Nieslanik MiroslavTréninkové středisko Tušimice existuje dva roky, ale už se dokázalo dobře zapsat do povědomí turfové veřejnosti. Miroslav Nieslanik se loni při své teprve druhé sezóně dokázal dostat na výborné desáté místo v šampionátu trenérů rovinových koní. Posilou pro středisko byl příchod žokeje Jana Ráji v polovině sezóny. Celkem si stáj loni připsala osm prvenství a byl mezi nimi také triumf Lexceeda v mosteckém dostihu druhé kategorie, ke kterému později přidal druhé místo v Českomoravské ceně. Mezi dvouletými koňmi na sebe hlasitě upozornili Manoamano druhým místem v Ceně zimního favorita a klisna Moon Shot, která obsadila v Ceně zimní královny čtvrtou příčku. Do nové sezóny má trenér Nieslanik hodně nazbrojeno. Přišly nové posily a koní je o třetinu více než před rokem.

 

Tréninkové středisko: Tušimice
Počet koní: 23
Odešli z tréninku: Dancing Bolek (v sezóně) 
Přihlášky do klasických dostihů: Moon Shot, Viviann, Manoamano, Dalandi, Montalie de Cerisy, Ecologic 
Stájový personál: Jan Rája (vedoucí stáje), Lenka Rájová, Yeleman Kamsyzbayev, dva ošetřovatelé, vypomáhá Dituška Doskočilová, na chodu střediska se podílí celá rodina Nieslanikových
První jezdec: Jan Rája, v případě potřeby budou jezdit Lenka Rájová, Bayurzhan Murzabayev a Antoine Subias


Po vydařené sezóně 2018 rodina Nieslanikových pořídila nové koně a počet zástupců stáje MUDr. Eva Nieslaniková tak už přesáhl dvě desítky. Více než třetinu z nich tvoří příslušníci nejmladšího ročníku, kterých je osm. „Je to půl na půl, máme čtyři hřebci a čtyři klisny,“ říká s úsměvem trenér Nieslanik. „Všichni pracují bez problémů a ukazují se dobře. Na zářijové aukci v Irsku jsme zakoupili hřebce Donn Cliffs (Canford Cliffs – Demesne, Dansili) a klisnu Achird (Archipenko – Auleviante, Indian River).“ Pro nás je velmi zajímavý především hřebec Donn Cliffs, jehož matka je polosestrou Dux Scholara (Oasis Dream) a v rodině nacházíme celou řadu blacktype koní. Z rodiny také pochází klasická vítězka Ajanta (Rousillon).

Většina importovaných juniorů byl loni dovezena ze země galského kohouta. „V říjnu jsme nakupovali ve francouzském Deauville, kde nás oslovil bělouš Joganville (Rajsaman – Jamboree, Peintre Celebre).“ Ten stál 3.000 euro a jeho otec, Linamixův syn Rajsaman, se trenérovi již osvědčil skrze loni šikovnou dvouletou Moon Shot. Hřebečkova matka je navíc polosestrou vítěze francouzské grupy 2 Boris de Deauville (Soviet Star). Další mladou nadějí je ryzák Sepius (Rio de la Plata – Sepia, Dansili). Je polobratrem na našich drahách dobře známého Eruptiona (Muhtathir), kterého několik let připravoval Zdeno Koplík. Pod jeho vedením vyhrál i menší dostih ve Francii. Kvality a ranost nalezeme u Sepiovi báby Spanish Sun (El Prado), vítězky grupy 2 Ribblesdale Stakes pro dvouleté v Ascotu. Tato klisna dala v chovu mj. vítězku Listed Pretty Polly Stakes Swiss Range (Zamindar).

Nieslanik Don Cliffs Nieslanik Sylvia Nieslanik Achird
Donn Cliffs Sylvia Achird


Dalším juniorem je v květnu narozený hnědák Rusel (Rio de la Plata – Ruse Bere, Until Sundown). Je druhým potomkem své matky, která je vítězkou tří dostihů na 1800 až 2400 metrů a polosestrou hřebce Saphir Bere (Nicobar), mj. druhého v Listed v Cagnes Sur Mer. Další posila, klisna Sylvia (Zanzibari – Strong Flame, Makfi) se narodila  nestartující klisně na prahu chovné kariéry. Zajímavá je její bába Ninotchka (Nijinsky), vítězka Listed a umístěná v dostizích grupy 3, která v chovu dala mj. v anglických blacktype vícekrát umístěnou Natalyu (Green Desert). 

Stáj doktorky Nieslanikové se také rozrostla o dvě mladé klisny z Polska. Jak Hipogetta (Aramus – Hipozetta, Who Knows ), tak i Maverana (Grand Presidium – Mavera, Don Corleone) pocházejí z dobrých polských rodin a navíc jsou dcerami úspěšných dostihových klisen. Hipozetta se ukázala velmi dobře ve dvou letech, kdy kromě vítězství v dostihu I. kategorie byla druhá v Nagrodě Upsali, Listed pro klisny. Jejím polobratrem je výborný Hipokrates (Alywar). Ten totiž byl nejlepším dvouletkem v Polsku v sezóně 1998, kdy byl neporažený ve čtyřech startech včetně  Nagrody Ministra Rolnictwa (Przychowku) a Nagrody Mokotowska. O rok později sice už ročníku nekraloval, ale i tak skončil na třetím místě  v Polském derby.  Matka Maverany Mavera zase dokázala obsadit třetí příčku v Polském derby, kdy jí jen hlava dělila od druhého místa. O čtyři týdny později pak byla druhá v Oaks. V září pak ale dokázala po boji zvítězit ve Slovenském Oaks. Dobře si na dráze vedla i její polosestra Moxa (Jape), druhá v Jarní ceně klisen.

Tříletý ročník čítá rovněž osm koní a k již dobře se loni ukázaným koním přibyly ještě nové posily. V listopadu v Deauville byla angažována dosud nestartující hnědka Paladino (Pour Moi – Lamarsa, Chichicastenango), která je polosestrou tří vítězů. Výborně si v chovu vedla její bába, nestartující European Style (Ezzoud), která je matkou čtyř blacktype koní včetně Chinandegy, vítězky grupy 3 pro dvouleté Prix de Reservois. Matka nové svěřenkyně trenéra Nieslanika Paladino je její pravou sestrou. „Pokud se Paladino dobře ukáže, chtěli bychom ji směřovat do klasických dostihů.“

Kolekci tříletých rozšířil také hřebec Shedir (Lilbourne Lad), zakoupený loni v říjnu. „U toho by mohla přicházet úvaha dohlášení do Saint Legeru,“ svěřuje trenér. Loňstí dvouletí udělali majitelce stáje MUDr. Nieslanikové hodně radosti a tak nepřekvapí, že téměř všechny najdeme na soupisce přihlášených koní do klasických dostihů. Nejdále to loni dotáhl Manoamano (Alexandros), který sice zůstal nezvítězivší, ale ukázal velkou třídu. Po debutu ve Francii a boji s Angkor Watem (Nathaniel) koncem října v Praze následně zazářil v Mostě v nejdůležitějším testu dvouletého ročníku, Ceně zimního favorita, kde v cíli byl o třičtvrtě délky druhý za desetinovým favoritem King Archiem (Archipenko), který ale nesl o kilogram méně. „Manoamano je naší nadějí a je přihlášený do všech dostihů klasické trojkoruny. A zároveň je to největší mazel ve stáji,“ usmívá se trenér. Doplňme, že Manoamano stál své majitele jen 2.000 euro.

Nieslanik Ecologic Shedir Nieslanik Shedir Sepius Rusel
Ecologic a Shedir (zprava) Shedir, Sepius a Rusel


Z klisen se loni ukázala nejlépe Moon Shot (Rajsaman), kterou najdeme na přihláškách do obou dostihů vyhrazených jen klisnám. Bělka stihla loni pět startů a kromě debutu ve Strasbourgu a také v Ceně Masise, nechyběla mezi nejlepšími koňmi v cíli. Zvítězila ve Slušovicích a neztratila se mezi výkvětem dvouletých klisen v Ceně zimní královny, kde ji Jan Rája provedl cílem na čtvrté příčce, tři délky za vítěznou Dark Absolu (Pouvoir Absolu). A výbornou práci společně odvedli i v Pražském zimním favoritovi, kde byli třetí. Moon Shot tak byla v cíli ze startujících klisen nejlepší a navíc koním, kteří ji porazili, dávala hmotnostní výhodu. 

Čtyři umístění na tabuli loni získala Viviann (French Fifteen), která byla přihlášena do stejných klasik jako Moon Shot. Jednou startující odchovanec rodiny Nieslanikových Dalandi (Alandi) figuruje na přihláškách do obou vytrvaleckých klasických dostihů. Jeho dostihová premiéra vůbec nebyla špatná. Skončil počátkem září na čtvrtém místě v dostihu, který ovládla pozdější vítězka zimní královny Dark Absolu. Na zahájení dostihové kariéry teprve čeká další vlastní odchovanec Ecologic (Alandi), který je šestým potomkem skvělé dostihové klisny Ecologically Right (Entrepreneur). „Přihlásili jsme ho do Saint Legeru.“ 

Dvě dostihové zkušenosti má z loňska Montalie de Cerisy (Montmartre) přihlášená do Oaks. Výčet tříletých koní stáje MUDr. Eva Nieslaniková zakončuje majitelčin odchovanec Legolas (Age of Jape – Larika, Nowogródek), který se narodil v květnu a dosud nevyběhl. „Všichni naši tříletí koně zatím pracují výborně a jsou zdraví. Za to vděčíme hlavně Honzovi Rájovi a jeho ženě Lence, kteří o koníky profesionálně a s láskou 24 hodin denně a sedm dní v týdnu pečují.“

Čtyřletých a starších koní chystá trenér se svým zkušeným týmem sedm. Nejúspěšnějším a zároveň nejstarším, je mezi nimi osmiletý Lexceed (Exceed and Excel), který loni exceloval na mosteckém hipodromu. Kromě vítězství ukázal svou třídu v tradiční Českomoravské ceně, kde ho porazil jen výborný Mr Right (Echo of Light). Velmi užitečnou klisnou je o rok mladší Iwnianka (Tempelwächter). Ta loni v sedle s Janem Rájou dvakrát vyhrála a v dobře obsazeném pražském Říjnovém handicapu skončila čtvrtá.

Nieslanik Viviann MoonShot Nieslanik DancingLolek Iwnianka
Viviann a Moon Shot Ecologi Lolek a Iwnianka


Dalším známým jménem je Kerabush (Rock of Gibraltar) jehož prostřednictvím se předloni trenér Nieslanik poprvé aktivně účastnil klasického dostihu. Kerabush kromě startů na rovině se také ukázal ve třech překážkových dostizích na třech závodištích a kromě Merana se vždy umístil. Na počet vítězství byl loni nejúspěšnějším koněm stáje Ecologi Lolek (Silver Whistle). Bělouš se postupně zlepšoval a při svém posledním vítězství koncem září v Karlových Varech se prosadil i s 63,5 kilogramy. Zatím ale dominoval v nízkých kategoriích.

V nejlepší společnosti se loni dvakrát objevil čtyřletý Easyrider (Dream Ahead), ale ve velkých sprinterských testech se mezi nejlepší neprosadil a stále je nezvítězivší. La Paix (Montmarte) loni vstoupila do sezóny až v červnu a kromě prvenství v Mostě ve trojkovém dostihu se ještě dvakrát umístila. Při posledním startu v září jí na další vítězství chyběl v cíli jen krk.

Tréninkové středisko Tušimice umístěné poblíž nechranické přehrady a vedené trenérem Nieslanikem si stejně jeho před rokem žádné velké cíle pro sezónu nedává, ale samozřejmě doufá, že se jeho zástupcům bude v sezóně dařit. „Hlavně si přeji zdravé koně a personál, a to ostatní se bude odvíjet od aktuální formy svěřenců,“ zdůrazňuje na závěr Miroslav Nieslanik.

Michaela Zemanová
Foto: Dita Doskočilová a archiv střediska Tušimice








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net