Germic karel4Ač aktuální počet koní v tréninku Karla Germiče je navlas stejný jako loni touto dobou, v jeho stáji v Lysé nad Labem prakticky nezůstal kámen na kameni. "S výjimkou Triplexe, který však přišel až v průběhu sezóny, Highbration a dvou loňských dvouletých se změnila celá stáj," vypočítává. Podstatnou část jejího osazenstva nyní tvoří dvouletí koně, a to jak ti, které trenér pro své majitele zakoupil na dražbách, tak i domácí odchovanci včetně jeho vlastního.


Tím je hnědka Air Amica (Amico Fritz - Airfare, Fairlypi), která byla společně s ryzkou Lowe Wole (Amaron), dcerou zimní královny Love Connection (Amico Fritz) z chovu Rostislava Šefraného, odchována na trenérově statku v Poděbradech. "Jsou to první naši odchovanci a moc se mi líbí. Jsou pěkně vykrmený Fitminem a každý nám je chválí," směje se trenér. Mají ještě jedno společné - obě jsou podle trenérových slov kopiemi svých matek. Podle nich také trenér odhaduje, zda se letos objeví na dráze. "Air Amica vypadá raně, ale její máma raná nebyla. U Lowe Wole jsem si nyní na 100% jist, že by letos vyběhnout měla, ranost má od obou rodičů a i se tak jeví, ale u dvouletých to za dva měsíce klidně může být úplně jinak," říká.

LoweWole Nezva
Dvouleté Lowe Wole a Nezwa

S uvedenou dvojicí v Poděbradech vyrostla i odchovankyně Josefa Pšurného Nezwa (Mikesh - Nurbela, Belenus), kterou trenér získal jako odstávče. "Je to velká, silná klisna," popisuje ji trenér. "Zatím se zdála být z nich nejpozdnější, ale za poslední měsíc udělala ze všech tří největší pokrok, tak nevím," uvažuje nad tím, jestli Nezwu letos uvidíme na dráze. "S majitelem jsme ale domluveni, že na ní nijak tlačit nebudeme."

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 11
Stájový personál: Jana Bečková, Jana Vargová, Nikola Boráková, Václav Dvořák a rodinní příslušníci


Hodně zajímavým dvouletkem je irský rodák Danny Daddy, syn plemeníka Smooth Daddy (Scat Daddy), s nímž vstoupí do českého turfu nový majitel paní Jana Nikolajová. Prvního potomka nestartovavší Fair Gabriella (Dark Angel) trenér přivezl z dražby z Baden-Badenu, kde však nebyl na dražbě prodán. "Vyhlédli jsme si ho už předem, ale v dražbě jsme na něj nedosáhli. Nakonec jsme ho koupili po dražbě, majitel za něj chtěl 20 tisíc eur, ale Jana to usmlouvala na 13 tisíc. Původ má skvělý, ranost a rychlost ze všech stran, pracuje bez problémů, jen je trochu línější. Podle původu by měl vyběhnout, ale musí nám to teprve ukázat."

air amica Danny Daddy


Lot dvouletých uzavírá poslední posila francouzský rodák Delice Reglisse, kterého pro stáj Markes trenér získal za 5.000 € na říjnové dražbě v Baden-Badenu. Hřebec pochází z druhého ročníku vítěze Futurity Stakes (Gr.2) Herald The Dawn (New Approach) a je třetím potomkem ve dvou letech umístěné Candle of The Sea (Makfi), klisny zatím bez startovavších potomků, ale polosestry vítězky Belgrave Stakes (L), grupově umístěné Romantic Proposal (Raven's Pass). "Měl hlavu plnou bradavic, tak na něj moc nepřihazovali," popisuje trenér hřebcovu koupi. "Když ale přišel do Lysé, během dvou týdnů mu bradavice opadaly a je z něj krásný kůň. Ač se narodil až na konci dubna, myslím, že bude letos schopný vyběhnout."

V tříletém ročníku má trenér tři naděje včetně rodinného odchovance Eslíka (z Emy, Exaltation), syna strakatého Silvery Moon (I Was Framed). Loni absolvoval dva starty, ani v jednom se neumístil. "To je úžasný charakter, ochotný, nesmírně pracovitý, má vztah snad ke všemu, že by mu šel i parkůr nebo drezůra. Loni jsme ho nechali běžet jen aby věděl, o čem to je. První dostih nic moc, ale v druhém už měl lepší projev. Asi bude po mámě vytrvalý," míní trenér, který s barevným Eslíkem ale nemyslí jen na dostihy. "Chceme mu udělat test na gen strakatosti a případně ho poté uchovnit," plánuje.

Také Ultra Ostrava (Ultra) loni vyběhla dvakrát, ale zatímco v debutu doběhla třetí, při druhém startu se neumístila. "Je pro mě trošku zklamáním, je to jediný kůň, který přes zimu neudělal žádný pokrok, nevyrostl ani se nikam neposunul. Je to menší kobylka, uvidíme, jak to bude zvládat."

Poslední tříletek dorazil do Lysé teprve nedávno. Britský rodák valach Perceivable (Sir Percy) loni v péči Johna Butlera absolvoval na ostrovech 6 startů, vydělal 900 liber a získal rating 42 liber. Následně byl dva měsíce v Německu, odkud se dostal k nám. "Jako valachovi mu dali trochu za uši, myslím, že na něj spěchali asi moc, pořád ještě dorůstá. Tady si odpočinul a vypadá dobře," hodnotí trenér svou nejnovější akvizici.

dontellyourmother2 Perceivable


Novým koněm ve stáji je i čtyřletá Dontellyourmother (Biraaj), kterou trenér koupil na hybridní BBAG dražbě za 2.500 €. "Zarazilo nás, že stála tak málo, ale když jsme ji přivezli, zjistili jsme, že má velký problém se zády. Majitel ji však nechal přeléčit a teď o ní mohu mluvit jen v superlativech," říká trenér na konto klisny která ve Francii získala 3 umístění. "Je to hodná velká pracovitá klisna, vypadá jako Quarter a bude rychlá."

V polovině sezóny přešel z vedlejší stáje Ingrid Janáčkové Koplíkové Triplex (Elzaam), zakoupený stájí JoVi Záryby, který loni získal tři vítězství, ale za sezónu zvládl plných 13 startů. "Dostal se hodně vysoko a uvidíme, jak se na něm loňská náročná sezóna podepsala, ale je to pohodář a flegmatik, kterého nic nerozhází, tak mu moc věřím."

UltraOstrava Triplex3


Procházku stájí zakončíme u pětileté Highbration (Excelebration) hájící zelenočervené barvy stáje Roman. "Loni běhala super, usadila se  získala loni dvě vítězství, usadila se ve trojkových handicapech a věřím, že i letos to bude užitečný handicapový kůň," míní trenér.

Zatímco koňské obsazení stáje se výrazně proměnilo, co se týká jezdců hodlá trenér Germič pokračovat jako dosud a spolupracovat s jezdci, s nimiž spolupracoval dosud. Opět by rád do dostihů, kde naváží angažoval Jiřího Chaloupku, ale neuzavírá se ani dalším českým jezdcům. 

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová  

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková  Tomáš Váňa

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net