Horakova LenkaSvěřencům trenérky Horákové se loni dařilo více, než v sezóně 2017, která pro ni znamenala první rok působení v tréninkovém středisku závodiště v Lysé nad Labem. Bylo dosaženo pěti vítězství. Hvězdou její stáje byl tříletý Orson, který nejenže třikrát vyhrál, ale byl také k vidění ve dvou velkých dostizích včetně klasického Saint Legeru. O další vítězství se postarali Louis Litt a Skyline Runner. Ten dokázal proměnit ve vítězství hned svůj překážkový debut. I letos nacházíme u Lenky Horákové převahu koní českého chovu. Výjimkou kromě Skyline Runnera je nováček v týmu Azdar. 

 

 


Tréninkové středisko: Lysá nad Labem
Počet koní: 15
Odešli po sezóně: Lacorana
Přihlášky do klasických dostihů: Dream of Love
Stájový personál: Monika Řeháková, Bára Siebertová, Věrka Repáňová, vypomáhá Pavlína Nigrinová, Nikola Boráková, Jana Vargová
První jezdec: stáj nemá


Letos se trenérka Horáková se svým kolektivem stará o dvojici koní nejmladšího dostihového ročníku a oba představují začátek její spolupráce se stájí Quartis – Zámecký vrch. Jedná se o vlastní odchovankyni majitelů stáje Charlin (Moonjaz – Charmera, Scorpion), která byla odchovávána v Napajedlích, a Dajánu (Ray of Light – Divoká Šárka, Jape) pocházející z chovu Miroslava Ševčíka. „Charlin pracuje dobře, obsedlá byla bez problémů. Dajána je u nás teprve pár dní. Je to pěkná klisna,“  říká na konto juniorek trenérka Horáková. Charlin je prvním potomkem nestartující Charmery, jejíž  babička Charmillon (Jape) zvítězila v jedničkovém dostihu. Známější matku má Dajána. Divokou Šárku si určitě mnozí pamatují jako vítězku Ceny zimní královny.

Horakova Azdar Horakova DreamOfLove
Azdar Dream of Love


Také tříletý ročník je zastoupený dvěma klisnami. Dream of Love (Egerton) Stáje JB loni startovala třikrát a dobrý výkon ukázala při posledním startu v dostihu Fitmin Cupu, kde zaostala jen za talentovaným Well Absolut (Pouvoir Absolu).  „Klisna by měla stát dokola, proto jsme ji přihlásili do Oaks. Dobře přezimovává, stejně jako  Swan Princess (Stormy Jail). Ta by ale měla mít optimum okolo míle.“  Tato klisna stáje EŽ Praha a.s. loni startovala třikrát bez umístění, i když dvakrát jí k průniku na tabuli chybělo málo.

Několik zajímavých koní má trenérka Horáková také ve starších ročnících. Velmi zajímavou posilou stáje pana doktora Bruny je Azdar (Authorized), který byl loni v tréninku Arslangireje Šavujeva. Na jaře vyhrál dva vytrvalecké dostihy, ale pak propadl ve Velké červnové ceně a poté se již na dráze neukázal. „Azdar je u nás od začátku podzimu. Byl kupovaný do překážek, ale comeback bude mít zřejmě v rovinovém dostihu,“ svěřuje trenérka. Dostihová kariéra čtyřleté Destiny Star (Egerton) je v podstatě zatím bez záznamu. První pokus totiž skončil nezdarem. „Klisnu navíc bohužel loni potkalo zranění, měla zlomenou pánev. Uvidíme, jak se 
nám ji povede vrátit na dráhu. Rádi bychom s ní udělali pěkný výsledek.“

Horakova Lymet Horakova Destiny Star
Lymet Destiny Star


Její o dva roky starší polosestra Determis (Dandoun) se loni pro stáj EŽ Praha a.s. třikrát umístila a jak trenérka Horáková prozrazuje, čeká jí přechod do překážkového provozu. Kopretina (Tempeltänzer) hájící barvy stáje Reggie Racing kombinovala loni starty na domácích drahách s cestami na německá závodiště. „To je poctivá klisna, je stabilní. Zůstává na rovinách a občas bude jezdit do Německa.“ 

Obnovení spolupráce se stájí Rabbit Trhový Štěpánov znamená přípravu čtyřletého Lorda Eggiho (Egerton), pravého bratra derby-vítěze Love Me.  Ryzák má na svém kontě dosud jen jeden start v kariéře, při kterém ztratil délky na startu. „Lord Eggi je u nás asi měsíc. Je to veliký a silný kůň. Je ale ještě takový hříběcí. Do budoucna bude směřovaný do překážek.“ Polobratr šampona Line Honeye (Look Honey) Louis Litt (Next Desert), zahájil kariéru vítězstvím v Mimoni, od červencového startu v Karlových Varech se ale pak už na dráze neukázal. „Bohužel se mu udělala na noze puklina a kost musela být sešroubována. Šrouby už byly odstraněny. Pokud vše bude v pořádku, bude pokračovat v kariéře na rovinách.“ 

Že měla Lenka Horáková loni z hlediska úrazů koní hodně smolný rok, dokládá i to, co potkalo Lymet (Suteki Shinsukekun – Lymondka, Black Sam Bellamy). Ta je totiž ve čtyřech letech dosud nestartující kvůli zlomenině kopytní kosti. „Zatím to s Lymet vypadá dobře a začne běhat roviny. Později by ale přešla na překážky,“ říká na konto klisny majitele Viktora Komárka trenérka. Polovinu svých dosavadních šesti startů dokázal proměnit ve vítězství zástupce stáje PP Zámrsk Orson (Egerton), který loni stál také na startu Saint Legeru.  „S Orsonem to není jednoduché u startovacích boxů, ale umí toho hodně, když chce. Je to hezký kůň a jeho kariéra by měla pokračovat v rovinovém provozu.“ 

Horakova Kopretina Horakova Orson
Kopretina Orson


Skyline Runner (Zoffany) je druhým koněm ve stáji, který přišel k Lence Horákové  z krabčického tréninkového střediska. Loni už pod jejím vedením zahájil překážkovou kariéru a hned svůj debut v dostihu přes proutěné překážky vyhrál o 15 délek. V následujícím startu v Praze pak skončil třetí. „Bude pokračovat na překážkách, v dostizích dokola.“Waste no Time (Egerton) patřící DS Tasava se v loňské sezóně vrátil po dvou letech na dráhu a dokonce zakončil sezónu pátým místem v dostihu druhé kategorie. „Je to dobrý kůň a neměl daleko ani k vítězství. V dostihu se Saulem za ním skončil jen o kousek, chybělo více štěstí. Něco odběhá po rovině a mohl by si zkusit také něco skočit.“ Těsně loni minulo vítězství také  Wellgetu (Egerton) stáje DC Zámrsk MUDr. Bruna. „Loni už si klisna vyzkoušela steeplechase. Měla by ve skákání pokračovat, ale je možné, žei ještě absolvuje i nějaký rovinový dostih.“

Tréninkové podmínky na závodišti v Lysé nad Labem obvykle trenéři chválí a ani Lenka Horáková není výjimkou. „Týden bylo umrznuto, ale nyní se oteplilo a pracujeme. Počítám s tím, že zahájíme sezónu v dubnu.“  A co by si zkušená trenérka od nové sezóny přála? „Samozřejmě zdraví koní a lidí okolo nich, a také aby majitelé byli spokojení. Byla bych ráda, aby se nám povedlo více umístění než loni. Pracuji s českými odchovanci a ti jsou vesměs pozdnější. Dozrávají jako tříletí, ale i později. Co se týče výkonnosti, tak se čeští odchovanci  dokáží úspěšně poměřit s importy, ale později a  je to dáno podmínkami českého chovu. Musím říci, že velmi dobře odchovávají hříbata v Napajedlích. Paní ředitelka Benková tam udělala velký kus práce,“ zakončuje úvahou o českém chovu Předsezónní rozhovor trenérka Horáková.

Michaela Zemanová
Fotografie: Jana Vargová, Hana VytopilováMonika Vodičková, Andrea Zapletalová, Kateřina Filipi

Horakova SkylineRunner Horakova Wellgeta
Skyline Runner Wellgeta

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net