Bodlak RadimUplynulá sezóna byla pro trenéra Radima Bodláka úspěšná. Jeho svěřencům se podařilo při padesátce startů 12 tref do černého a byly mezi nimi i čtyři velká prvenství. Dokonce dvakrát triumfovala mezi nejlepšími tříletými  klisnami na Slovensku Slivka. Na překážkách se postarali o dva důležité triumfy Delight My Fire a Tiara Man. Klisna dominovala už podruhé ve Velké slušovické steeplechase a Tiara Man prokázal kvality snadným úspěchem v Poplerově memoriálu. Pro letošní rok může trenér spoléhat kromě dosavadních opor i na řadu mladých koní a také má ve stáji dva nové koně hvězdných jmen - Gontchara a Limaria.




Tréninkové středisko: Staré Město
Počet koní: 21
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: vypomáhají  Zdeňa, Martin, Martina, Alena, Lenka, Káťa, Anežka, Monča, Vendula, Radkové a další
První jezdec: středisko nemá


Radima Bodláka od počátků jeho trenérské kariéry provází koně českého chovu, kteří tvoří i letos většinovou část jeho svěřenců. Ostatně i mezi zástupci nejmladšího dostihového ročníku se čtyři narodili u tuzemských chovatelů a jeden na Slovensku. Tři junioři jsou připravováni pro stáj U krále Matyáše UH. Z nich si trenér nejvíce do budoucna slibuje od Lady Literaty (Pouvoir Absolu), prvorozeného potomka trenérovy bývalé výborné svěřenkyně Literalie (Literato), mj. vítězky Ceny trojročných kobýl. „Z Lady Literaty mám moc dobrý pocit,“ svěřuje trenér, „myslím, že by mohla ukázat třídu a být příští rok naší nadějí do klasických dostihů. Letos ji budeme hlásit do dostihu Fitmin Cupu.“ Do již tradičního seriálu pro české odchovance by měl být hlášena také Suerte (Alaska River – Sirtha, Magnus), která je rovněž prvním produktem své matky. „ Suerte je dcerou u nás ne moc známého plemeníka, který byl na dráze sprinterem. Suerte je drobnější, ale zavázaná. Bude na dostihy brzy nachystaná, pracuje dobře.“ 

U třetího dvouletka v majetku Mgr. Ireny Uhlířové Fjärila (Egerton – Fantazia Mia, Ad Valorem) naopak trenér upozorňuje, že bude potřebovat dlouho zrát a že na něho určitě nebude tlačeno. „Je otázkou, jestli se letos Fjäril vůbec ukáže na dráze.“ A to samé platí Salberrym (The Bogberry  – Salvia, Rosensturm), který bude  reprezentovat loni poprvé zaregistrovanou stáj Farma Jankovice.  V portfoliu dvouletých je také slovenský rodák Sun Rain (Move Your Vision – Sardaigne, Danehill Dancer) stáje Vymazal. „Majitel říkal, že to byl pěkný rošťák a proto musel být brzy vykastrovaný. U nás je ale Sun Rain hodný a pracovitý, ani při obsedání s ním nebyl problém. Pořád roste, ale seznamovací start by mohl letos zvládnout.“

Také skupina tříletých plnokrevníků má ve zdejším středisku pět zástupců.  Debut čeká zástupkyni DS Pod Buchlovem Barsalu de Elis (Darsalam – Baraka, Lincoln). Trenér o ní má dobré mínění: „Do budoucna jí hodně věřím. Postavou je to mohutná klisna. Dobře se ukázal její polobratr Barakin (In Camera), kterému se dařilo mezi čtyřletými krosaři na dráze v Pardubicích, kde ještě obsadil také druhé místo v Ceně Kašpara. I z těchto důvodů jsme Barsale loni nezahájili rovinovou kariéru, i když letos si na rozeběhnutí asi jednou rovinu vyzkouší. Vyloženě jsme s ní čekali na překážkové dostihy a měla by to být časem klisna pro těžké překážkové dostihy v Pardubicích.“  Druhým tříletkem v majetku paní Preclíkové je Ina Gali (Mikhail Glinka – Innowacja, Cossio). „Kupovali jsme ji kvůli otci Mikhailu Glinkovi. Dostala se k nám ale později, a když již byla přichystaná ke startu, chytly ji šimbajny, takže nakonec nemohla startovat. U ní jediné jsme zvažovali přihlášky do klasických dostihů. Ale vzhledem k tomu, že dosud nestartovala, tak půjdeme spíše slovenskou cestou.“ 

Popleruv memorial dobeh Bodlak DelightMyFire
Tiara Man (Poplerův memoriál) Delight My Fire


Budoucnost na překážkách je plánována také pro loni dvakrát startujícího
Fantastic Desserta (Next Desert) stáje Antique art UH. „Je to pozdnější kůň a potřebuje čas. Rovinové dostihy pro něho asi nebudou, slibuji si od něho na skocích.“  Zatím bez jediného záznamu je dostihová kariéra zástupce další stáje s nedlouhou historií, Rosendorf EmH. „Hijo de Jape (Age of Jape – Hesika, Magnus) pochází z překážkové rodiny a tak ho budeme směřovat tímto směrem.“ Nejvíce angažovaným dvouletkem v přípravě Radima Bodláka loni byl Sabaton (Ray of Light), který se při všech třech startech na slušovické dráze umístil. „Je to užitečný koník,“ chválí trenér zástupce stáje Farma Jankovice. „Typem je to lehčí koník a proto si myslím, že by mu mohly sedět dostihy přes proutěné překážky.“

Dvanáct koní ve zdejším středisku patří do kategorie čtyřletých a starších. Tři z nich bychom měli vidět v rovinovém provozu. Slivka (Mikhail Glinka) byla loni jednou z nejlepších tříletých klisen na Slovensku, když dokázala vyhrát pro stáj Antique art UH Cenu Arvy a Cenu trojročných klisen, a v dalších pěti významných dostizích včetně Jarní ceny klisen a Oaks se umístila na tabuli. Po sezóně pak byla zvolena Nejlepší tříletou klisnou na Slovensku „Slivka nám jako dvouletá dělala starosti s tím, že nechtěla moc chodit do startovacích boxů,“ svěřuje Radim Bodlák. “ Začali jsme ale letos používat deku do startovacích boxů, kterou pořídil Jockey Club a to je opravdu výborná pomůcka, na Slivku opravdu funguje. Protože  jsem si ale nebyli před její tříletou sezónou jistý, jestli ji nebudeme muset kvůli averzi ke startovacím boxům změnit disciplinu, tak jsme Slivku zaskákali. A musím říci, že je to super skokanka. Takže začne letos asi třemi starty na rovině a kdyby se jí v nich tolik nedařilo, tak půjde skákat. Pokud bude dobíhat v dostizích první a druhé kategorie čtvrtá nebo pátá, tak už je to neekonomické a převedli bychom ji raději do překážek.“

Před třemi týdny se stáj rozrostla o dva vynikající starší koně, kteří přijeli z Krabčic od trenéra Šavujeva. Jsou to hrdina Českého derby ze sezóny 2016 Gontchar (Champ Elysees) a někdejší vítěz Velké ceny Prahy Limario (Areion), který ještě po českém triumfu startoval v grupě dvě ve Francii a poté odcestoval do Dubaje, kde běhal až do března 2017. Vyhrál tu dostih na 1800 metrů a obsadil dvě čtvrtá místa v listed dostizích.  Označení blacktype koně si Limario ale vysloužil za své výsledky z Německa, kde dokázal jako dvouletý a tříletý vyhrát dvě grupy 3 včetně Ceny zimního favorita. „Jel jsem původně jen pro Limaria, ale když mi pan Šavujev ukázal impozantního Gontchara a podíval jsem se mu na nohy, tak jsem se okamžitě rozhodl, že vezmu i jeho,“ vypráví Radim Bodlák. „Tito dva nováčci ve stáji pro mne znamenají velkou motivaci. Limario stáj jako roček v přepočtu 6 milionů korun. Je to tedy pro mě výzva takové koně trénovat. Po dohodě s majitelkou devítiletý Limario určitě zůstane na rovinách a příští rok bude zařazený do chovu, u Gontchara ještě uvidíme. Jsem z obou nadšený.“ 

Přechod na překážky již zcela jistě čeká pětiletou Francisku (Ray Of Light) hájící barvy stáje TJ Brno Dvorska. „Franciska se ukazovala výborně v práci.  Ale bohužel to nikdy nepotvrdila v dostihu. Zkusíme jí tedy změnit disciplinu. Podobně to platí i o Silver Night (Denon). Na rovině také byla pro nás zklamáním. Kupovali jsme ji ale hlavně pro překážkovou kariéru.“ Dodejme, že čtyřletá Silver Night patří mezi zástupce úspěšné stáje U krále Matyáše, UH.  A tuto stáj reprezentuje i  její vrstevnice Cosmic Magic (Kamsin), která dokázala při svém překážkovém debutu zvítězit v dostihu přes proutěné překážky ve Slušovicích. To byl její jediný loňský start. „Klisna měla mít loni více startů, ale stály proti nám některé okolnosti. Měla jet do Švédska do dostihu pro nezvítězivší, ale mezitím vyhrála ve Slušovicích, takže musela zůstat doma a k dalšímu plánovanému startu ve Švédsku nedošlo pro zrušení dostihového dne, kdy na dráze stála voda.“  Trenér Bodlák ale vidí v klisně velkou naději do pardubických dostihů. „Hodně jí věřím. Kvůli tomu, jak se chová a jaký má talent na skákání, si myslím, že by to časem mohla dotáhnout na start Velké pardubické. I proto jsme na ni s rovinovými start netlačili.“

Přechod na překážky loni výborně zvládla také další klisna v majetku Ireny Uhlířové, Celeste (Ryan). Vyhrála tři dostihy nižších kategorií přes proutěné překážky na třech různých závodištích a o své kvalitě na skocích přesvědčila v červnu v Meranu v dostihu Graded 3, kde získala čtvrté místo. „Celeste je malá klisna s velkým srdcem. Je to velká bojovnice. Vzhledem k její postavě ji do těžkých skoků posílat nebudeme, spíše s ní pojedeme do Švédska, kam bych chtěl letos jezdit častěji.“

Bodlak Mambo Bodlak Celeste Gontchar StL
Mambo Celeste Gontchar


Přechod na překážky čeká reprezentantku stáje Syndikát Dvorska – Vymazal Mambo (Bully Pulpit). Ta loni na jaře vyhrála dva dostihy, ale ve druhé části sezóny se jí už tolik nedařilo. „Mambo byla u nás jako dvouletá. Loni byla připravována jinde a nyní po návratu do našeho střediska ji zaskakujeme. Měla by se ukázat na brněnské dráze v dostihu čtyřletých překážkářů v dubnu. V Brně bude, aby ji viděli její majitelé, běhat častěji. Je to velká a silná klisna, takže si myslím, že by jí mohla sedět pardubická dráha.“ Dvěma vítězstvími ve steeplechase v první polovině sezóny potěšil trenéra a stáj DS Jabloňová alej Giomár (Tiger Cafe). „Ve druhé půlce sezóny měl problém se šlachou a musel podstoupit operační zákrok. Dnes ho vyšetřoval veterinář, noha je v pořádku a Giomár se může vrátit do tréninku, což jsme samozřejmě všichni rádi.“  

Ve výčtu svěřenců trenéra Bodláka nám ještě chybí obě hvězdy stáje, velcí překážkoví vítězové. Stáj Antique art UH dělal loni od poloviny sezóny velkou radost Tiara Man (Muhtathir). Jeho forma gradovala na podzim snadným triumfem v Poplerově memoriálu a dobré bylo i jeho druhé místo v jedničkové Ceně Sergeant Thundera v listopadu ve Slušovicích. „Tiarovým letošním největším cílem by měla být obhajoba Poplerova memoriálu. Budeme ho posílat na krátké a rychlé steeplechase, které mu svědčí nejvíce. Osm let na něm není vůbec znát, je stále jako puberťák. Jinak je ale hodný. Má ho moc ráda čtrnáctiletá Káťa, která ho jezdí.“

O loňské sezóně největší hvězdy tréninkového střediska Staré Město, dnes devítileté Delight My Fire (Way Of Light) toho bylo řečeno či napsáno v médiích hodně a není potřena se k tomu tématu podrobně  vracet. „Delinka“ dokázala na závěr sezóny úspěchem ve Velké slušovické, že nic neztratila ze svého lesku. A současnou nejdůležitější informací je skutečnost, že přezimovává dobře. „Je naprosto zdravá a vypadá perfektně. Je tak v srsti, jako by byl červen. Delina má ráda pohyb, potřebuje ho hodně, zároveň je ale hodná na ošetřování a ježdění.  Máme v plánu letos Crystal Cup a kvalifikaci, a pak se ukáže, co dále.“

Trenér Bodlák nezastírá, že se na letošní sezónu moc těší. „Musím říci, že tento rok mám pro sezónu nejkvalitnější sestavu koní, co jsem kdy měl. A tím nemyslím jen Limaria a Gontchara, ale také Slivku, Delinku, Tiara Mana a Celeste. Chceme být připravení na sezónu co nejlépe. Trénujeme každý den, jen se trenér musí přizpůsobit počasí. Naší výhodou je hala. A samozřejmě je moc důležité, že se mohu spolehnout na dobrý manšaft, kterému bych tímto chtěl moc poděkovat.“

A jaká má Radim Bodlák očekávání pro svou 12. sezónu v roli trenéra dostihových koní? „Nejpodstatnější je, aby byli koně zdraví. Samozřejmě bychom také rádi vykázali dobré výsledky, tedy aby se nové posily dobře na dráze prezentovali a starší koně, aby navázali na své dobré výsledky. Všem majitelům přeji, ať jim koně dělají radost a vydělají nějaké peníze. Pro chovatele sice byly zavedeny chovatelské prémie, není ale deklarováno, že budou vypláceny i v dalších letech. Chovatel pracuje s dlouhodobou perspektivou, aby mohl chov více rozjet. Aby tedy měly chovatelské prémie pro chovatele nějaký smysl, je potřeba je garantovat alespoň na pět let. Na jeden rok, to je jen výkřik do tmy,“ zakončuje úvahou o českém chovu, jehož zástupců má ve stáji dvě třetiny, předsezónní povídání  trenér Bodlák. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová a Petr Nowicki








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net