Sezóna 2017 byla ve 22leté praxi trenérky Růžičkové nejúspěšnější na počet vítězství. Mezi 14 trefami do černého byla také tři vítězství z kategorie nejcennějších. Výtečná Venillia zvítězila čtyřikrát po sobě a její kariéra vygradovala triumfy v Ceně Města Karlovy Vary a EJC Lokotrans Middle, kde porazila výkvět koní na tratích okolo míle. Překážkové hvězdě tréninkového střediska Pohoří Charm Lookovi loni nesedl těžký terén ve Velké pardubické, ale třetí kvalifikační dostih patřil jemu a žokeji Faltejskovi. „Charmík“ se pokusí udělat svému týmu radost ve Velké v letošním roce. Rovinová hvězda ve stáji po odchodu Venillie chybí, ale více než polovinu koní tvoří zástupci dvou nejmladších ročníků a zvláště na tříletky se trenérka Růžičková moc těší.
|
Trenérka Růžičková docílila svých největších úspěchů s českými odchovanci a tak nepřekvapuje skutečnost, že mezi sedmi juniory není žádný cizinec. Tři z dvouletků pocházejí z úspěšného chovu Ing. Duškové a jsou tedy mladými nadějemi stáje Orling. Potomkem třetí z Oaks Trusty (In A Tiff) je Terst (Darsalam). „To je vysoký a nohatý kůň. Ve dvou letech zřejmě asi nevyběhne. Je trochu svéhlavý, musíme u něho být důslední,“ říká s úsměvem trenérka. Jako pozdnější označuje také další „Darsalamku“ Venuši (Vespehar, Security Risk). „To je opravdu krásná klisna, ale asi bude pozdní, jako ostatně potomci Darsalama bývají. A hodně jich je také trochu svých.“
Naopak u Vernona (Rosensturm – Vera Cruz, House Rules) předpokládá Martina Růžičková debut ve dvou letech. „Rosensturm dává charakterní koně a Vernon je zrovna takový. Připomíná mi mateřského otce House Rulese. Matka Vera Cruz také uměla zabojovat, bohužel nemohla na dráze předvést naplno, co uměla. Doufám, že Vernon bude mít něco ze svého dědy.“ Kvarteto nejmladších reprezentantů stáje Orling doplňuje klisna Kadarsy (Darsalam – Kadra, Saphir), jenž se ale narodila u chovatele Vítězslava Vandy. „Tato polosestra Kadmena je pěkná. Pracuje a je šikovná.“
S další juniorkou, Dianou Jape (Age of Jape – Divoká Kočka, Ray of Light), vstoupí do českého turfu noví majitelé. „Jsou to prima lidi a nemají u nás jen Dianu, ale také polokrevnou tříletou plavku Francis (Mistral – Follow the Rainbow, Rainbows For Life), kterou chtějí zkusit na dráze. Jsme domluveni, že kdyby jí to tréninku nešlo, že ji včas zastavím. Ale zatím jsou u nás obě kobylky krátce. Diana je hodně chlupatá a to mě právě baví, dělat z rádoby ošklivých káčátek labutě. Pan Ševčík umí odchovat dobré koně, tak jsem na ni zvědavá.“ Doplňme, že Diana Jape pochází z rodiny raných koní, jako například zimních královen Divoké Šárky a Divoké Orlice.
Rodina Boháčkových bude dávat vkládat naděje do svého odchovance Royal Rivera (Alaska River – Royal Flower, Pursuit Of Love). „To je poslední koník z R-rodiny Boháčkových. Je tak trochu protekční, protože je od tří dní sirotek. Byl odchovaný v Napajedlích a hodně přilnul k lidem. Je to takový správňák, dobrý parťák k lidem. Je po lepším otci než jeho sourozenci, mohl by něco na dráze dokázat.“ Jako velmi líbivého koně představuje trenérka sedmého dvouletka, Sexy Lorda (Egerton – Sexy Secretary, Rainbows For Life). „Ten je můj vlastní. Moc se mi líbil už na první pohled, je hezky „barevný“. A taky je hodný a pěkně pracuje.“
Tříletí Ravendael a Vinn se chystají k zahájení kariéry (snímek z loňské zimy od Nely Rymešové)
Desítku koní nacházíme v Pohoří ve věku, kdy se mohou zúčastnit klasických dostihů. Šest z nich figuruje na seznamu přihlášených do některého z nich a čtyři z tohoto souboru patří stáji Orling. Chartum (Rosensturm – Charlene, Bin Shaddad) je pravý bratrem vítěze Karlovarské dvojnásobné míle Charrose. „Ale je jeho pravým opakem,“ svěřuje trenérka. „Má silnou kostru a je bílý. Charros byl nejošklivější kůň ve stáji, ale moc jsem ho milovala nejen proto, že byl příjemný na ježdění, ale byl také úžasně poctivý. I když někdy nebyl v té nejlepší formě, tak vždycky byl v cíli nejhůře pátý. A splnil mi můj sen vyhrát Karlovarskou dvojnásobnou míli. Budu na něj vždycky ráda vzpomínat. A co se týče Chartuma, tak jako většina našich tříletých koní bude debutovat a měl by to být vytrvalec, proto jeho přihláška do Saint Legeru.“
V centru pozornosti určitě bude malá „Vanillka“, Vinny Agnes (Darsalam – Vinnah, Look Honey), která je hlášena do obou klisních klasik. Polosestru dvojnásobné loňské šampionky Venillie označuje trenérka jako pozdního koně. „Jak jsem již zmínila, potomci Darsalama jsou pozdnější a „Anežka“ není výjimkou. Bude spíše dokola. Je to pěkná klisna a třídu má. Je pracovitá, ale na rozdíl od Vanillky nerada vodí loty.“ Další zástupkyně rodiny Vinny a rovněž Darsalamova dcera Vinny Viktoria (Security Risk) je na seznamu klisen mířících do Oaks. „To je velká a šikovná klisna. Dobře pracuje a vodí také loty.“ Také u dalšího tříletka stáje a chovu společnosti Orling Vinna (Rosensturm – Vinnyfy, Mill Pond) jsou očekávány vytrvalecké vlohy. Byl přihlášený do posledního klasického dostihu. „Je polobratrem Villona. Fyzicky je překrásný a narostlý. Dobře se jeví v tréninku a předpokládám, že by měl v květnu vyběhnout.“
Další dva tříletci jsou počátkem spolupráce trenérky Růžičkové a úspěšné stáje Statek Blata Český ráj. „Paní Dufková projevila přání, že by ráda zakoupila klisnu. Mě se líbila u pana Vandy Chris Darsie (Darsalam – Chrisanta, Bin Shaddad), tak jsme ji angažovali. Trochu déle se obsedala, téměř půl roku... Je to obrovská klisna, připomíná českého teplokrevníka. Měla problémy se zády, ale už je to v pořádku a já věřím, na dráze udělá radost.“ Rodokmen mateřské části další akvizice růžovobílých barev manželů Dufkových je připomenutím časů tradičních českých rodin. Ravendael (Next Desert) je totiž vnukem skvělé Redakty a posledním potomkem její dcery Redmony (Dara Monarch). „Mám ráda koně s příběhem a přesně to je případ Ravendaela. Náš „Pepíček“ přišel z hrozného prostředí. Byl zbědovaný a neměl si ani kde lehnout, jedině tak venku do bláta a výkalů. Jeho chovatelce bych zakázala chovat cokoliv... S potomky Next Deserta se mi dobře pracuje. Ravendael je šikovný a plánujeme mu dostih v dubnu v Lysé nad Labem. A ještě v sezóně zřejmě přejde do skoků.“
Dalším zajímavým koněm, kterého dostihová veřejnost ještě neviděla, je Cheltenham (Pouvoir Absolu – Charmaine, Rainbow For Life), tedy polobratr vítěze Velké Charm Looka. „Malého Charmíka jsem si zamluvila ještě v bříšku mámy,“ vypráví trenérka. „Byla jsem v Napajedlích domluvena, že když se narodí hřebeček, tak že si ho koupím. Kdyby to byla klisnička, zůstala by jim. Cheltenham je pozdní kůň. Když jsem na něm jako dvouletém seděla v lotu koní, tak všichni jeli a já stěhovala piano do pátého patra… Cheltenham pracoval celou zimu a už začíná být dostihovým koněm. Půjde rovnou do překážkového provozu. A je to charakterní koník.“
Dostihový křest čeká také Rudolfinu (Bully Pulpit – Royal Flower, Pursuit of Love) stáje Boka Seniors, kterou chovatel pan Boháček pojmenoval na počest trenérčina manžela. „Rudolfina je šikulka, potomci Bully Pulpita jsou spolehliví koně. Rudolfina byla loni takový „my little pony“ a tak jsme jí dopřáli čas a netlačili na ni. Vyspěla, už je středního vzrůstu a plánujeme jí zahájení kariéry.“ A na závěr představení kolekce tříletých koní zmiňujeme jediného koně, který se ukázal jako dvouletek na dráze. Reprezentant Stáje Pohoří –Růžičková Verlaine (Egerton) měl loni na podzim dva seznamovací starty. „Startoval kvůli získání zkušeností a handicapu. Začne na rovině a je přihlášený do Saint Legeru, ale do budoucna by to měl být steepler.“
Polosestra Venillie, Vinny Agnes (snímek z loňské zimy od Nely Rymešové)
Z jedenáctky čtyřletých a starších koní uvidíme většinu v překážkovém provozu. Mezi několik málo výjimek patří šestiletý zástupce stáje HC Amphora-Hora Kadmen (Normen). “Ten je na skoky dřevák, takže ho nebudeme nutit skákat.“ Ostatně Kadmen měl loni výbornou sezónu, dvakrát vyhrál a ve zbylých třech startech byl vždy do čtvrtého místa. U o rok staršího Namid Stara (Namid) patřícího BoKa Seniors nevylučuje trenérka, že to bude jeho poslední sezóna. „Na jaře loni vyhrál, ale podzim měl slabší. Trochu jsme s ním i skákali, aby přišel na jiné myšlenky. Ale zůstává na rovinách.“ Doplňme, že Namid Star je jediným z téměř třicítky svěřenců Martiny Růžičkové, který není tuzemského chovu.
Radost měli loni majitelé stáje BoKa Seniors ze Surikaty (Suestado), která zahájila sezónu vítězstvím a stejným způsobem ji v polovině října uzavřela. „To je naše Kačenka. Sezóna se jí podařila, a myslím, že by se letos mohla dostat ještě o třídu výše. Tak trochu jsme na ni přišli. Ve třech letech jí vadila měkká půda, ale loni už to bylo lepší.“ Čtyřletá Chrisala (Darsalam) se loni potýkala se zdravotními problémy. „Nejprve jsme si mysleli, že má šimbajny, ale nakonec se ukázalo, že její problémy pocházely z odčervovací pasty. Ta jí ucpávala cévy a brněly jí proto nohy. Přišel na to doktor Krupil a já mu za to moc děkuji. S tímto problémem jsem se ještě nikdy nesetkala. Chrisala ještě letos absolvuje několik rovin, ale pak už bude skákat.“
Zdravotní problém měla také její vrstevnice Růža z Pohoří (Four Star General), která hájí barvy stáje BoKa Seniors. „Zranila si loni hlezno, ale začala pracovat a bude pokračovat na skocích.“ Dodejme, že při obou svých startech na proutěných překážkách byla Růža z Pohoří do třetího místa. Jen poloviny sezónu loni absolvoval její polobratr a zástupce stáje rodiny Boháčkových Royal Flyer (Suestado). Stihl ale potěšit dvěma vítězstvím ve steeplechase v Brně a třetím místem v pardubické crosscountry. „To je dříč,“ chválí pětiletého hnědáka Martina Růžičková a dodává, že jeho parketou by měly být překážkové dostihy po trávě.
V překážkové kariéře bude pokračovat i další reprezentantka loni úspěšné stáje BoKa Seniors Nigerta (Egerton), která si již loni vyzkoušela třikrát v dostihu skákání. „Čekali jsme na ni a doufám, že bude dělat radost. To by měl být kůň do Pardubic.“ Pětiletý Vinnero (Rosensturm) se už od počátku kariéry věnuje překážkový dostihům. „To je můj chráněnec. Má přezdívku Kája, protože má oči daleko od sebe jako Karel Gott,“ směje se trenérka. „Je menší, ale o to má větší srdce. V práci mám pocit, že jedu na píchlém kole, ale v dostihu se může přetrhnout. Těším se na něho.“ Přestože je jí už sedm let, je Vieille Music (Minds Music – Vieille Jet, Dancing Spree), dostihově nepopsaným listem. „Byla v Německu a pracovala s dostihovými koňmi, ale nikdy nestartovala. Majitelé by to s ní chtěli zkusit. Je to pěkná klisna, ale je samozřejmě otázkou, jak její organismus zvládne větší zátěž.“
Určitě jsou všichni čtenáři zvědavi na zprávy o předloňském vítězovi Velké pardubické a překážkovém šampionovi Charm Lookovi (Look Honey), který by měl pro stáj Orling vstoupit do své sedmé dostihové sezóny. „Charmík se dobře zazimoval a má pěkné bříško. Je v naprosté pohodě,“ svěřuje Martina Růžičková. „Dva týdny po Velké byl takový skleslý, vykašlával bahno. V dostihu si hodně sáhnul na dno. Prodělal po ní vyšetření, které ukázalo, že má abnormálně velké srdce a ohromnou kapacitu plic. Samozřejmě, že bychom ho rádi připravili pro další start ve Velké pardubické. Přijde mezi mladší koně, ale věřím, že se s nimi může dobře poměřit.“
Desáté vítězství Charm Looka v překážkovém dostihu se zrodilo loni v kvalifikaci na Velkou pardubickou (foto Petr Guth)
Společně s Charm Lookem loni startoval na nejprestižnějším pardubickém mítinku jeho stájový kolega Floridas (Security Risk). Pro tohoto účastníka Ceny Labe to měla být poslední sezóna a v zimě byl dokonce prodaný. „Nakonec mi ale volala nová majitelka, že ho jezdecky nezvládá a tak jsem 30. prosince namísto dělání chlebíčků sedla do auta a jela pro něho. Chudák za krátkou dobu zhubnul dvacet kilo. Jsem ráda, že ho máme zpátky a jeho úloha bude při výcviku mladých koní, při zaskakování a vodění. Bude tedy dělat důležitou práci.“
V týmu Martiny Růžičkové po mnoha letech chybí Barbora Málková, která zakončila dostihovou kariérou kvůli zdravotním problémům. „Potom, co Bára odešla, chtěla jsem pomoci další mladé překážkové jezdkyni, protože holky mají o mnoho těžší se prosadit, než chlapi. A přestože jsem udělala, co bylo v mých silách, bylo to málo, šla za lepším. Jsem stará škola a chci, aby moje koně jezdil v dostihu, ten kdo si je zaslouží a má je upřímně rád, i kdyby měl být jeho výkon v dostihu slabší.“
Poslední dvě sezóny se Martině Růžičkové v trenérském řemesle velmi daří a tak se ptáme, jaká má očekávání od sezóny 2018? „Samozřejmě, že se na sezónu těším, i když zopakovat poslední dvě sezóny bude asi těžké. Moc se těším a jsem zvědava na tříletý ročník. Jsou v něm takzvaně schovaní koně, na které v sezóně spoléhám. Ale samozřejmě to hlavní jsou zdraví a spokojení koně a jejich majitelé,“ uzavírá předsezónní rozhovor trenérka Růžičková.
Michaela Zemanová