Vana tomas4V loňském roce se Tomáši Váňovi, jemuž s přípravou koní vydatně pomáhá manželka Iveta, podařilo připravit 13 vítězů. Když se za ní ohlíží, ze všech úhlů pro něj byla jako na houpačce. Vedle úspěchů musel čelit i ztrátě dvou koní - Blue Calanque odešel na zauzlení střev, Fabryan se pro zranění nevrátil z dostihu. "To bylo pro nás hodně smutné, za těch několik sezón jsme si na něj hodně zvykli," říká. Nyní ale hledí především dopředu, má ve stáji 24 koní, početnou sestavu dvouletků, nejnovější posilu šampiónku Muguruzu a pořád v ní zůstává nezlomný i Aztek, který se stal nedílnou součástí stájí v Lysé.


Stáj postupně doplnil sedmi ročky, nyní již dvouletými, na něž však trenér rozhodně nehodlá spěchat. "Jsou jako malé děti ve školce a každá špatná zkušenost se jim usazuje v hlavě a pak se z ní těžce dostává pryč," míní trenér.

Jako první dorazila do Lysé tmavá hnědka Cidlina (Mondialiste), kterou pro Jakuba Žďárského vydražil Tomáš Janda. "Kobylka je pracovitá a zatím nemá s ničím problém," hodnotí ji trenér.  
Jméno zatím chybí hnědce po Outstrip, polosestře v jedničkách umístěné Mequinenzy (Starspangledbanner), která byla taktéž zakoupena Tomášem Jandou, ale na dálku prostřednictvím místního agenta. Podle trenéra to ale nebylo šťastné řešení. "Ještě teď nám běhá mráz po zádech při vzpomínce, v jakém stavu klisna přijela," vzpomíná. Nicméně nyní už zástupkyně barev stáje EXCELENT-K pracuje a trenér doufá, že to tak i zůstane. 

nn sitter
Zatím nepojmenovaná dvouletá polosestra Mequinenzy

Třetím importem v Tomášově stáji je hřebec Boy Scout (Olympic Glory), který pro změnu přišel z Francie. "Je to hřebec středního rámce, působí jako hotový kůň, ale to nemusí nic znamenat." Syn plemeníka, který se loni prosadil vítězkou Oaks Giannah, bude běhat v barvách staronového majitele Václava Štráchala, který už v minulosti koně vlastnil a nyní se do dostihového sportu vrací. 

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 24
Odešli po sezóně: Blue Calanque, Fabryan, Res Judicata, Přemyslovna, Reine d'Argent, Ilias, Step Star, Coconut
Stájový personál:  Alena Škotová, Kristýna Fotrová, Květa Kačírková, Iveta Váňová. Vypomáhají: Alena Brynychová, Hanka Nikolos, Veronika Lindauerová, Josef Galis, Anička Lebdušková, na sezónu Sára Slaměnová
První jezdec: zatím to není dohodnuté, neboť "každý majitel má svoje favority"

 
Tuzemský chov má v Lysé čtyři zástupce. Vlastní chov majitele Jana Černého reprezentuje Fatra Luc (Mikhail Glinka), syn druhé z Jarní ceny klisen Fatra Line (Dara Monarch). Ač potomci Mikhaila Glinky vesměs raností moc nevynikají, na konci dubna narozený hnědák se zatím ukazuje jinak. "Při obsedání byl takový trochu vyplašený, ale je to typ raného koně," míní trenér, byť neopomene dodat, že na jaře může být všechno jinak.

si su henki shatra


Další chovatel a majitel v jedné osobě Martin Kašpar přivezl do Lysé pravou sestru líbivého Yasánka hnědku Yarmilu (Dux Scholar - Yes Bubbla, Shamardal). I ona vypadá moc dobře. "Je to opravdu pěkná, silná a hluboká klisna," říká trenér, který doufá, že bude užitečnější než jak se se zatím předvádí její bratr.

Nový domov našla v Lysé i ryzka pojmenovaná po legendárním trenérovi Shatra (Eagle Top), první potomek jedničkové Sapsiree (Rock of Gibraltar). "Ta nám hned dala najevo, že to s ní nebude jednoduché," popisuje těžké začátky trenér. "Trvalo jí to trochu déle, ale už pochopila, proč tu je. Jezdce se sedlem ale pořád bere jako vetřelce, tak i sedlání je opatrnější," dodává. Klisna bude běhat pod dvěma majitele, protože Hřebčín Střelice se domluvil na spolupráci s Adélou Barešovou. "Tak se možná objeví úplně nová stáj," uvažuje trenér.

Nepřehlédněte: Šampión Dux Scholar po sezóně odejde do Ruska. V posledním roce dostane z našich hřebců nejvíce klisen, říká Pohanka

Zcela novou stájí i majitelem v Česku je pan Ingemar Dacke ze Švédska, který trenéru Váňovi svěřil dvouletého hřebce Si Su Henki. V Česku narozený hnědák je synem vítěze Melbourne Cupu (Gr.1) či Grosser Preis von Berlin (Gr.1) Protectionista (Monsun) a v USA narozené vítězky Symbol of Gold (Touch Gold). "Je to pěkný hřebec, ale hodně citlivý. Dobře se pohybuje a je podobný svému otci," popisuje jej trenér, který však neví, zda jej sám pošle do dostihu. "Jestli ukáže určitou třídu, přesune se do tréninku někam ven. Pan Decke přesně ví co chce a je si vědom, že to nejde hned.

Do klasických dostihů trenér nehodlá hlásit žádného ze svých tříletků. Yasánek (Dux Scholar - Yes Bubbla, Shamardal) loni absolvoval dva starty bez umístění a zřejmě potřeboval víc času. "Snad už trochu dospěl, ale nedokážeme zatím odhadnout, kam se letos zařadí. Ale zřejmě bude běhat kratší tratě."
Již vykastrovaný Gilby (Sixties Icon) loni získal tři umístění ze čtyř startů, zimu ale strávil u svého majitele Miroslava Kašpara. "Pobyt ve výběhu mu prospěl a uklidnil se. Tomu distanci zkusíme naopak prodloužit."

yasanek gilby
Yasánek a Gilby

Po letech se do Lysé jako majitel vrátil Josef Galis, který k Tomáši Váňovi umístil narostlého dosud nestartovavšího valacha Silencia (Arrigo). "Moc dobře se pohybuje, loni jsme jej sice pořádně nerozjížděli, ale pěkně mu to ubývalo. Třeba se máme na co těšit," dumá trenér. 

Reggiestorm Mequinenza2


Mezi staršími je nejnovějším přírůstkem předloňská zimní královna a šampiónka dvouletých Muguruza (Footstepsinthesand), která do Lysé přišla z Bošovic. "Stáj EXCELENT-K vyřadila Res Judicatu na hobby ježdění a Reine d'Argent do chovu, místo nich zakoupila od pana Kříže Muguruzu. Vypadá moc dobře, ale necháme ji trošku odpočinout a do tréninku ji zařadíme později," plánuje trenér s klisnou, která už letos ještě ve starých barvách zaznamenala jeden start ve Francii.
V tréninku zůstává i pětiletá ryzka Mequinenza (Starspangledbanner) ze stejné stáje, která loni zvítězila v trojce v Karlových Varech a vybojovala třetí místo v jedničkovém Memoriálu Harryho Petrlíka. "Ukázala třídu a rádi bychom jí vybírali dostihy pro klisny."  

Šestiletý Sea The Night (Born To Sea) Michaela Rosenfelda se dvěma triumfy v trojkách loni vyšplhal do druhé kategorie. "Hodný nenáročný koník měl výtečnou sezónu, která se ale bude těžko opakovat." Dvakrát loni uspěl i pětiletý Zaukhan (Rio de la Plata), majitelům navíc udělal dvojnásobnou radost, protože při obou triumfech byla v sedle jejich dcera Pavlína Kašparová. "U něj zkusíme běhat na jaře a pak na podzim, když budou dráhy měkčí," plánuje trenér.

Na dráze se loni neztratily ani klisny pana Licehamra. Pětiletá Sheby Love (Egerton - Sheba, Rainbows for Life) loni dvakrát vyhrála v nejnižší kategorii, od čtyřleté Angelic Beauty (Chardonney Tcheque - Anjou, Sholokhov) trenér navzdory vítězství ve čtyřkové míli při závěrečném mítinku v Kolesách čekal víc. "Nezvládá to ale spíš psychicky než fyzicky." Stejně stará Sinnfonia (Egerton - Skara, Clodovil) sice nezvítězila, ale získala dvě druhá místa a trenéra potěšila svým přístupem. Všechny tři by letos měly směřovat hlavně do handicapů.

angelic beauty2 Sheby love


Zklamáním naopak byl pro trenéra i majitele rodinu Hrubošovu podzimní výpadek pětiletého Avignona (Pouvoir Absolu - Aurora, Stormy Jail). "Prošel si léčbou a začíná pracovat. Stejně jako loni jej budeme směřovat do dostihů na delší distance." Zlepšení očekává trenér i od dalšího zástupce stáje Michaela-Hruboš Reggiestorma (Stormy Jail - Reggie, Varadar), jejich vlastního odchovance. "Zatím jsme s ním nepředvedli nic," lakonicky konstatuje na konto valacha, s nímž loni získal 5 umístění v dostizích IV. a V. kategorie.
Posledním koněm pana Hruboše ve stájích v Lysé je dosud nestartovavší tříletý Touch of Absolu (Pouvoir Absolu - Trixi, Fairlypi). "To je neskutečný rošťák a odpůrce běhu. Dostane šanci hned zjara a když neuspěje, půjde pryč. Třeba pak najde zálibu ve skocích, ale už ne u nás."

Derby vítěz 2019 Pacific Hill (Nathaniel) se loni vrátil na dostihovou dráhu a ve druhém startu v září v Lysé skončil druhý v dostihu III. kategorie. Stejně jako pětiletá Kathy Ames (Intello), taktéž běhající v barvách stáje MBE pana Beránka, se ale do letošní sezóny zapojí později. "Pacific Hill má za sebou operaci, která vypadá, že dopadla úspěšně. Je to takový bojínek, ale kvalitu má. Musí se s ním však pracovat pořád velmi opatrně, ale když zůstane zdravý, chceme ho dostat tam, kam patří. Kathy Ames měla problém se zády. Od května už spadne do čtyřek, tak snad zase bude dělat radost."

Prohlídku stáje končíme u dvojice koní Jiřího Charváta a asi žádnému z čtenářů nemusíme napovídat, kdo je ten, jemuž bude věnována hlavní pozornost. Již jedenáctiletý Aztek (Moonjaz - Apaska, Scater) vstoupí do své deváté sezóny pod taktovkou Tomáše Váni a ač už nemusí na dráze nic dokazovat, trénuje dál. "Individuální trénink a péče ho stále drží ve formě," vysvětluje trenér proč se Aztekovi daří i v tomto věku. "Nic ale nehodláme lámat přes koleno. Když ucítíme, že něco není v pořádku či přestane mít chuť závodit, tak skončí. Pan Charvát řekl, že si zaslouží důchod u něj ve Zbraslavicích." 
S otazníkem je i druhý Charvátův kůň ve stáji King Archie (Archipenko), který se po červnovém vítězství ve Wroclawi odmlčel. "Pořád jej zlobilo kopyto," vysvětluje trenér. "Zánět se neustále vracel a tak mu to musela doktorka Žežulková s kovářem Kranátem odříznout. Čas ukáže, jak to půjde v tréninku. Možná bychom zkusili ještě rovinu, ale jeho budoucnost je asi na proutkách," míní trenér.

Aztek 22
Jeho veličenstvo Aztek. Vítěz 18 dostihů, který dosud vydělal přes 3,5 miliónu korun a je jedním z nejúspěšnějších českých odchovanců v historii

Jezdecké obsazení bude trenér řešit individuálně, nicméně nemalou čáru přes rozpočet mu udělalo pro něj nečekané rozhodnutí loňské stájové jedničky Venduly Korečkové. Ale nezoufá si. "I přes nedostatek pracovního personálu není pro nás žádná sportovní tragédie, že se Vendula nevrátí. Sice nám to ještě nesdělila, ale těžko bude sedět na dvou židlích," komentuje její přechod k trenérce Janáčkové Koplíkové, o němž se dozvěděl až z našich stránek. O to víc si cení všech, kteří s ním spolupracují a rád by jim všem poděkoval. Stejně tak správci závodiště v Lysé Tomáši Pleskačovi, na jehož práci závisí, v jakých podmínkách koně připravuje.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net