Semenka ZdenekDobrý rok prožil loni se svými svěřenci trenér Seménka. Z pěti triumfů se tři odehrály na italských překážkách - o dvě se postarala ve své poslední dostihové sezóně hvězda střediska Nils a další přidal Quinze de la Rose. Na rovině triumfovali Sirius a matador Sheby Jail. V nejmladším dostihovém ročníku udělala velkou radost druhou příčkou ve slovenské Ceně zimní královny Lady Roseburg, v níž má trenér a stáj Cardboard letos naději do klasických dostihů. Sestava rovinových koní vypadá velmi dobře a pozadu nezůstávají ani překážkáři. Cíle většiny z nich jsou v italských překážkových dostizích.





Tréninkové středisko: Divoky
Počet koní: 14
Odešli po sezóně: Nils (zakončil kariéru)
Přihlášky do klasických dostihů: Lady Roseburg
Stájový personál: Soňa Seménková, Tereza Dlapová, Kristýna Horáková, Vendy a Světlana Lúčková, Lucie Kadlecová, Veronika Sovová 
První jezdec: trenér by rád spolupracoval v klasických dostizích s Jaromírem Šafářem a na překážkách s Janem Faltejskem


Ve stavu dostihových koní chybí velké jméno italské překážkové scény - Nils (Kheleyf). Ten ve své kariéře vyhrál celkem 20 dostihů. K trenéru Seménkovi se dostal v sezóně 2016 a ještě dokázal vyhrát tři dostihy včetně posledního startu v kariéře loni v září v Meranu. „Nilse jsme kupovali jako koně, kterého nikdo nechtěl. A ještě nám udělal spoustu radosti. Je mu třináct let, takže už u nás bude mít zasloužený důchod,“ říká na úvod Zdeněk Seménka.

Jezdci jeho svěřenců se budou objevovat ve dvou dresech. „Sedm koní patří stáji Cardboard pana Klenovského a dalších sedm bude startovat za naši stáj Aryman – Divoky.“  Dosud nepojmenovaný hřebec byl zakoupený skrze bloodstock agenta Tomáše Jandu na podzimní aukci v Deauville za 11.000 euro. Jedná se o potomka vítěze Sovereign Stakes  (Gr.2) Sidestep (Exceed And Excel) z trojnásobné vítězky Elusive Kay (Elusive City). Zajímavostí je, že hřebeček pochází z druhého ročníku plemeníka a je druhým hříbětem klisny Elusive Kay. “Je to veliký a dlouhý kůň.“

Další dva dvouletí jsou klisny českého chovu – Vintana (Alaska River – Velvet Force, Blue Air Force) a Chaluha (Age of Jape – Chilli, Sectori), která bude v budoucnu reprezentovat na dráze stáj Cardboard. „Chaluha je narozená až v červnu a je menší, zatímco Vintana je větší. Na dvouleté koně nepospícháme, a ani pan Klenovský na ně nespěchá, takže uvidíme, jestli třeba na podzim stihnou nějaký start. Jsou čerstvě obsedlé.“

Semenka PrvniDama Semenka StormdeNuit Semenka PrvniDama LadyRoseburg
První Dáma Storm de Nuit (vpravo) První Dáma a Lady Roseburg


Pěknou kolekci nacházíme v tréninkovém středisku Divoky mezi tříletými koňmi, kteří všichni patří pod stáj Cardboard. Lady Roseburg (Authorized) debutovala třetím místem ve čtyřkovém dostihu v Bratislavě a o tři týdny později podala výtečný výkon ve slovenské  Ceně zimní královny, kde doběhla na druhém místě. „Na klisnu jsme nespěchali, proto vyběhla až na podzim. Authorized dává vytrvalce a Lady Roseburg by měla být také vytrvalá, proto jsme ji přihlásili do Českého derby a do Oaks. Slovenská Jarní cena klisen je delší než česká, tak to s ní možná zkusíme v Bratislavě. Navíc v Mostě z kopce dolů by jí to asi nevyhovovalo. “ Dvakrát se loni také umístila Storm de Nuit (Vespone), na podzim druhá a čtvrtá v Bratislavě. “Loni se nám také ukázala dobře, bude ale spíše mílařka. Pokud by se nám na jaře ukazovala v práci dobře, tak bychom s ní mohli zkusit slovenskou Jarní cenu klisen.“

První Dáma (Age of Jape) si odbyla loni dostihový křest. „Běžela dostih Fitminu a byl bohužel problém u boxů. Dlouho se v boxech stálo, poděsila se a rozbila si hlavu. A pak při druhém startu ve Slušovicích už nechtěla do boxů vstoupit vůbec. Pracujeme na tom, abychom jí odstranili stres z boxů. Měla by běhat roviny, ale kdyby měla stále se startovacími boxy problém, mohla by přejít do skoků.“ Ryzák Chico de Chilli (Age of Jape) měl loni pod vedením trenéra Bodláka jeden start na seznámení. Na slušovické dráze obsadil třetí místo. „Je to obrovský kůň, celá jeho rodina je pozdní. Bude startovat na delších rovinách a do budoucna by to měl být hlavně překážkový kůň. Chica budeme zaskakovat a možná by si jako tříletý mohl vyzkoušet dostih přes proutěné překážky.“

Čtyřletý Coltyn (Stormy Jail) stáje Aryman – Divoky zahájil svou dostihovou kariéru až loni koncem října pátým místem v Bratislavě. „Je to pozdní kůň, tak jsme na něho nespěchali. Jeho matka byla Nejlepším překážkářem na Slovensku. Myslím ale, že by nám ještě mohl něco ukázat na rovinách. V práci se ukazuje hodně dobře. Měl by to být kůň do 1600 metrů.“ Stejně jako Coltyn má zatím pouze jeden start na svém kontě jeho vrstevnice Santal (Stormy Jail), jak ale trenér Seménka prozrazuje, bylo to úplně z jiných důvodů. “Santal loni vypadala dobře, ale praskl jí sval na zadní noze a vypadla ve tříleté sezóně z tréninku. Čeká ji už překážkový program.Začne doma a pak ji budeme vozit do zahraničí.“

Devítiletý Sheby Jail (Stormy Jail) je osobním koněm amatérky Terezy Dlapové, která ho v dostizích jezdí už čtyři roky. A loni v říjnu v Bratislavě dosáhli prvního společného vítězství. „Sheby Jail samozřejmě zůstává na rovinách.“ Šestiletý Čarda (Ray of Light) se loni vrátil do dostihového provozu po dvou letech v dubnu ve Wroclawi, kde při svém překážkovém debutu obsadil druhé místo. Tehdy byl v tréninku trenéra Bodláka. „Je to pravý bratr Čáryraye, tak doufám, že by mohl jít v jeho stopách,“ usmívá se trenér Semenka. „Dával se zdravotně do pořádku a letos bude chodit lehčí skoky. Budeme s ním jezdit do Itálie na siepi.“


Semenka Nils QuinzedelaRose Semenka Sirius Semenka Nils
Nils a Quinze de la Rose Sirius Nils


Čtyři starty v Meranu, a pokaždé za peníze, loni měla reprezentantka domácí stáje Doriade d´Aumont (Linngar), kterou pravidelně jezdil Jan Faltejsek„Koně z Francie se většinou musí zpacifikovat. Je to dobrá klisna a musíme jí hledat dostihy tak, aby jí vše pasovalo. Jinak doma je příjemná.“ A jak říká trenér Seménka, práce také byla s Quinze de la Rose (Turtle Bowl), který při svém jediné účasti v Meranu zvítězil.Byl to s ním boj, ale už s námi spolupracuje. Prchal a dost jsme se s ním nadřeli. Skokan je to ale výborný. Po Meranu se nám zaskočil do nohy, a když se dal do pořádku, chtěli jsme s ním do Francie. Honza ale nebyl volný, tak jsme s ním zvolili náhradní program –  dostih v Chuchli. Letos ho budou čekat steeplechase v Meranu. Mám tohle závodiště moc rád, jezdíme sem už asi deset let.“ 

Ani loni bělouš Sirius (Stormy Jail) neopustil pravidlo alespoň jednoho vítězství v sezóně. Kromě toho se pětkrát umístil. Ve třech dostizích byl druhý, a to včetně Ceny běloušů. „Je to dobrý kůň, ale na jedničkovou společnost nemá a ve druhé kategorii se také potkává s jedničkovými koňmi. A do třetí kategorie se nám nevejde. Baví ho ale skákání, takže letos už ho přesměrujeme do skoků. Těším se na něho, budeme ho vozit na siepi.“

Zdeněk Seménka připravuje koně ve středisku Divoky třetími rokem. „Osada Divoky je u Zdounek poblíž Kroměříže. Je to nejlepší středisko, kde jsem byl,“ pochvaluje si. „Vyjdu ze stáje a dvě stě metrů mám rovinu. A stejně daleko mám kopec. Jsou tu opravdu dobré podmínky a také lidé.“

Na letošní sezónu se velmi těší. „Po dlouhé době mám výbornou sestavu koní. A jen si přeji, aby při nás více stálo v dostizích štěstí, než loni. Samozřejmě, že je prioritou zdraví koní. Také by mě potěšilo, aby se v klasických dostizích dobře ukázala Lady Roseburg. A  aby se nám v zahraničí dařilo jako loni. A kdyby se nám ještě povedlo získat více vítězství, tak bych se také nezlobil. Myslím, že to vše jsou reálné cíle. Ale potřebujeme k tomu i to, abychom měli co nejméně pokažených dostihů, ať už kolizemi nebo jezdci. Jsem také moc rád, že si k nám našel cestu pan Klenovský a že jsme si takzvaně padli do oka. Pracovní sestava kolem mě je také super, jsme tu velká rodina,“ říká na závěr předsezónního rozhovoru trenér Seménka

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv tréninkového střediska Divoky







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net