S trenéry před sezónou (8.) - Zdeněk Seménka chystá nejpočetnější sestavu za svou trenérskou kariéru
Před rokem měl trenér Zdeněk Seménka v péči 22 koní, nyní se jich ve středisku Divoky těší na novou sezónu 27. Ač byl trenér loňskými výsledky trochu zklamán, byť se to týkalo jen výsledků na rovinách, majitelé to zřejmě vidí jinak a trenérovi svěřili nejvyšší počet koní, jaký kdy měl v tréninku. I letos je jeho stáj rovnoměrně rozdělena mezi rovinové a překážkové koně a stejně jako v loňském roce i nyní jsou mezi nimi jak již osvědčení koně, tak i nové posily včetně čtveřice dvouletků.
Právě u nich prohlídku stáje začneme. Všichni jsou to hřebci, podobného typu a trenér je s nimi nadmíru spokojen. "Už jsem dlouho neměl tak vyrovnaný lot dvouletých," libuje si. S každým z nich se bude snažit letos vyběhnout. "Bez startu ve dvou letech se ve třech špatně začíná," vysvětluje.
Tréninkové středisko: Divoky Počet koní: 27 Odešli z tréninku: Chico de Chilli, První dáma, Lady Roseburg (chov), Ideal Man, Top One, Vintana Přihlášky do klasických dostihů: Dally Top, Hello Bella, Like Magic, Vignetta Stájový personál: Soňa Seménková, David Číhal, Vendula Lučková, Tereza Dlapová, Michal Čermák (stájník), vypomáhají Světlana Lučková, Daniela Buksová |
Teprve před pár dny do střediska přišla dvojice koní stáje Cardboard, francouzští rodáci Stormy Awakening (Storm The Stars) a Jardin Michelet (Kingfisher), zakoupení za říjnové dražbě ročků v Deauville. Prvně jmenovaný, se zajímavým 3x3 inbreedingem na skvělou Urban Sea (Miswaki), je prvním potomkem nestartovavší Soft Awakening (Rip Van Winkle), polosestry dvou blacktype koní, druhý je též prvním produktem nestartovavší matky, konkrétně klisny Cartoucherie (Sommerabend). Ta je polosestrou tří blacktype koní, přičemž dva z nich získali tento status v překážkových dostizích. "Zatím se s nimi seznamuji, ale jsou to oba krásní hřebci," hodnotí je trenér.
Dvouletí hřebci. Zleva Jardin Michelet, Granit a Back to Track. Foto archiv stáje
Druhá dvojice je už obsednutá a má za sebou první seznamování s tím, co ji v nejbližších letech čeká. Back to Track (Lucayan) stáje Gold Star Adrian by měl do budoucna směřovat na překážky. "Na dvouletka je hodně veliký, ale pracovitý." Pracovitý a šikovný je podle trenérových slov i další dvouletek, který by se měl jmenovat Granit. Ryzák, zakoupený na dražbě ročků společnosti Osarus za 27 tisíc eur, má navíc skvělý rodokmen. Je synem dvojnásobného Gr.1 vítěze Ulysees (Galileo) a nestartovavší Realms of Light (Maxios), polosestry vítěze Rheinland-Pokal (Gr.1) Saddexe (Sadler's Wells).
Čtyři adepti na klasické pocty
Tříletý ročník má ve stáji Zdeňka Seménky šest zástupců, čtyři z nich hodlá trenér hlásit do klasických dostihů. Zcela jistě mezi mezi nimi nebude ryzák Copper Scape (Cityscape), který byl přes zimu vykastrován. "Loni běhal dvakrát a zklamal mě, ale zjistili jsme, že má obě varlata nesestouplá, byl v Brně operován a od té doby chodí zcela jinak," vysvětluje trenér. Jeho kolega ze stáje Cardboard Eskilebo (Brazen Beau) také klasiky vynechá, zatím jej teprve čeká debut. "Je to velký, obrovský kůň, flegmatik. V práci je ale rychle na nohou, měl by to být sprinter," předpokládá trenér.
Do Jarní ceny klisen hodlá Seménka přihlásit napajedelskou odchovankyni Dally Top (Stormy Jail), prvního potomka šampiónky Dally Hit (Ad Valorem). Loni vyběhla dvakrát, debutovala pátým místem na míli, poté doběhla druhá za Zamicem (Amico Fritz) v dostihu na 1400 metrů v rámci Fitmin Cupu. "Nebylo to špatné, i když ten druhý start jsme chtěli vyhrát. V práci chodí dobře, distanční strop u ní vidím tak kolem 1600 metrů, takže zkusíme Jarní cenu klisen, ale dokola to moc nevidím."
To další napajedelská odchovankyně ve službách stáje Cardboard Vignetta (Pouvoir Absolu - Vesponetta, Vespone), kterou debut teprve čeká, je podle trenéra spíše klisnou do Oaks. "Je velká a v práci jí chvilku trvá, než se rozejde, ale jak to chytne, tak frčí," říká se smíchem.
Dvě želízka v ohni pro klasickou sezónu má i Hana Veselá. Ryzka Hello Bella (Fast Company) loni absolvovala tři starty, z nichž vytěžila dvě umístění a trenér s ní počítá do Jarní ceny klisen. I když start klisny právě v mostecké klasice je zatím s velkým otazníkem. "V Mostě běhala dvakrát a ani jednou se jí to z kopce nelíbilo. Možná jako tříletá už se s tím srovná, ale nevím, třeba ji budeme směřovat do Oaks."
Nejvíce ze všech tříletků trenér očekává od jejího stájového druha Like Magic (Al Wukair). Ve Francii narozený tmavý hnědák, syn vítězky Jarní ceny klisen Partyday (Footstepsinthesand), dosud nestartoval, i když loni už vyrazil k debutu do Francie. Tam jej však tamní autorita nepustila kvůli očkování, byť trenér je dodnes přesvědčený, že bylo v pořádku. "Z našich tříletků je asi nejtřídovější. Už loni chodil v práci skvěle, proto jsme s ním také chtěli do Francie," říká Seménka, který uvažuje, že by možná ještě před začátkem české sezóny hřebce nechal proběhnout v zahraničí.
Rousse novou posilou týmu starších koní
Z šestice čtyřletých by většina měla zůstat na rovinách. To platí i o hnědce Hany Veselé Entropia (The Gurkha), zakoupené předloni z francouzské prodejky, která ale od dubna nestartovala. "Zranila se, měla frakturu karpu," vysvětluje trenér. "Teď už pracuje, chodí dobře, je to hodná a pracovitá klisna, ale teprve nabírá fyzičku a tak začne později." Stejné barvy reprezentující Surabaya (Gutaifan) loni ještě v péči Václava Chaloupky startovala v Českém derby, Zdeněk Seménka ale její distanční optimum vidí úplně jinde. "Podle práce i podle rodokmenu se mi jeví jako sprinterka. Určitě na sprintech začne a uvidíme, ale věřím, že jí budou sedět," míní trenér o klisně, s níž by, stejně jako s Entropií, chtěl běhat ve Francii. Naopak Machinose (Penny's Picnic), který loni dokázal ve Francii zvítězit, zřejmě čeká jiná budoucnost. "Rozběhne se na rovinách, ale vykastrovali jsme jej, je s ním teď lepší spolupráce a počítám s ním do překážek."
Čtyřletý valach Valdobbiadene (Hannouma) stáje Aryman-Divoky byl loni hlášen i do Českého derby, ale nakonec se na dráze vůbec neukázal. "Je to střesař, nechce se mu do boxů, tak se rozeběhne v nějakých delších rovinách a pak půjde na překážky." Spolu s ním přišel k trenérovi i jeho paternitní polobratr Arc En Ciel (Hannouma), taktéž spíše překážkového původu, který loni z pěti rovinových startů vytěžil dvě umístění v dostizích nižších kategorií. I jeho blízká budoucnost bude spojena s překážkovým provozem. "Je velice šikovný, skvěle skáče a asi začne sezónu hned na překážkách."
Ty budou i cílem bělky Manorie (Literato) stáje Cardboard, loňské slušovické vítězky. "Měla to loni těžké, protože jako dvouletá kvůli čipu v noze neběhala a aby pak dostala handicap, tak musela jít jedničky, ale skvěle skáče, baví jí to, navíc je to velká krásná klisna, tak zřejmě také začne rovnou na překážkách."
Stálicí Seménkova týmu je šestiletá Storm de Nuit (Vespone), mající na svém kontě 4 vítězství, z toho 3 v dostizích II. kategorie a loni získala dvě umístění v jedničkách. "Na to jak je malá je hodně šikovná. Letos by měla pokračovat ve dvojkách i jedničkách a chtěl bych s ní zkusit i Itálii."
S Touche Finale (Planteur) má trenér pro letošek jediný cíl - zvítězit. Šestiletá klisna Hany Veselé od příchodu do českého tréninku získala 12 umístění, vítězství ji ale dosud zůstalo odepřeno. "V práci je složitější na ježdění, ale uklidnila se a v dostihu je v pohodě. Je to univerzální kůň, letos doufám, že už konečně i vyhraje."
Novým jménem ve stáji Zdeňka Seménky je sedmiletá Rousse (Lope de Vega), která laborovala se zraněným kloubkem, a tak od loňského března nestartovala. Svezení na ní si trenér nemůže vynachválit. "Když na ní sedíte, je to letadlo a věřím, že to ještě ukáže i na dráze," míní o klisně, která vyhrála Velkou cenu českého turfu a získala několik vítězství i ve Francii. Tam by mohla znovu zamířit, možnost překážkové kariéry trenér zavrhl. "Zkoušeli jsme s ní skákat, ale je jako dřevorubec, co neskočí to porazí," dodává se smíchem. "A kdyby na předešlé výsledky nenavázala, šla by do chovu."
Na rovinách bude pokračovat i vlastní trenérův odchovanec sedmiletý Coltyn (Stormy Jail - Clodine, Sharp Prod). "Je drobnější, tak se na skoky nehodí, ale je to užitečný koník do dostihů II. kategorie."
Vzhůru na překážky
Zbytek stáje tvoří už jen překážkoví koně s většími či menšími zkušenostmi ze skoků. Na těch loni začínal i pětiletý Elsid (Sidestep) a začátek to byl nadmíru úspěšný, když ve Slušovicích získal dvě vítězství. "Na překážkách se našel," potvrzuje trenér. "Letos bych jej chtěl menežovat do Pardubic, je to tempař, kterému je jedno, po čem cválá, tak by mu to tam mohlo sedět."
O rok starší Godsalino (Timos), který před rokem přišel z Francie, loni zkoušel krosy v Meranu a trenér plánuje jít letos stejnou cestou. "Nemusí to být špatný kůň pro tyto dostihy," míní. Z Francie přišel i stejně starý Punch Du Rheu (Saint Des Saints), který též šel loni italskou cestou, ale v dostizích přes proutěné překážky. Pro toho už letošní sezóna dávno začala a v Pise už stihl dva starty - jednou druhý a jednou pátý. "Je to trochu složitější kůň a chvíli trvalo, než jsme na něj přišli. Teď už je to lepší a je to vidět i na výsledcích. Už je to kůň, který bude majitelům dělat radost," je přesvědčen Seménka, který v něm vidí i velkou naději do budoucna. "Potřebuje měkčí povrch, má rád velké dráhy, takže v Česku jej asi neuvidíme, spíše s ním zkusíme Francii," plánuje.
Loni na podzim do Divoky přišel maďarský rodák Államfö (Latin Lover), vítěz tamního St. Legeru z roku 2019, tady jej ale čekají překážky. "Skáče dobře a baví ho to. Uvidíme, jestli se vejde do Trevisa nebo začne v Česku, ale zřejmě to bude spíš kůň pro zahraniční starty."
Sirius vítězí ve Slušovicích. Foto Jiří Křižan, Jockey Club ČR
Dva starty, dvě vítězství - to je loňská bilance Siriuse (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit), patřícího trenérově dceři. Bilance mohla být ještě lepší, ale devítiletý valach se zranil a v červnu sezónu ukončil. "Teď už je v pořádku a těší se na sezónu. Bude běhat v Česku, tam, kde se mu dařilo - Slušovicích a Lysé."
Na závěr představení své stáje si trenér nechal dvě největší překážková esa - Skins Rocka (Skins Game) a Quinze de la Rose (Turtle Bowl), kteří hájí barvy Evy Píšťkové. Oba valachy, úspěšně etablované ve velkých italských dostizích, čeká letos cesta hodně podobná té loňské. Skins Rock už jeden dostih absolvoval a další jej čeká v neděli. "V Pise mu trochu nesedl dostih, teď by to mohlo být lepší," věří trenér. "Jinak jej opět čekají italské dráhy - Pisa, Miláno, Merano."
Na přípravě druhé hvězdy stáje Quinze de la Rose se významně podílí její stálý jezdec Jan Faltejsek. "Je to hodně složitý kůň, ale s Honzou si opravdu sedli," říká trenér. "Loni mě hodně potěšil vítězstvím v Aix-les-Bains a je vidět, že stále dokáže držet formu. Letos uvidíme, jestli bude Miláno nebo bude běhat přímo ve Francii. S Meranem je to složitější, tam má většinou koně i dr. Charvát, pro něhož Honza jezdí."
Quinze de la Rose při svém loňském parádním vítězství v Aix-les-Bains. Foto repro video France Galop
Jako nemalá část českých trenérů ani Zdeněk Seménka nemá ve stáji svou vlastní jezdeckou jedničku a obsazení svých koní bude řešit dohodou s volnými jezdci. Ač jich ubývá, věří, že na dobře připravené koně se jezdec najde, a to i na překážkách, kde je nedostatek jezdců rok od roku citelnější. Spolupracovat hodlá především s těmi, kteří mu jezdili i v loňském roce.
Jak jsme uvedli už v úvodu, nebyl trenér příliš spokojen s loňskými výsledky svých rovinových koní. Svůj podíl na tom podle něj měly i tréninkové podmínky, to však by mělo dnes již být vyřešeno. "Byl suchý rok a hůř se koně připravovali. Letos už ale máme dvě tréninkové dráhy pro rovinové koně a věřím, že se to na výsledcích projeví," vysvětluje trenér. Jinak je spokojen, zvláště se svým týmem. "Bez kvalitních lidí bychom mnoho nedokázali, máme skvělý tým, jak personál, tak i majitele. Měli jsme štěstí," uzavírá předsezónní rozhovor.
Miloslav Vlček