám, že nám v sezóně udělá radost. Vyhovuje mu dráha v Bratislavě, tak bychom byli rádi, kdyby se nám tam vešel do dostihů druhé kategorie.“  Jak ještě trenér prozrazuje, bělouš má stájovou přezdívku „Šíša“. A pokud se řekne „Ježíšek“, je pravidelným čtenářům předsezónních rozhovorů jasné, že jde o Hello Hobby (Intense Focus), jehož největšími počiny v uplynulé sezóně bylo třetí místo v Ceně Jezdectví a čtvrté ve Svatováclavské ceně,  a rovněž v Mnichově při jeho posledním startu. „Ježíšek je pořád stejně akční,“ říká spokojeně trenér Urbánek. „Je mu osm let, tohle asi už bude jeho poslední sezóna. Loňský rok měl trochu horší než ty předešlé, ale potěšil mne startem na 1600 metrů v Mnichově. Budeme mu tedy prodlužovat distanc na 1400 až 1600 metrů. Rychlé dostihy mu už tolik nejdou a ani ho nebaví.“

Už podruhé byl oceněný titulem Nejlepší mílař na Slovensku Ideal Approach (Bushranger), loni vítězný v Bratislavské míli a Velké květnové ceně. „Kdyby bylo ve stáji deset takových koní, tak to by bylo ideální. Takového koně možná člověk potká jen jednou za život. Program by měl mít stejný jako loni, tedy dostihy od 1600 do 2000 metrů. Je to náš pan profesor, je zdravý a vitální.“Kihnu (Campanologist) vyhrála dva dostihy a umístila se v Oaks i ve Velké ceně českého turfu. „Kihnu nám dělala loni radost a doufám, že si udrží svou výkonnost. Je to subtilnější klisna, zůstane na rovinách.“

 Dalším zástupcem loňského klasického ročníku není nikdo jiný, než vítěz Slovenského derby Mon Cheri (Makfi). „V derby se nám bohužel zranil. Nebylo to sice nic vážného, ale nechtěli jsme nic riskovat a tak už pak nestartoval. Byl vykastrovaný, vše proběhlo v pořádku a pracuje dobře.Na dráhu by se měl Mon Cheri vrátit v červnu, a to buď na Turf Gala anebo ve Zlatém poháru při Českém derby.“ Předním tříletkem stáje Lokotrans byl loni také Oriental Glory (Soldier Hollow), kterému se nejvíce dařilo ve slovenském St. Legeru, kde skončil na třetím místě. „Oriental Glory pracoval loni rovnocenně s Mon Cherim, ale bohužel se potýkal s dýchacími problémy. Také byl přes zimu vykastrovaný a doufám, že s námi bude lépe spolupracovat a vše nám v nové sezóně vrátí. Budeme ho stavět na tratě 2000 až 2400 metrů.“

Další čtyřletek Red Persian (Haatef) posílil stáj Lokotrans až v průběhu sezóny, kdy stihl za středisko Újezd odběhnout ještě čtyři starty. Deset dní po třetím místě v Českomoravské ceně udělal svému týmu velkou radost vítězstvím v Mnichově pod vedením ž. Palíka. „Red Persian se po příchodu do naší stáje dával delší dobu dohromady, potřebovali jsme ho poznat a už víme, co potřebuje. V Mnichově vyhrál s rezervou a moc rádi bychom na to navázali.  Začne Gomba handicapem a pak bychom s ním chtěli vyrazit do zahraničí. Měl by na to mít třídu.“

Urbanek MilitaryRespect Urbanek Shent
Military Respect Shent


Z rovinových koní nám zbývá ještě velká osobnost, Sir Sun (Power), loni dvakrát vítězný a na domácí půdě nejhůře čtvrtý. Negativním výsledkem skončila jen jeho květnová účast v Listed v Longchamp. „Listed ve Francii jsme s ním běhali, protože jinak neměl moc co jiného. Více by mu seděl dostih na 2000 metrů. Bohužel ho provázejí po celou kariéru problémy s kopyty a kvůli tomu ukazuje v dostihu jen 70 procent toho, co umí. Je to moc dobrý kůň. Kdyby byl bez problémů, asi bychom ho k nám ani nezískali. Musíme s ním opatrně, není to kůň pro moc startů.“ Přes své obtíže je Sir Sun i tak jedním ze tří koní, kteří za trenérova vedení vydělali už více než milion korun. Těmi dalšími jsou Ideal Approach a Mon Cheri.

Trenér Urbánek se se svým týmem stará také o sedm koní do překážek. Začátečníkem v této disciplině je Fantasticadventure (Poseidon Adventure), který si loni jednou vyzkoušel dostih přes proutěné překážky. „Při tomto debutu se nám bohužel zranil, a byl nějakou dobu ve výběhu, ale teď už je v pořádku. Vytipovali jsme ho jako možného koně do Merana, je rychlý. Předtím ale zřejmě zkusí nějaký dostih v Česku.“ Pětiletý Gryffichop (Soave) zahájil sezónu velmi dobrým čtvrtým místem v Listed v Compiegne a zakončil ji třetí příčkou v Křišťálovém poháru. „Měl loni smolnou sezónu, kvůli očkování nemohl startovat v jednom z dostihů ve Francii. I tak nás ale moc potěšil čtvrtým místem v Listed, kdy při prvním startu v sezóně uspěl proti rozběhaným soupeřům. Když jsme ho kupovali, tak byl vysoko v penězích. Penality ale spadly a letos nemusí začít v tak těžkých dostizích. Pro Merano a Pardubice není vhodným typem koně, bude jezdit do Francie. Věřím, že má teprve vše před sebou, je to stroj.“

Do překážkového provozu přechází Lagoas (Shamardal), loni mj. druhý v Tattersalls Mile. „Na rovinách měl výkyvy, někdy zaběhl pěkně a jindy zase ne. Chceme to tedy s ním zkusit na překážkách. Je to menší koník, ale skáče pěkně. Půjde do steeplechase.“Letos šestiletý Lamum (Samum) se loni stal platným členem špičky v klasické steeplechase, o čemž svědčí mj. druhá místa ze Zlatého poháru i Velké mostecké steeplechase. „V Mostě ale už startovat Lamum nebude, nesedí mu běhat z kopce a do kopce. Je to s ním už lepší, hlava ho už tolik nežene. Musíme mu tedy vymyslet pro letošní sezónu program. Kromě klasické steeplechase by si mohl u nás vyzkoušet i krosy. A případně bychom s ním také mohli zkusit dostihy ve Francii.“

Jako velmi perspektivního koně trenér vidí čtyřletého vítěze v Pardubicích a třetího z Ceny ČASCH Mr Spexe (Tai Chi). „Vloni to bylo ještě nedospělé děcko, ale vidím v něm do budoucna potenciál směrem k Velké pardubické. Vše má ale samozřejmě teprve před sebou. Super skáče a je to pohodář. Pro letošní rok bych chtěl, aby běžel dvakrát na jaře a dvakrát na podzim. Možná by to mohla být i Francie.“ Nejstarším trenérovým svěřencem je jedenáctiletý Ribelino (Truth or Dare). Vítěz Velké pardubické ze sezóny 2015 přišel od trenéra Kováře, pod jehož vedením měl loni pět startů včetně jedenáctého místa ve Velké. „Ribelino je zdravý a bez problémů. Nějakou dobu pobýval ve výběhu a nyní už zase začal pracovat. Věk na něm není vidět. Poznávám ho a cílem je dostat ho znovu na start Velké pardubické, pokud ho budou dostihy bavit. Začne ale odspoda - ve čtvrté kategorii, pak bychom zkusili kvalifikaci a na podzim by před Velkou pardubickou absolvoval ještě jeden dostih. Ale to jsou samozřejmě plány, pokud vše bude v pořádku. Příprava do Velké pardubické je pro mne výzvou a byl bych moc rád, aby se Ribelino umístil tzv. za peníze.“

Koncem listopadu byl na dražbě v Deauville angažovaný za 40.000 euro tříletý nestartující Shent (No Risk At All – Shentala, Xaar). Pochází z rodiny, kde se dobře ukázali na překážkách vítěz Gr. 2 Lartigue Handicapu Shantarini (Pharly ) a vítěz Listed v Irsku Shankorak (Darshaan), oba vícenásobně triumfující na překážkách. „Shent má francouzskou školu,“ chválí trenér zajímavou posilu stáje Lokotrans, “hezky se hýbe a skáče suprově. Má to vše naučené. S ním budeme směřovat do Francie.“

Tréninkové středisko Újezd u Boskovic bude letos sloužit pro přípravu rovinových a překážkových koní čtvrtou sezónu. Jeho budování stále probíhá: „Pan Jalový neustále investuje. Byla vylepšena hala, zakoupily se startovací boxy a také nový traktor. Zlepšuje se také zázemí pro lidi – je tu k dispozici nová šatna a pokoje pro pomocníky, a v dubnu by měl být hotový domeček pro mou rodinu. Chtěl bych za to vše panu majiteli poděkovat, stejně jako že kupuje drahé a dobré koně. Rovněž si vážím toho, že máme výborný kolektiv, na který je spolehnutí. Jsme tu jako jedna velká rodina. A jsem rád rovněž za to, že u nás působí jako manažer Michal Lisek, čímž mi například odpadly starosti s administrativou a provozními záležitostmi a mohu se plně soustředit jen na koně. A také nám pomáhá spousta kamarádů, bez kterých by to nešlo. Jako třeba údržbář Roman Hudec, pro kterého nic není potíž.“

A jaká má Luboš Urbánek očekávání od nové sezóny? „Samozřejmě na prvním místě je, aby byli koně a lidé zdraví, a pan majitel spokojený. Loňská sezóna byla hodně dobrá a byl bych rád, aby ta letošní byla pokud možno ještě o kousek lepší a povedl se nám i nějaký úspěch v zahraničí. Loni se podařilo vyhrát derby, to byl emocionálně jeden z mých největších zážitků vůbec. Rádi bychom uspěli v klasickém dostihu i letos. A jak jsem již říkal, výzvou je pro mě  chystat koně do Velké pardubické. V našich podmínkách mám již zkušenost z loňska s Nikasem a rád bych ji zúročil. Co se týče dostihového provozu, mám trošku obavy, aby se jednou na našich „áčkových“ závodištích nejezdil třeba motokros jen proto, aby mělo závodiště využití mimo dostihové dny. Jinak všem přeji úspěšnou sezónu a pevné zdraví,“ uzavírá povídání o svých svěřencích trenér Urbánek.

Michaela Zemanová
Fotografie Tereza Kučerová

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net