Picek MilanVe čtvrtek 14. února, ve věku nedožitých 68 let, zemřel majitel a chovatel pan Milan Picek, muž, jehož jméno bylo a zůstane spojeno s Hřebčínem Pavlin dvůr a dresem se zelenobílým kárem, které nejvíce proslavili šampióni Access to Java a Ixos. Poslední rozloučení proběhne v pátek 22. února v obřadní síni v České Lípě.


Český rodák Milan Picek odešel z republiky v roce 1968, kdy jeho otec s celou rodinou emigroval do Švýcarska. Tam se záhy velmi dobře uplatnil jako počítačový odborník a brzo získal i tamní občanství. Po pádu železné opony se se i jemu otevřely hranice a s nimi i možnost cest zpět do rodné země, kde v polovině 90. let začal psát novou kapitolu nejen svého života, ale i českého turfu, když zakoupil areál Pavlin Dvůr.

Areál si vyhlédl už v roce 1994, ale značně zdevastovaný jej zakoupil na základě privatizačního projektu od Fondu národního majetku až o dva roky později. Příijmy ze svého velmi úspěšného podnikání ve výpočetní technice investoval do velkorysé přeměny zruinovaného areálu v bývalém sovětském vojenském prostoru na moderní areál pro dostihové i chovné koně i na jeho chod a provoz úspěšné dostihové stáje.

Ještě před příchodem na Pavlin Dvůr měl ve Švýcarsku 3 dostihové koně a dva z nich - klisny Quatrebellu a Sea Dune, si přivezl do Čech, kde daly základ osazenstva nově budovaného hřebčína. Ze Švýcarska dovezl i Sadler's Wellsova syna Marchama, který byl společně s Najoomem prvním nositelem slavné krve v českém chovu.

Úspěchy slavil i s vlastní dostihovou stájí, jejíž první koně byli (stejně jako zpočátku Marcham), ustájeni ještě v mimoňském hřebčíně a na Pavlin Dvůr se přestěhovali v únoru 2000. Prvním trenérem stáje Pavlin Dvůr byl Zdeněk Bezstarosta, 1. února 1999 se žezla chopil Filip Neuberg, pod jehož taktovkou slavila stáj své největší úspěchy. V květnu 2000 Milan Picek spolu s Filipem Neubergem poprvé nakupovali na dražbě v Baden-Badenu a mezi první nákupy byl i kůň, který stáj proslavil nejvíce - Access to Java. Dvouletý šampión doběhl o rok později třetí v Českém derby za Tribal Instinctem a Pretty Fighterem, historický úspěch však přišel ve Velké ceně českého turfu, kde se radoval z vítězství poté, co cílem na prvním místě proběhnuvší Ray of Light byl pro křižování přesunut na desáté místo za poškozeného koně. Další velkou hvězdou stáje byl taktéž Ixos (Big Shuffle), taktéž dvouletý šampión a zřejmě nejtřídovější kůň ročníku, jehož kariéru ve třech letech však ovlivnila skutečnost, že byl evidován v NTB-Registru a nemohl se účastnit klasických dostihů. I tak získal 6 jedničkových vítězství včetně triumfu ve Starohájském kritériu (L). Z vlastních Pickových odchovanců zmiňme ve Švýcarsku narozeného Quickstepa (Marcham - Quatrebella), vítěze Ceny JCČR (CH). (miv)    
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking